Medicinski odobrava
Marta Dugonjić, dr. med.
Traheotomija – što je, kako se izvodi, postupak i oporavak
- Budite prvi i komentirajte!
- 7 min čitanja
Traheotomija je naziv za kirurški postupak pri kojem se na dušniku pravi otvor (traheostoma) kroz rez na vratu. Taj otvor na prednjoj stijenci vrata naziva se traheostoma. Traheotomija se primjenjuje kod stanja kao što su gušenje uzrokovano opstrukcijom (začepljenjem) dišnih putova, u zdravstvenim stanjima u kojima je potrebna dugotrajna ventilacija pacijenta, paraliza i ostale neurološke dijagnoze u kojima je poremećen akt gutanja te prilikom većih operativnih postupaka glave ili vrata.
Hitna traheotomija je dio naprednih mjera za oživljavanje koja u situacijama u kojima nije moguće uspostaviti prohodnost dišnog puta (npr. kod teških ozljeda lica i usne šupljine, raznih zapreka i stranih tijela i sl.)
Perkutana traheotomija najčešće se primjenjuje na odjelima intenzivne medicine gdje su kritično ugroženi pacijenti kojima je potrebna dugotrajnija mehanička ventilacija.
Uzroci opstrukcije grkljana
Uzroci opstrukcije grkljana su veoma različiti, a sljedeći uzroci su najčešći:
- Ludvigova angina (infekcija dna usne šupljine najčešće nastala zbog zubne infekcije, mogućnost širenja na prostor vrata),
- povrede, rane na grkljanu ili okolnom tkivu,
- opekotine od vrelih pića,
- udisanje vrele pare,
- strano tijelo zaglavljeno u grkljanu,
- alergijski edem,
- poliomijelitis,
- mijastenija gravis,
- tumori gornjeg dišnog sustava.
Kako postupiti u slučaju da se osoba guši zbog stranog tijela u grkljanu?
- Pokušajte izvaditi strano tijelo uvlačenjem prsta u grlo osobe koja se guši (samo ako vidite to strano tijelo i mislite da ga možete doseći, inače bolje preskočiti ovaj korak jer možete samo još dublje potisnuti!).
- Okrenite osobu glavom prema dolje i držite ga u tom položaju.
- Pomoći osobi da se nakašlje, dok vi udarate dlanom po leđima između lopatica.
- Ako znate kako, izvedite Heimlichov zahvat – stanete iza osobe, obuhvatite ju rukama, primite svoju šaku i vršite potiske u području želuca.
- Prevesti osobu u sjedećem položaju do najbliže bolničke ordinacije.
Simptomi opstrukcije grkljana
Glavni simptomi opstrukcije grkljana su sljedeći:
- teškoće pri disanju,
- plavo obojene usne,
- bljedilo i nemir,
- kašalj,
- ubrzano disanje i puls.
Privremena i trajna traheostoma
Privremenu traheostomu nazivamo svaku stomu koja se poslije može ukloniti.
Privremena traheostoma se izvodi na isti način kao i priprema za opsežne operativne zahvate u predjelu glave i vrata. Često se ova vrsta stoma spontano zatvara u postoperativnom periodu.
Što se tiče trajne traheostome, jedan od najčešćih uzroka jest zloćudni tumor, odnosno uklanjanje grkljana procedurom zvana totalna laringektomija.
Nakon što se formira traheostoma, obično se postavlja trahealna kanila kako bi se što lakše čistilo i održavao dišni put pacijenta. Nakon što rana zacijeli, obično se kanila odstranjuje, iako postoji slučajevi u kojima to nije moguće.
Vrste kanila
Kanila je plastična ili metalna cijev koja se umeće u otvor napravljen traheotomijom. Postoje različite vrste ovisno o izgledu, obliku i namjeni. Ovisno o veličini trahealnog otvora i potrebama bolesnika koristit će se različite vrste kanila. Metalna kanila je trajnija, lakše se sterilizira i čisti, stoga je pogodna za dugotrajniju upotrebu.
Plastična kanila najčešće se koristi kod pacijenata koji su izloženi radioterapiji na području tijela koje uključuje traheostomu s obzirom na to da prisutnost metala na tretiranom prostoru može uzrokovati nekrozu kože (oštećenja kože koja rezultiraju odumiranjem tkiva).
Trahealna kanila ima oblik savijene cijevi, a obično je izrađena od materijala poput metala, plastike ili gume.
Ostale vrste kanila:
- klasična trahealna kanila – sastoji se od dvostruke cijevi koja na vanjskom dijelu ima pločicu koja se učvršćuje na vratu pomoću povezne trake. Ono što je praktično jest da se unutarnja cijev može vaditi kako bi se očistio sasušeni sekret, to može obavljati i sam bolesnik pritom ne vadeći cijelu kanilu. Na ovaj način izbjegava se ponovno umetanje kanile u traheostomu. Jedna od najkorištenijih je klasična trahealna kanila. Pacijent može i uspostaviti govornu komunikaciju tako da zatvara prstom vanjski otvor kanile. Tako izdahnuti zrak prolazi pored kanile u dušniku te ulazi u područje grkljana, ždrijela i usta te na kraju pacijent može govoriti.
- cuff kanila – plastična kanila s balonom koji se napuni zrakom te pritom posve zatvara dušnik.
- biesalski plastična kanila – ima uložak koji se može čistiti, govornog je tipa te ne sadrži cuff.
- silikonska T kanila.
Operacija traheotomije – kako izvesti traheotomiju?
Traheotomija je postupak koji se izvodi u općoj anesteziji kad pacijent ne može normalno disati te lokalnom anestezijom kad mu je život neposredno ugrožen.
Više o općoj anesteziji pročitajte ovdje.
Pripreme za postupak traheotomije
Prije izvođenja postupka traheotomije liječnik će uraditi potrebne pretrage:
- RTG prsa,
- nalaz krvi i urina,
- reviziju lijekova koje pacijent uzima.
Prije samog procesa obavezno obavijestite svog liječnika koje lijekove uzimate. Najmanje tjedan do dva najčešće je potrebno prestati uzimati sljedeće lijekove, ali to vam još vaš liječnik odredi:
- antitrombocitne lijekove,
- aspirin,
- lijekove za razrjeđivanje krvi.
Traheotomija – postupak
Operacija se izvodi tako da se napravi rupa na vanjskoj strani vrata, potom se cijev umetne u rupu koja vodi do dušnika. Ta rupa se naziva stoma ili traheostomija. Cijev se umetne u otvor kako bi pacijentu osigurala normalno disanje.
Pacijenti tijekom operacije dobivaju opću anesteziju, stoga sama procedura ne boli.
Operacija traje 15 – 30 minuta.
Nakon što se cijev odstrani i pacijentu omogući normalno disanje, otvor zaraste u roku nekoliko dana. Prema tome, pacijent je obvezan ostati u bolnici dok otvor ne zaraste što u prosjeku traje do 5 dana.
Postoje slučajevi u kojima je potrebno izvesti hitnu traheotomiju. Ova operacije se može izvesti bez sterilizacije ili anestezije. Kako bi se spriječilo gušenje, pacijentu se nožem radi otvor iznad dušnika, odmah iznad Adamove jabučice. Tako se omogućuje protok zraka do pluća. Međutim, ova procedura se koristi u iznimnim i hitnim slučajevima.
Nikad to ne pokušavajte sami jer možete oštetiti krvne žile i uzrokovati još više štete zbog iskrvarenja!
Briga nakon traheotomije – održavanje higijene
Traheostoma zahtijeva promjene u načinu života, kao što je promjena prehrane, briga o kakvoći zraka u prostoriji pa tako i održavanje osobne higijene i higijene traheostome.
Pacijentu je najbolje još u razdoblju kada je u bolnici naučiti kako održavati higijenu traheostome.
Traheostomu je potrebno čistiti svakodnevno, čak i nekoliko puta dnevno kada je takva situacija. Za ispravnu njegu traheostome bitno je imati čiste uvjete (i čiste ruke!), stoga okolno područje traheostome treba očistiti antiseptikom (npr. Octenisept) te potom posušiti tupferom i staviti zaštitnu kremu. Budući da se u stomi nakuplja sekret, potrebno je ukapavati fiziološku otopinu ili davati vlažne inhalacije koje bi razrijedile sekret te olakšale njegovo odstranjivanje.
Muškarcima je preporučljivo korištenje električnih aparata za brijanje, a ne britvica jer nedostatak osjeta u području vrata može dovesti do ozljeđivanja. Isto tako, položaj pacijenta je od velike važnosti te je polusjedeći položaj najbolji zato što osigurava pacijentu bolju plućnu ventilaciju te lakše iskašljavanje sekreta.
Prehrana nakon traheotomije
Očito da nakon operacije poput traheotomije mora doći do određenih promjena u ishrani s obzirom na to da dolazi do poremećenog gutanja. Nekoliko dana nakon operacije pacijent prima infuziju potom ga se uvodi u način prehrane koji treba slijediti.
Pacijent treba unositi visokoproteinsku hranu koja je bogata vitaminima i mineralima, ali bi ta hrana trebala biti kašasta ili pasirana te servirana često tijekom dana u manjim obrocima. Važno je svakodnevno kontrolirati količinu unesene hrane pa tako i tekućine. Preporučljiva dnevna doza tekućine jest 1500 do 2000 ml.
Oporavak od traheotomije
Tijekom oporavka moguće je osjećanje boli i nelagode. Liječnik će vam dati lijekove protiv bolova za ublažavanje boli. Dužina oporavka obično traje 1 – 5 dana.
Traheotomija i govor
U nekim se slučajevima poput tumora cijelo grlo odstranjuje pa pacijent nije u stanju govoriti kao prije. Obično su nakon operacije potrebne logopedske govorne vježbe. Isto tako, u nekim slučajevima se postavlja govorna proteza za vrijeme same operacije, a ponekad nakon operacija kako bi pacijent svladao ezofagealni govor (govor iz jednjaka).
U većini slučajeva traheotomija je privremena, pružajući alternativu disanja dok se ne uklone medicinski problemi.
Traheotomija – komplikacije
Prilikom traheotomije mogu se javiti sljedeće komplikacije:
- krvarenje,
- potkožni emfizem (koji nastaje prodiranjem zraka u potkožje vrata kroz ranu u traheostomi),
- infekcije,
- stenoza (ožiljkavanje tkiva, stvaranje priraslica),
- oštećenje kože,
- alergije,
- iritacije zbog stranog tijela (kanile),
- poteškoće prilikom gutanja,
- oštećenje glasnica i pluća.
Povećani rizik od komplikacija javlja se kod:
- djece,
- pretilih osoba,
- loše prehrane,
- dugotrajnih bolesti,
- upotrebe određenih lijekova,
- starijih osoba,
- pušača.
Kad se treba obratiti liječniku nakon traheotomije?
Ako primijetite neke od sljedećih simptoma, hitno se obratite svom liječniku:
- bol,
- kašalj,
- kratkoća daha i bol u prsima,
- znakovi infekcije,
- vrućica,
- neugodni miris sluzi,
- crvenilo,
- iscjedak,
- mučnina i povraćanje.
Ako dođe do ispadanja cijevi, a sami je ne možete vratiti na mjesto, hitno se obratite liječniku.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja