Kako djetetu postaviti granice? Vodite se ovime

Kako djetetu postaviti granice

Postavljanje granica djeci može biti izazov za roditelje. Neki smatraju da su njihove uobičajene metode neučinkovite ili ono što djeluje kod jednog djeteta može biti neuspješno kod drugog. Drugi nenamjerno ispadnu grubi kad im to nije namjera.

Pronalaženje pristupa koji vam odgovara može biti teško. Evo kako postaviti granice djetetu.

Kako djetetu postaviti granice?

Evo 10 pitanja koje trebate postaviti sami sebi, organiziranih u pet ključnih vremenskih okvira.

Prije postavljanja ograničenja

Prije postavljanja ograničenja pitajte se sljedeće.

Što je moj cilj? Želim li trenutnu poslušnost ili mi je cilj pomoći svojem djetetu da razvije snažne moralne vrijednosti?

Mnogi roditelji shvaćaju da traženje trenutne poslušnosti nije idealno jer može dovesti do podložnosti autoritetu ili pobune.

Umjesto toga, cilj bi trebao biti poticanje ljubaznosti i suradnje iz unutarnje motivacije, a ne straha od kazne.

Jesam li stvorio/stvorila prostor za moralni rast?

Vrijeme za igru ​​ključno je za moralni razvoj djece. Kroz igru ​​uče važne lekcije poput dijeljenja i ljubaznosti. Bitno je osigurati da igra ima prioritet u odnosu na “važnije” aktivnosti.

Neposredno prije postavljanja ograničenja

Neposredno prije postavljanja ograničenja pitajte se sljedeće.

Što se trenutno događa?

Ako se pitate kako djetetu postaviti granice, treba napomenuti da ponekad postavljamo granice iz navike, koristeći isti ton i jezik kao naši roditelji. Međutim, svaka je situacija jedinstvena i važno je reagirati na sadašnji trenutak, a ne na temelju prošlih iskustava, strahova ili emocionalnih okidača.

Je li ograničenje doista potrebno ili treba poduzeti nešto drugo?

Umjesto da djetetove postupke označavate kao loše ponašanje i ne kažnjavate, procijenite je li potrebna granica. Često bi promjena okoline ili zadovoljavanje djetetovih emocionalnih potreba, poput pružanja empatije, mogli biti prikladniji.

Mogu li se smiriti?

Prije nego što nametnete ograničenje, uzmite trenutak da se smirite – duboko dišite, poprskajte lice hladnom vodom ili napravite kratku pauzu. Modeliranje smirenosti uči djecu da ne djeluju impulzivno.

kako postaviti granice djetetu
FOTO: Shutterstock

Tijekom postavljanja ograničenja

Odgovarajući na prethodna pitanja roditelji mogu shvatiti da ograničenje nije potrebno. Mogli bi riješiti problem empatijom, igrom ili zadovoljavanjem temeljnih potreba. Međutim, neke situacije ipak zahtijevaju ograničenja.

Mogu li izravno i jasno postaviti ograničenje?

Budite eksplicitni kada postavljate ograničenja. Primjerice, izbjegavajte to formulirati kao pitanje ili prijedlog. Umjesto “Vrijeme je da ugasimo igru, ok?”, recite “Vrijeme je da ugasimo igru, pomoći ću ti.

Mogu li postaviti ograničenje bez oštrog tona?

Jasna ograničenja ne moraju biti oštra. Koristite topao ili bezbrižan ton kako biste potaknuli povezanost, čak i tijekom postavljanja ograničenja.

Odmah nakon postavljanja ograničenja

Odmah nakon postavljanja ograničenja pitajte se sljedeće.

Što se događa u ovom trenutku?

Jednom kada je granica postavljena, izbjegavajte zadržavanje u ljutnji. Procijenite je li problem riješen i postoji li udaljenost između vas i vašeg djeteta koju treba riješiti.

Mogu li suosjećati s djetetovom reakcijom na ograničenje?

Normalno je da su djeca uzrujana kada se ograničenja provode.

Umjesto da očekujete da radosno prihvate “ne”, ponudite suosjećanje za njihovu frustraciju ili tugu kao dio procesa.

Razmišljajući o ovim pitanjima, roditelji mogu pristupiti postavljanju ograničenja na način koji potiče razumijevanje, empatiju i dublju povezanost s djecom, dok se učinkovitije bave njihovim potrebama. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Cohen, J. L. (2024). 10 Questions to Guide Limit-Setting With KidsPsychology Today.
  2. The Art of Setting Limits. (2005). CPI.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu