Šest tipova roditelja: Koji ste vi?

Roditeljstvo ne dolazi s uputama - svaki roditelj ima svoj način, koji često nesvjesno vuče korijene iz vlastite prošlosti

Kakav ste roditelj? Strogi zapovjednik, nježna podrška ili osoba koja reagira tek kad stvari izmaknu kontroli? Vaš stil roditeljstva oblikuje se iskustvima iz djetinjstva, vašom osobnošću i odnosom s partnerom.

Mnogi od nas oponašaju vlastite roditelje, dok neki biraju potpuno suprotan pristup. U nastavku pročitajte koji su najčešći stilovi roditeljstva, njihove prednosti i mane – i razmislite gdje se vi nalazite.

Šest najčešćih stilova roditeljstva

Roditeljstvo ne dolazi s uputama – svaki roditelj ima svoj način, koji često nesvjesno vuče korijene iz vlastite prošlosti. Donosimo pregled šest najčešćih roditeljskih stilova te savjete kako poboljšati pristup svojoj djeci.

1. Zapovjednik

Ovaj stil podsjeća na vođenje stroge vojne postrojbe – poput kapetana Von Trappa iz filma Moje pjesme, moji snovi.

Prednosti: Djeci su jasna pravila i očekivanja. Ovakvi roditelji dosljedni su u disciplini, a djeca tako uče regulirati vlastite emocije.

Nedostaci: Nedostatak topline i nježnosti može izazvati tjeskobu kod djece. Mogu steći dojam da su odrasli kritični i zahtjevni. Kreativna djeca mogu se osjećati sputano, dok se druga s vremenom pobune – osobito tijekom adolescencije.

2. Njegujući roditelj

Suprotno zapovjedniku, ovaj roditelj pruža puno emocionalne podrške i nježnosti.

Često jedan roditelj u paru preuzima ovu ulogu kako bi “uravnotežio” strožeg partnera.

Prednosti: Djeca se osjećaju sigurno, znaju da mogu računati na vas u teškim trenucima i razvijaju sliku da su odrasli dobri i brižni.

Nedostaci: Ako izbjegavate sukobe ili prekomjerno nadoknađujete ono što vam je nedostajalo u vlastitom djetinjstvu, postoji rizik da djeca postanu razmažena i osjećaju se previše zaštićeno.

3. Nedosljedni roditelj

Ako se često osjećate emocionalno iscrpljeno ili preopterećeno, a djeca nikad ne znaju kakvu će vas verziju zateći – možda spadate u ovu kategoriju.

Prednosti: Nažalost – nijedna.

Nedostaci: Djeca nemaju stabilnost i rutinu, što može dovesti do tjeskobe i nesigurnosti. Ako su u obitelji prisutne ozbiljnije teškoće poput ovisnosti ili mentalnih poteškoća, djeca postaju hiperbudna i razvijaju mehanizme preživljavanja koji ih prate i u odrasloj dobi.

Roditelj u kriznom režimu
FOTO: Shutterstock

4. Roditelj “u kriznom režimu”

Možda ste u svakodnevici povučeni i preopterećeni, ali kad nastupi krizna situacija – brzo preuzimate kontrolu.

Prednosti: Brzo i učinkovito djelujete kad je potrebno. Vaša smirenost može djeci biti važna u stresnim situacijama.

Nedostaci: Ako stalno tako funkcionirate, zanemarujete svakodnevne izazove i ne sprječavate ponavljanje problema. Nakon krize često dolaze iscrpljenost i pad motivacije za nastavak roditeljskih obveza.

5. Zanemarujući roditelj

Ovaj stil roditeljstva može biti posljedica brojnih okolnosti – stresa, bolesti, siromaštva – i ne mora uvijek biti rezultat namjerne nebrige.

Prednosti: Djeca mogu razviti samostalnost i naučiti kako se brinuti sama za sebe.

Nedostaci: Odrastanje bez podrške često tjera djecu u ulogu “malih odraslih”. Najstarije dijete može preuzeti roditeljsku ulogu, a djeca se međusobno oslanjaju jedni na druge za osnovne potrebe, poput pripreme obroka.

6. Uravnoteženi roditelj

Ovo je ideal kojem mnogi teže – kombinacija strukture, jasnih granica i emocionalne podrške.

Prednosti: Postavljate pravila, ali i pokazujete ljubav. Djeca vas doživljavaju kao čvrstu, ali blisku i sigurnu figuru. Spremni ste se suočiti s krizama, ali radite i na njihovoj prevenciji.

Nedostaci: Nema ih jasno izraženih, ali važno je stalno raditi na očuvanju ravnoteže.

Kako unaprijediti svoj stil roditeljstva?

Vaš roditeljski stil najčešće je oblikovan osobnošću, životnim iskustvima i obiteljskim obrascima. Usto, mnogi od nas pod stresom prelaze u drugi, manje poželjan stil ponašanja. Postavite si ova pitanja:

  • koje su vaše roditeljske snage
  • kako se razlikujete od svojih roditelja
  • što biste voljeli promijeniti?

Dobra vijest je da za poboljšanje stila roditeljstva nije potrebna duga psihoterapija. Ponekad je dovoljno naučiti nekoliko novih vještina. Potražite radionice za roditelje u svojoj zajednici, obratite se stručnjacima ili potražite podršku online.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Taibbi, R. (2025). 6 Types of Parents: Which One Are You? Psychology Today.
  2. Taibbi, R. (2019). Doing family therapy, 4th ed. Guilford: New York.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu