Kako se pripremiti za osam vrsta katastrofa?

Kod kućnog požara nemojte se skrivati u kupaonici - to može biti kobno

Iznenadne nepogode poput potresa, poplava, požara, eksplozija ili uragana mogu vas zateći nespremne – osim ako na vrijeme ne osmislite plan. Iako ne možemo uvijek predvidjeti prirodne katastrofe, možemo se pripremiti za njih i tako umanjiti rizik i stres koji dolaze s njima.

Priprema je ključ smanjenja posljedica nepogoda i bržeg oporavka zajednice, kaže dr. Brittany Haupt, stručnjakinja za sigurnost i pripravnost u hitnim situacijama, za Everyday Health.

U nastavku donosimo vodič za pripremu prema različitim vrstama opasnosti, kao i osnovne korake koje biste trebali poduzeti kako biste zaštitili sebe i svoju obitelj.

Potres

Najveći broj ozljeda u potresima nastaje kada ljudi panično trče i ozlijede se od rušenja predmeta. Najvažnije je naučiti jednostavno pravilo – “spusti se, pokrij i drži se”. Vježbajte ovu radnju sa svojim ukućanima kako bi svi znali što treba učiniti.

Pripremite “torbu ispod kreveta” i “torbu za evakuaciju”. Primjerice, prva može uključivati ​​cipele u zatvorenoj torbi ispod kreveta, kako bi ih zaštitila (i vaša stopala) od razbijenog stakla, dok bi druga idealno sadržavala dovoljno zaliha za tri dana u slučaju evakuacije.

Uragan

Ako živite na području podložnom uraganima, otiđite na vrijeme – gužve na cestama mogu vam otežati bijeg u zadnji tren. Osigurajte dovoljno goriva, dogovorite prijevoz s prijateljima ako nemate vlastiti automobil i slušajte službene preporuke o evakuaciji.

Eksplozije

Eksplozije mogu imati sekundarne opasnosti – poput plinskih curenja ili otrovnih isparavanja. Ako dođe do eksplozije, odmah uzmite torbu za hitne situacije, dokumente i gotovinu. Ostanite u kontaktu s bližnjima putem prethodno dogovorenog plana komunikacije.

Ako osjetite miris plina, odmah napustite prostor i nazovite 112.
Eksplozije mogu imati sekundarne opasnosti - poput plinskih curenja ili otrovnih isparavanja
FOTO: Shutterstock

Požar

Kod kućnog požara nemojte se skrivati u kupaonici – to može biti kobno. Umjesto toga, zatvarajte vrata dok prolazite kroz prostor i izađite kroz prozor ako ste u prizemlju.

Ako ste na katu, imajte sklopive ljestve. Redovito vježbajte vatrogasne vježbe evakuacije, a svi članovi kućanstva trebaju znati gdje je zajedničko mjesto okupljanja.

Poplava

Za razliku od većine drugih nepogoda, šteta od poplava često nije pokrivena standardnim policama osiguranja. Provjerite imate li osiguranje od poplave, posebno ako živite u rizičnom području.

Kod poplave se popnite na viši kat blizu prozora i ponesite hranu i vodu. Ako živite u prizemlju, stavite madrace na stol kako biste dobili visinu, no pazite da se ne zarobite na tavanu bez izlaza.

Teroristički napadi

U slučaju terorističkog napada ostanite u kući i zatvorite prozore i vrata. Nemojte izlaziti van iz znatiželje. Slušajte vijesti i slijedite upute nadležnih službi. Izbjegavajte gužve i okupljanja. Crveni križ nudi besplatan vodič za ponašanje u slučaju terorističkog napada.

Tornado

Razlikujte upozorenja – “Tornado Watch” znači da su uvjeti pogodni za tornado, dok “Tornado Warning” znači da se tornado već formirao. Kod upozorenja odmah se sklonite u najniži kat kuće, po mogućnosti u prostor bez prozora – kupaonica može biti dobar izbor.

Imati radio na baterije s pristupom vremenskoj prognozi može biti ključno za pravovremene informacije.

tornado
FOTO: Shutterstock

Zimske oluje

Snijeg, led i ekstremna hladnoća mogu izazvati prometne nesreće, smrzotine, hipotermiju i nestanke struje. Ostanite kod kuće, slojevito se obucite i pripremite se na mogući nestanak struje. Ako koristite generator, obavezno ga držite van kuće.

Ako morate izaći, nosite višeslojnu, toplu odjeću (izbjegavajte pamučne materijale) te zaštitite kožu – rukavice, kapa i vodootporne čizme su obavezne.


Osnove pripreme za hitne situacije

Evo kako se pripremiti za hitne situacije.

Održite obiteljski sastanak

Razgovarajte o mogućim opasnostima specifičnim za vaše područje i odredite tko što radi. Uzmite u obzir:

  • posebne prehrambene ili zdravstvene potrebe članova obitelji
  • potrebe kućnih ljubimaca
  • dostupnost i funkcionalnost (invalidska kolica, slušni aparati i sl.)
  • koga kontaktirati u slučaju nepogode.

Napravite plan za izvanredne situacije

Plan je temelj svega, kaže Tom Cotter, direktor hitne pripravnosti u organizaciji Project HOPE. Dobar plan uključuje:

  • mjesto okupljanja ako komunikacija zakaže
  • podatke o najbližim bolnicama
  • telefonske brojeve obitelji i prijatelja
  • rute za evakuaciju.

Plan vrijedi samo ako ga svi znaju napamet – stoga ga redovito ponavljajte.

Pripremite komplet za hitne slučajeve

Komplet bi trebao sadržavati:

  • odjeću
  • hranu i vodu za nekoliko dana
  • lijekove i medicinske potrepštine
  • potrepštine za kućne ljubimce
  • baterijski radio i svjetiljke
  • osobne dokumente i prvu pomoć
  • alate
  • igre i aktivnosti za djecu.

Dodaci koji mogu biti od pomoći su:

  • dodatni lijekovi
  • gotovina
  • kanistar s gorivom
  • prijenosni generator.

Takve stvari čine razliku između neugode i stvarne patnje, zaključuje Marc Burdiss, predsjednik organizacije Preparedness Solutions. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Haupt, A. i Young, C. (2025). How to Prepare for 8 Types of DisastersEveryday Health.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu