Zbog lažnog botoksa ljudi završavaju u bolnici! Evo kako ga prepoznati
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Botoks, dobiven iz bakterije Clostridium botulinum, neurotoksin je poznat po svojoj kozmetičkoj i medicinskoj primjeni. Prvenstveno poznat po svojoj sposobnosti da umanji pojavu bora i finih linija privremenim paraliziranjem mišića, injekcije botoksa postale su glavni proizvod u području estetskih poboljšanja.
Osim svoje kozmetičke moći, botoks služi i kao terapeutsko sredstvo, učinkovito liječeći različita medicinska stanja, kao što su kronične migrene, grčevi mišića, pa čak i pretjerano znojenje.
Američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) izvijestili su da je 19 pojedinaca u devet država pretrpjelo štetne učinke nakon davanja krivotvorenog botulinum toksina ili botoxina s kojim se nepravilno rukuje, koji se obično naziva botoks.
Među njima je devetero je zahtijevalo hospitalizaciju, a četvero je primilo antitoksin botulizma zbog mogućeg širenja toksina izvan mjesta ubrizgavanja. Simptomi su uključivali probleme s vidom, spuštene kapke, poteškoće s gutanjem, suha usta, nejasan govor, probleme s disanjem, umor i slabost.
Botoksiranje kod “stručnjaka”
Slučajevi neželjenih reakcija na lažni botoks dokumentirani su u Coloradu, Floridi, Illinoisu, Kentuckyju, Nebraski, New Jerseyju, New Yorku, Tennesseeju i Washingtonu.
Većina pacijenata u ovom slučaju primila je injekcije u kozmetičke svrhe od nelicenciranih ili neobučenih pojedinaca ili u nemedicinskim okruženjima poput domova ili toplica.
Dr. Michelle Waltenburg, viša epidemiologinja za botulizam u CDC-u, naglašava važnost provjere licenci dobavljača i autentičnosti proizvoda. Nekoliko državnih odjela za zdravstvo u SAD-u nudi online alate za takvu provjeru.
Kako prepoznati lažni botoks?
Što se tiče identificiranja krivotvorenog botoksa, američka Agencija za hranu i lijekove (FDA) navodi da nema naznaka da su prijavljene reakcije uključivale botoks odobren od strane FDA. Originalni botoks trebao bi biti označen na odgovarajući način, a pakiranje bi moralo sadržavati specifične podatke o proizvodu.
FDA ističe karakteristike koje razlikuju prava pakiranja od pakiranja krivotvorenog botoksa, uključujući razlike u brojevima serija, netočnu oznaku aktivnog sastojka i nestandardne indikacije doziranja. Pacijentima se savjetuje da pregledaju svu ambalažu i promatraju proces pripreme kako bi se osigurala autentičnost.
Osim toga, pacijenti bi trebali provjeriti podatke o dozi, broju serije i datumu valjanosti tijekom postupka ubrizgavanja, kako bi se smanjili rizici povezani s krivotvorenim botoksom.
Pročitajte i ove članke:
- Botox ili hijaluronski fileri? Sigurni saveznici protiv bora
- Prirodni botoks: Slavonsko blago koje je koristila i Kleopatra
- Zatezanje lica prirodnim putem: Imamo popis sastojaka koji će vas pomladiti.
- Edwards, E. (2024). Fake Botox is the cause of bad reactions in 9 states, FDA says. NBC News.
- Rapaport, L. (2024). Fake Botox Has Made People Sick in 9 States. Everyday Health.
- Vogel, K. (2024). Counterfeit Botox Caused Botulism Reactions In 9 U.S. States, CDC Says. Healthline.