Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Livadna kadulja – uzgoj, ljekovita svojstva, pripravci
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Kadulja (žalfija, divlja kadulja) je odavno poznata ljekovita biljka. Latinski naziv Salvia pratensis dobila je od riječi salvere što znači „biti spašen“. Drugi dio sintagme – pratensis odnosi se na stanište i znači „livadni“.
Riječ je o trajnici iz porodice usnatica (Lamiaceae). Razgranata je u gornjem dijelu, ima karakteristične plave i ljubičaste cvjetove, a grm može narasti do 50 cm.
U nastavku članka saznajte sve o sastavu i ljekovitosti kadulje te pronađite koje sve pripravke s kaduljom možete koristiti.
Livadna kadulja – stanište
Kako najbolje uspijeva na sunčanim, toplim i mjestima, rasprostranjena je na području:
- Mediterana,
- sjeverne Afrike,
- zapadne Azije.
Livadna kadulja – uzgoj
Sušena kadulja se može naći na policama sa začinima u trgovinama. Kadulju se može kupiti svježu ili se može uzgajati u vrtu.
Osjetljiva je na niske temperature pa ju zimi treba prekriti. Sije se u samo tlo koje je u jesen duboko preorano.
Neizbježna je osnovna gnojidba, a prije nicanja treba uništiti korov. U proljeće se tlo treba izravnati, ali važno je da se očuva vlaga akumulirana tijekom zime, ističu stručnjaci s agronomskog portala Priroda i biljke.
Livadna kadulja – berba
Beru se listovi i cvjetovi, s tim da se listovi beru prije cvatnje, u svibnju i lipnju. Treba paziti da berba bude sunčanih i suhih dana jer tada kadulja stvara najviše eteričnog ulja. Listovi se suše na sjenovitom mjestu.
Cvjetovi se uglavnom koriste za ispiranje grla tj. grgljanje, a listovi za pripremu čaja ili kao začin u manjim količinama.
Livadna kadulja – kao lijek u povijesti
U doba prije hladnjaka kadulja je ljudima služila za prezervaciju mesa od kvarenja.
Egipćani su kadulju koristili za mumificiranje i balzamiranje, dok su stari Rimljani imali poseban obred njezinog branja. Drevni narodi su je koristili i kod vjerskih obreda za pročišćavanje svojih domova kađenjem.
Liječnici su je smatrali lijekom za probavne tegobe, upalu grla, prehladu i upalu sinusa. Oduvijek je pomagala i ženama u menopauzi jer ublažava nesnosno noćno znojenje.
Godine 1597. slavni je britanski herbalist Gerard napisao da je kadulja dobra za glavu i mozak, da izoštrava osjetila i pamćenje, jača mišiće te liječi drhtavicu.
Ljekovita kadulja
Jedna žličica suhe kadulje, kako navode stručnjaci s medicinskog portala Medical News Today, sadrži:
- 2 kalorije,
- 3 grama magnezija, 1 gram fosfora, 7 grama kalija,
- 2 mikrograma folata,
- 24 mikrograma beta – karotena,
- 12 mikrograma vitamina K,
- 41 internacionalne jedinice vitamina A.
Osim navedenog, kadulja sadrži i aktivne biljne komponente koje imaju antioksidativne i protuupalne učinke na ljudski organizam.
Iranski znanstvenici, u radu objavljenom 2017. godine u časopisu Journal of Traditional and Complementary Medicine, donose pregled ljekovitih spojeva u kadulji:
- flavonoidi – klorogenska kiselina, elaginska kiselina, epikatehin, epigalokatehin galat, kvercetin, ružmarinska kiselina, rutin, luteolin-7-glikozid,
- terpeni i terpenoidi – borneol, kamfor, karnozol, cineol, limonen, linalool, mircen, ursolična kiselina, pinen, tujon, leden, humulen.
Ljekovita kadulja je zbog svojih ljekovitih svojstava primjenjiva kod različitih stanja i bolesti:
- koncentracija – istraživanje na starijim osobama je potvrdilo da povećava pozornost,
- pamćenje – kadulja može povećati cirkulaciju krvi u mozgu te djelovati na poboljšanje pamćenja,
- tjeskoba – istraživanje provedeno na mlađim osobama potvrdilo je smanjenje tjeskobe i popravljanje njihovih rezultata na testu u kojem su se tražila rješenja više raznorodnih zadataka,
- prehlada i začepljenost dišnih putova – smanjuje sekreciju iz gornjih dišnih putova,
- upala grla,
- upala sinusa (sinusitis) – smanjuje sekreciju iz sinusa,
- afte,
- problemi sa zubima i zubnim mesom,
- visok kolesterol – smanjuje loš (LDL) kolesterol, a povećava dobar (HDL) kolesterol.
Znanja o ljekovitim djelovanjima kadulje su većinom stečena iskustvom, uporabom u tradicionalnoj medicini. Znanstvena istraživanja dokazuju da kadulja ima antiseptička, antimikrobna i protuupalna svojstva, ali ljekovitost u slučaju raznih bolesti nije dokazana.
Istraživanja su većinom provedena na kulturama stanica ili laboratorijskim životinjama, te dokazuju ljekovita svojstva kadulje:
- poboljšava zdravlje usne šupljine,
- pomaže kod pamćenja i koncentracije,
- pomaže olakšati simptome menopauze,
- snižava koncentraciju “lošeg” kolesterola” u krvi dok se konzumira,
- snižava koncentraciju glukoze u krvi dok se konzumira.
Također, sastav sušene kadulje se mijenja u ovisnosti o tome kako se konzumira. Visoka temperatura vode kod pripreme čaja od kadulje, ili za inhaliranje, bi mogla razgraditi neke od ljekovitih spojeva koji su osjetljivi na temperaturu.
Livadna kadulja – pripravci
Ljekoviti pripravci kadulje ne bi se smjeli uzimati dulje od mjesec dana, a trebalo bi napraviti pauzu od najmanje dva tjedna:
- Čaj od kadulje – znanstvenici ističu da je riječ o neškodljivom i zdravom napitku. Portugalski su znanstvenici pilot-istraživanjem na zdravim ženama dokazali da se nakon osam tjedana konzumiranja 300 ml dva puta dnevno smanjuje loš (LDL) kolesterol za 12,4 %, a dobar (HDL) kolesterol povećava za 50,6 %. Recept za čaj od kadulje i dodatne informacije možete pronaći ovdje i ovdje.
- Med od kadulje – dobiva se od cvjetova, a svijetlo – žute je boje. O njegovoj ljekovitosti možete pročitati na ovoj stranici.
- Tinktura od kadulje – za pripravu, u 1 dcl 70-postotnog alkohola staviti 20 g usitnjenih listova. To treba ostaviti da odstoji na toplom mjestu mjesec dana i procijediti. Može se konzumirati tri puta dnevno kapanjem 10 – 15 kapi u neku tekućinu ili grgljati u ustima.
- Sirup od kadulje – dobar je za liječenje kašlja, a sve o njemu možete pronaći na ovom linku.
- Eterično ulje od kadulje – može poslužiti za kupku, inhalaciju, ispiranje usne šupljine i grla, masažu te za osvježavanje i dezinfekciju prostora. Dobiva se destilacijom vodene pare mladih listova kadulje.
- Oblozi od kadulje – napravite ih tako da izgnječene svježe listove kadulje staviti na čistu lanenu krpu ili sterilnu gazu, a koristite ih za njegovanje rana.
- Kaduljin ocat – služi za ugodnu i okrepljujuću masažu. Staklenu bocu do vrha napunite cvjetovima kadulje, prelijte ih prirodnim octom i ostavite dva tjedna na toplom mjestu.
Livadna kadulja – nuspojave i interakcije
Kadulju u medicinske svrhe nikako ne smiju upotrebljavati trudnice i dojilje te djeca. Trebaju je izbjegavati i osobe koje boluju od epilepsije ili hipertenzije,ističu stručnjaci s medicinskog portala WebMD.
Dugotrajna upotreba većih količina može izazvati sljedeće:
- uznemirenost,
- ubrzani puls,
- suhoću usta,
- povraćanje,
- vrtoglavicu,
- drhtavicu,
- nesvjesticu,
- epileptični napad,
- prijevremene trudove.
Prije nego počnete koristiti livadnu kadulju ili bilo koju drugu biljku u zdravstvene svrhe, obavezno se posavjetujte s liječnikom.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- berba
- čaj od kadulje
- kadulja
- kupka
- lijekovi
- livadne biljke
- ljekovitost
- sirup od kadulje
- tinktura od kadulje
- ulje od kadulje
- uzgoj biljaka
Izvori:
- Livadna kadulja. (2017) Priroda i biljke. Plantea.
- Raman, R. (2018) 12 Health Benefits and Uses of Sage. Healthline.
- Ware, M., Wilson, D.R. (2018) Everything you need to know about sage. Medical News Today.
- Ghorbania, A., Esmaeilizadeh, M. (2017) Pharmacological properties of Salvia officinalis and its components. J Tradit Complement Med. 7(4): 433–440.