Smanjite neposlušnost djece u 10 dana uz ove strategije
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Neposlušno ponašanje je čest izazov za roditelje, bez obzira na dob djeteta. Iako može biti teško upravljati njime, dobra je vijest da možete značajno smanjiti neposlušnost u samo 10 dana fokusirajući se na nekoliko ključnih principa.
Najučinkovitija strategija kombinira smirenost, čvrstoću i empatiju kako bi se djeca osjećala razumijevano, dok se istovremeno uspostavljaju jasne granice. Evo kako uključiti ove elemente u svoje roditeljstvo kako biste smanjili neposlušno ponašanje i potaknuli suradnju.
Uspostavite smirenu atmosferu
U svojoj knjizi 10 dana do manje neposlušne djece psiholog Jeffrey Bernstein objašnjava da je, kada se roditelji suoče s neposlušnošću svojeg djeteta, lako postati frustriran.
Međutim, odgovaranje ljutnjom samo pojačava situaciju. Djeca su sklonija otporu ako osjete napetost ili strogoću. Primjerice, kada je devetogodišnja Layla odbila napraviti domaću zadaću, njezina majka Serena isprva se osjećala prisiljenom povisiti glas.
Umjesto toga, Serena je napravila pauzu, duboko udahnula i mirno razgovarala s Laylom, što je pomoglo deeskalirati situaciju i usmjeriti Laylu prema završavanju domaće zadaće.
To omogućava roditeljima da odgovore promišljeno i pokažu emocionalnu samoregulaciju, što podučava djecu kako upravljati vlastitim osjećajima i potiče produktivno rješavanje problema.
Primijenite tehniku “pauze”. Kada se suočite s neposlušnošću, nekoliko puta duboko udahnite prije nego što reagirate i komunicirajte svoja očekivanja koristeći smiren, ali čvrst ton.
Postavite čvrste granice bez kontrole
Iako je čvrstoća ključna u smanjenju neposlušnosti, postoji delikatna ravnoteža između biti čvrst i biti kontrolirajući.
Kada je 15-godišnji Ethan odbio obaviti svoje kućanske poslove, njegov otac Miguel nije pokušao dominirati razgovorom. Umjesto toga, jasno je komunicirao očekivanja:
U našem domu svi pomažu s kućanskim poslovima, a ako ih ne završimo, nećemo moći uživati u aktivnostima vikendom.
Miguel je prenio svoju poruku čvrsto, ali bez pokušaja nadjačavanja Ethana tako što je postavio jasne granice dok je dopuštao Ethanu da donese odluke.
Čvrstoća podrazumijeva uspostavljanje neporecivih granica koje još uvijek daju djeci osjećaj kontrole. Jedna učinkovita metoda je ponuditi ograničene izbore. Primjerice, možete reći: “Možeš obaviti svoj posao sada ili nakon večere, ali mora biti gotov do vremena za spavanje.” Tako jačate svoja očekivanja dok dopuštate djetetu da donese odluke.
Koristite “kada/tada” izjave za postavljanje granica. Primjerice: “Kada završiš domaću zadaću, tada možeš gledati televiziju.” Ovo pojašnjava da ispunjavanje očekivanja dovodi do pozitivnih ishoda.
Iskoristite empatiju za smanjenje emocionalne reaktivnosti
Empatija je često zanemaren alat u upravljanju neposlušnim ponašanjem. Kada djeca osjete da su njihovi osjećaji priznati, sklonija su suradnji jer ne osjećaju potrebu boriti se za to da ih se čuje.
Kada je šestogodišnja Kiera imala ispade nakon što joj je rečeno da je vrijeme za televiziju prošlo, njezina majka Tara je potvrdila njezine osjećaje govoreći: “Razumijem da si uzrujana jer si htjela nastaviti gledati svoju seriju.”. Empatizirajući, Tara je uvjerila Kieru da su njezini osjećaji valjani, što je pomoglo smanjiti njezinu frustraciju i olakšati vođenje prema drugoj aktivnosti.
Empatija ne znači tolerirati neposlušnost; to znači prepoznati osjećaje djeteta. Ovaj pristup smiruje emocionalni kaos i otvara vrata suradnji. Korištenje refleksivnog slušanja, ponavljanje onoga što dijete kaže i imenovanje njegovih emocija može smanjiti emocionalnu reaktivnost i ojačati vezu.
Koristite fraze poput: “Izgleda da se osjećaš frustrirano jer … ” ili “Uzrujan si zbog … ” kako biste pokazali da ste usklađeni s osjećajima svojeg djeteta, zbog čega će se vjerojatnije uključiti u rješavanje problema.
Integrirajte smirenost, čvrstoću i empatiju za trajne rezultate
Kombiniranje smirenosti, čvrstoće i empatije stvara sveobuhvatan pristup za smanjenje neposlušnosti. Kada se ove strategije koriste zajedno, jačaju jedna drugu.
Primjerice, kada je 12-godišnji Noah odbio obavljati kućanske poslove, njegovi su roditelji ostali smireni, postavili čvrsta očekivanja (“Svi moramo pomoći u kući.“) i empatizirali s njegovom frustracijom zbog želje za opuštanjem nakon škole. Ovaj spojeni pristup omogućio je Noahu da se osjeća priznato dok je razumio važnost svojih odgovornosti, što je dovelo do manje sukoba tijekom vremena.
Dodatne strategije za poticanje suradnje uključuju sljedeće:
- kreirajte dosljedne rutine – uspostavite predvidljive rasporede za obroke, vrijeme spavanja i kućanske poslove; kada djeca znaju što mogu očekivati, manje su sklona otporu
- ojačajte pozitivno ponašanje – pohvalite suradnju i priznajte napore za samoregulaciju; to gradi motivaciju i jača željena ponašanja
- modelirajte samoregulaciju – pokažite svojem djetetu kako se nosite sa svojim emocijama u stresnim situacijama; djeca uče promatranjem, a vaš smiren stav potaknut će ih da odgovore na sličan način
- birajte svoje bitke – fokusirajte se na važne probleme i pustite manje; izbjegavanje nepotrebnih borbi za moć može pomoći održavanju mirne okoline.
Zašto je ovaj pristup učinkovit?
Djeca pozitivno reagiraju na pristup koji spaja empatiju, smirenost i čvrstoću. Empatija smanjuje otpor jer djeca osjećaju da su razumljena, dok smirenost deeskalira sukobe i omogućava kontrolirane odgovore. Čvrstoća uspostavlja jasne granice, podučavajući djecu očekivanjima i posljedicama bez upuštanja u borbe za moć.
Kada roditelji usvoje ovu integriranu strategiju, neposlušna ponašanja se smanjuju jer se djeca osjećaju poštovano i sigurno unutar jasnih, predvidivih granica. To dovodi do suradljivije djece i jača odnos roditelj-dijete.
Pročitajte i ove članke:
- “Jesi li ti normalan?”: Kako opisujete svoje dijete, tako ga i oblikujete
- Kako spriječiti česte svađe između braće i sestara?
- Što kada dijete zahtijeva da radite stvari umjesto njega?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Bernstein, J. (2024). Rapid Relief: Calm Your Child’s Emotional Storms in Minutes. Psychology Today.