Što kada dijete zahtijeva da radite stvari umjesto njega?

dijete očekuje da roditelj napravi nešto umjesto njega

Claire Lerner, klinička socijalna radnica i specijalistica za dječji razvoj, za Psychology Today dijeli scenarij koji uključuje četverogodišnjaka po imenu Evan, koji je potpuno neovisan o korištenju WC-a u školi, ali inzistira da mu njegovi očevi, Glen i Ray, pomažu kod kuće. Ova dinamika, u kojoj su djeca sposobna za više neovisnosti, ali se oslanjaju na pomoć roditelja, čest je problem u njezinoj praksi.

U školi Evan slijedi jasna očekivanja svojih učitelja, koja potiču samostalnost i grade njegovo samopouzdanje.

Međutim, kod kuće Glen i Ray nesvjesno pojačavaju Evanovu potrebu za pomoći, što stvara obrazac prema kojem se osjeća manje sposobnim.

Iako njegovi očevi prepoznaju da to nije idealno za Evanov razvoj, bore se kako promijeniti dinamiku, unatoč isprobavanju raznih strategija poput nagovaranja i nagrađivanja.

Kroz proces razumijevanja Evanovog ponašanja shvaćaju da on može povezati bespomoćno ponašanje s primanjem više pažnje. Djeca se često boje da bi veća neovisnost mogla dovesti do manje povezanosti s roditeljima.

poticanje samostalnosti kod djeteta
FOTO: Shutterstock

Kako su ga uspjeli potaknuti na samostalnost?

Imajući to na umu, Glen i Ray razvijaju plan koji će omogućiti Evanu da postane neovisniji, a da istovremeno zadrži odnos pun ljubavi sa svojim roditeljima.

Objašnjavaju Evanu da je odlazak na toalet sada njegova odgovornost, ali će dobiti dodatno vrijeme za obitelj kao nagradu za samostalno obavljanje svojih zadataka. Evan se isprva opire, ali Glen i Ray drže se plana. Naposljetku, Evan počinje sam koristiti toalet, čak i noću, i to bez poticaja.

Ohrabreni ovim uspjehom, Glen i Ray primjenjuju isti pristup i u odijevanju. Daju Evanu dva izbora – obući se prije odlaska ili otići u školu u onom što već nosi. Nakon određenog početnog otpora, Evan se brzo prilagođava odijevanju.

Lerner ističe da postavljanje čvrstih granica s ljubavlju pomaže djeci da steknu neovisnost i samopouzdanje. Čak i kada je roditeljima teško nametnuti ograničenja, čineći to smireno i bez frustracija, djeci se omogućuje da rastu i funkcioniraju neovisnije.

Također dijeli druge uspješne priče iz obitelji koje su postavile slična ograničenja, potvrđujući da ono što djeca žele nije uvijek ono što im treba, a granice su oblik ljubavi i podrške. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Lerner, C. (2024). “No Mommy, I Can’t. You Do It!” Psychology Today.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu