Za oboljele od celijakije opasna je i najmanja količina glutena, ali Hrvatska to ne shvaća ozbiljno!
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Protekli je vikend u Zagrebu održana javnozdravstvena akcija “Ni u tragovima” koju je, povodom Mjeseca svjesnosti o celijakiji, organizirala udruga CeliVita – Život s celijakijom, uz podršku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.
Javnozdravstvenom akcijom udruga CeliVita drugu godinu zaredom želi podići razinu svijesti javnosti o celijakiji, autoimunoj sistemskoj bolesti za koju je jedini lijek doživotna i stroga bezglutenska prehrana.
Uz pomoć liječnika, nutricionista i predstavnika Udruge okupljeni građani bolje su upoznali izazove s kojima se oboljeli od celijakije susreću u svakodnevnom životu.
Prim. Alemka Jaklin Kekez, dr. med. spec. pedijatrijske gastroenterologije, tom je prilikom upozorila na zdravstvene posljedice neliječene ili neadekvatno liječene celijakije, tj. važnost pridržavanja bezglutenske prehrane u punom opsegu za sve oboljele.
Također je istaknula važnost probira na celijakiju među braćom i sestrama oboljelih, bez obzira na to imaju li simptome, budući da imaju veći rizik za razvoj ove genetski predisponirane bolesti.

Izazovi svakodnevnog života s celijakijom
Amalija Jurjević Delišimunović, predsjednica udruge CeliVita, je istaknula:
Osobe s celijakijom u Hrvatskoj i dalje se svakodnevno suočavaju s brojnim preprekama koje otežavaju provođenje terapije i značajno narušavaju kvalitetu života. Konzumacija i najmanje količine glutena štetna je za oboljele, a ograničena ponuda sigurnih bezglutenskih obroka izvan vlastitog doma dodatno pogoršava situaciju – osobito u institucionalnim kuhinjama.
Zbog toga je boravak djece u odgojno-obrazovnim ustanovama otežan, dok su studenti stavljeni u posebno težak i neravnopravan položaj, budući da nijedna studentska menza u Republici Hrvatskoj ne nudi siguran bezglutenski obrok.
Dodala je:
Za kvalitetan i produktivan život s celijakijom, kao i sprječavanje komplikacija bolesti ključno je sustavno educirati javnost o prirodi i izazovima celijakije te tražiti efikasna rješenja za što veću dostupnost sigurnih bezglutenskih proizvoda i obroka.
Izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba, dr. sc. Mirela Šentija Knežević, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, je naglasila:
Celijakija je kronična bolest koja, unatoč značajnom utjecaju na kvalitetu života, često ostaje dugo neprepoznata. Upravo zato ovakve javnozdravstvene akcije imaju ključnu ulogu – podižu svijest, educiraju građane i pružaju prijeko potrebnu podršku oboljelima.
Dodala je da Grad Zagreb snažno podupire inicijative koje promiču zdravlje i osiguravaju jednake mogućnosti za sve građane, osobito za djecu i mlade s posebnim prehrambenim potrebama te su se i ove godine rado pridružili udruzi CeliVita u akciji “Ni u tragovima”, kako bi zajedno podigli svijest o celijakiji i važnosti bezglutenske prehrane za oboljele.

Institucionalna podrška i potreba za sustavnom edukacijom
Javnozdravstvenu akciju podržala je i saborska zastupnica Ljubica Lukačić, koja je poslala poruku podrške oboljelima od celijakije te je istaknula važnost stvaranja uključivog društva za osobe s invaliditetom.
Aktivnosti usmjerene na osiguranje bolje institucionalne podrške za oboljele od celijakije Udruga će nastaviti već 27. svibnja, kada će u Studentskom centru organizirati panel na temu studentske bezglutenske prehrane.
Sustavna edukacija javnosti o celijakiji ključna je za uključivanje još većeg broja stručnjaka, tvrtki i institucija u traženje učinkovitih rješenja za pravovremeno prepoznavanje bolesti te osiguravanje dostupnosti sigurnih, bezglutenskih proizvoda i obroka koji su nužni za kvalitetan i produktivan život s celijakijom te sprječavanje teških komplikacija.
Relevantne i znanstveno utemeljene informacije o celijakiji, alergiji na pšenicu i intoleranciji na gluten, kao i savjete za život s celijakijom dostupne su na mrežnoj stranici udruge CeliVita www.celivita.hr, a Registru bezglutenskih proizvoda možete pristupiti putem poveznice bezglutena.celivita.hr.
Pročitajte i ove članke:
- “Smatraju to pomodarstvom, kao držanje dijete ili novi prehrambeni trend!”: Oboljeli od celijakije opisuju kako izgleda život s ovom autoimunom bolešću
- Celijakija i prehrana: Što je zabranjeno, a što dozvoljeno?
- Dijagnoza celijakije: Prof. dr. sc. Čuković-Čavka otkriva sve što trebate znati.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Kako povećati HDL kolesterol? Evo osam načina
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- Medijsko priopćenje udruge CeliVita – Život s celijakijom.