Svaka žena treba dobiti priliku saznati svoje rizike! Evo tko bi trebao biti upućen na genetsko savjetovanje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja

Između 20 – 50 % bolesnica s rakom jajnika ima mutaciju BRCA gena. Svaka ima pravo zapitati se: “Jesam li jedna od njih?” jer imati BRCA mutaciju otvara mogućnost za dodatne, specifične oblike liječenja. Upravo je to bitno za najčešći rak jajnika među bolesnicama – visokogradusni serozni rak jajnika.
Na panelu “To nisu samo ženske stvari“, održanom 8. svibnja u Dežman baru povodom Svjetskog dana borbe protiv raka jajnika u organizaciji Udruge SVE za NJU, diskutiralo se na temu rane dijagnostike raka jajnika, liječenja i genetskog testiranja.

Tko je u većem riziku?
Tko je u većem riziku otkrivaju obiteljska anamneza te rezultat analize BRCA gena. Svi ljudi imaju gene BRCA1 i BRCA2, ali samo neki imaju mutacije u tim genima. Ako majka ili otac imaju mutaciju gena BRCA1 ili BRCA2, djeca imaju 50 % šanse da naslijede istu mutaciju gena.
Svatko tko ima krvnog srodnika s dokazanom mutacijom gena BRCA trebao bi biti upućen na genetsko savjetovanje ako to želi. Stoga je važno proširiti dostupnost genskog testiranja BRCA gena u skladu sa Smjernicama ne samo među oboljelima, nego i među zdravim ženama kako bi dobile priliku saznati svoje rizike te se savjetovati kako se mogu najbolje zaštititi.

Iskustvo pacijentice iz prve ruke
Panel je u ime bolesnica otvorila članica Udruge Zrinka Ulovec kratko se osvrćući na svoje liječenje od 2014. kad joj je dijagnosticiran rak jajnika. Iako je i sad na liječenju, Zrinka je našla vremena doći i podijeliti svoju priču dugu devet godina.
Na otvaranju panela govorila je i izaslanica pokrovitelja Gradonačelnika Grada Zagreba Mirela Šentija Knežević, pomoćnica pročelnice iz Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, koja je podržala kampanju i posebno istaknula napore i konkretne rezultate u zaštiti reproduktivnog zdravlja mladih u Zagrebu.
Osim nje pričali su:
- mr. sc. Renata Obrad-Sabljak, specijalistica ginekologije i porodništva iz zagrebačkog Doma zdravlja – zapad
- doc. dr sc. Dražan Butorac iz Klinike za ženske bolesti i porodništva KBC-a Sestre milosrdnice
- prim. mr. sc. Višnja Matković iz Zavoda za ginekološku onkologiju Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb
- prof. dr. sc. Ljiljana Šerman, integrativna psihoterapeutkinja i voditeljica programa genetičkog informiranja u SVE za NJU.

Ginekološke kontrole moraju biti redovite
Zaključak je da ginekološke kontrole trebaju biti redovite te da se rak jajnika mora liječiti isključivo po preporuci multidisciplinarnog tima u centrima koji imaju takve timove. Iako kontrole neće spriječiti pojavnost bolesti, pružaju šansu za rano otkrivanje kad su ishodi liječenja neusporedivo bolji. Žene trebaju poznavati simptome koji mogu ukazivati i na rak jajnika.
Voditeljica panela Ljiljana Vukota pozvala je prisutne da dođu ovu subotu 13. svibnja na Bundek kako bi zajedno stvarali zajednicu podrške oboljelim ženama i poticali zdrave na redovite kontrole.
Pročitajte i ove članke:
- Rak jajnika: U prosjeku se pojavljuje kod jedne od 70 žena, a u kasnijoj fazi postaje smrtonosan! Evo koji su simptomi i kako se liječi
- Najčešće vrste raka: Donosimo najstrašniji popis! Ove zloćudne tvorevine imaju najveću incidenciju u Hrvatskoj
- Rak je krivac za svaku 6. smrt: Evo koja su nova obećavajuća oružja u borbi protiv ove bolesti.
- Medijsko priopćenje Udruge SVE za NJU.