Jeste li čuli za “nježno roditeljstvo”? Psihologinja otkriva što ne valja s ovim pristupom

nježno roditeljstvo

Dr. sc. Emily Edlynn, licencirana klinička psihologinja specijalizirana za pedijatrijsku psihologiju, koja radi u privatnoj praksi s djecom, tinejdžerima i odraslima, za portal Psychology Today podijelila je svoje iskustvo o novom pristupu roditeljstvu – “nježno roditeljstvo“.

Što je nježno roditeljstvo?

Novinar ju je nedavno kontaktirao za mišljenje o članku o nježnom roditeljstvu, filozofiji koja naglašava tretiranje djece kao pojedinaca s vlastitim perspektivama, fokusirajući se na usmjeravanje i modeliranje, a ne na sram i kaznu.

Evo što je Edlynn naknadno uočila:

Tada su me primjeri iz “stvarnog života” koje je podijelio niz stručnjaka citiranih u članku izgubili. Čitanje ovih primjera pomoglo mi je razjasniti jednu od mojih glavnih pritužbi na pristup – nježno roditeljstvo propisuje idealnu prvu reakciju na djetetovo ponašanje, ali ostavlja nas u nedoumici kako reagirati kada dijete zapravo ne promijeni ponašanje.

Razmišljajući o vlastitom iskustvu isprobavanja tehnika nježnog roditeljstva sa svojim sinom, shvatila je da jaz između teorije i prakse može dovesti do frustracije.

Osim toga, zabrinjava je široka popularnost pojednostavljenih memova o nježnom roditeljstvu na društvenim mrežama jer mogu pridonijeti nerealnim očekivanjima kod roditelja, bez pružanja značajne podrške.

nježno roditeljstvo ima pozitivne strane
FOTO: Shutterstock

Pozitivne i negativne strane

Međutim, nježno roditeljstvo ima pozitivne strane, posebice njegovo usklađivanje s autoritativnim roditeljskim načelima, koja u prvi plan stavljaju topli i čvrsti pristup.

Oba pristupa daju prednost izgradnji snažnog odnosa roditelj-dijete i razumijevanju djetetovih emocija, što je ključno za učinkovito roditeljstvo.

Unatoč ovim pozitivnim stranama, Edlynn je suzdržana prema isključivoj promociji nježnog roditeljstva kao jedine učinkovite metode. Nastoji pretjerano pojednostaviti dinamiku roditeljstva i može dovesti do nepotrebnog pritiska i samooptuživanja kada dječje ponašanje nije u skladu s očekivanjima.

Nadalje, znanstveni dokazi koji podržavaju nježno roditeljstvo su ograničeni, a njegova učinkovitost varira ovisno o djetetu i situaciji.

Umjesto strogog pridržavanja idealizirane verzije roditeljstva, Edlynn se zalaže za roditeljstvo koje podržava autonomiju, integrira aspekte nježnog roditeljstva, a istovremeno dopušta veću fleksibilnost i priznavanje izazova s kojima se roditelji suočavaju u stvarnom životu.

U konačnici, bitno je dati prioritet istinskoj povezanosti s našom djecom u odnosu na kruto pridržavanje bilo koje određene ideologije roditeljstva.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Edlynn, E. (2024). What’s Wrong With Gentle Parenting? Psychology Today.
  2. Organ, C. (2024). The problem with ‘gentle parenting?’ It’s not always gentle on mothers. Motherly.
  3. Winter, J. (2022). The Harsh Realm of “Gentle Parenting”. The New Yorker.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu