Erizipel ili crveni vjetar – što je i kako se liječi
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Erizipel ili crveni vjetar je bakterijska infekcija koja zahvaća gornji sloj kože i potkožno limfno tkivo. Ona je slična drugoj kožnoj infekciji, celulitisu, koji pak zahvaća niže slojeve kože. Oba su stanja slična po izgledu i liječe se na sličan način.
Crveni vjetar obično uzrokuje A skupina streptokokne bakterije. One uzrokuju i streptokoknu upalu grla. Infekcija se pokazuje na koži u obliku velikih izdignutih i crvenih mrlja na koži.
Vrlo često one dolaze u pratnji drugih simptoma, kao što su žuljevi, groznica ili zimica. Najčešće se pojavljuju na licu i nogama. Učinkovito se liječe antibioticima, ali simptomi se mogu ublažiti i na druge načine.
Simptomi
- Groznica, treskavica ili zimica.
- Crvena, otečena i bolna površina kože s podignutim rubom.
- Mjehurići na zahvaćenim područjima.
- Otečene žlijezde.
- Alergijska purpura (vaskulitis).
- (na licu) otečeno područje oko nosa i obrazi.
Uzroci
Bakterije koje uzrokuju ovu infekciju normalno žive na našoj koži i drugim površinama bez nanošenja bilo kakve štete našem zdravlju. Međutim, one mogu ući u kožu kroz pukotine na njoj i izazvati infekciju.
Stanja koja uzrokuju pucanje kože, kao što su atletsko stopalo (gljivična infekcija stopala) i ekcem, ponekad mogu dovesti do pojave crvenog vjetra. To se može dogoditi i kada se bakterija nakon infekcije u nosu i grlu proširi na nosnu šupljinu.
Ostali uzroci erizipela uključuju:
- čireve na koži,
- kirurške rezove,
- ubode insekata,
- određene kožne bolesti, poput psorijaze,
- noge natečene zbog zdravstvenih problema, kao što su zatajenje srca i dijabetes,
- problemi s krvotokom,
- alkoholizam,
- ubrizgavanje droge (heroina).
Rizičnu skupinu za obolijevanje čine djeca starosti od 2 do 6 godina i odrasle osobe starije od 60 godina te druge osobe oštećenog ili nedovoljno razvijenog imuniteta.
Starije osobe, koje imaju problema s nakupljanjem vode nakon operacije, u najvećoj su opasnosti. U opasnosti su i najmanji – novorođenčad, sve dok im pupak ne zaraste.
Liječenje
Većina oboljelih od erizipela mogu se liječiti kod kuće, ali i u bolnici. Mala djeca i starije osobe češće mogu biti liječeni u bolnici. Ovisno o ozbiljnosti vašeg stanja, plan liječenja može uključivati prirodne masti, lijekove ili operaciju.
Ako se liječite kod kuće, pazite da zahvaćeni dio tijela bude podignut iznad ostatka te da redovito mijenjate hladne obloge, kako bi se smanjila oteklina. Također, važno je piti puno tekućine te povremeno ustati i prošetati.
Najčešći tretman za erizipel ili crveni vjetar ipak su antibiotici (penicilin). U težim slučajevima, antibiotici se ubrizgavaju kroz venu.
Možete piti lijekove protiv bolova za smanjenje nelagode i liječenje groznice. Osim toga, možete koristiti i antifungalnu krema za atletsko stopalo ako je ono uzrok vašeg slučaja crvenog vjetra.
Kirurška operacija potrebna je u rijetkim slučajevima brzo uznapredovalog crvenog vjetra koji uzrokuje odumiranje zdravog tkiva. Operacijom se uklanja to mrtvo tkivo.
Ako se ne liječi, crveni vjetar može uzrokovati druge komplikacije. Među njima su:
- apsces (gnojni čir),
- krvni ugrušci,
- gangrena (odumiranje tkiva),
- kronično oticanje nogu,
- septički artritis,
- trovanje krvi,
- tromboza,
- infekcija srčanih zalizaka,
- infekcije zglobova i kostiju (burzitis, tendinitis i fibromialgija).
Moguće je da se infekcija proširi na mozak ako imate crveni vjetar u blizini očiju.
Kako spriječiti crveni vjetar?
Iako se crveni vjetar ne može uvijek spriječiti, možete poduzeti sljedeće korake kako bi smanjili rizik od oboljenja:
- Održavajte rane čistima.
- Liječite atletsko stopalo, ako ga imate.
- Koristite hidratantne kreme kako bi se spriječili isušivanje i pucanje kože.
- Pokušajte ne grepsti kožu.
- Provjerite tretirate li učinkovito druge probleme s kožom (ekceme i sl.).
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja