Pouka bajke i dječji razvoj: Psihologinja otkriva kako bajke utječu na djecu i kada je najbolje krenuti s čitanjem djetetu
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Čitanje ima veliki značaj u razvoju djeteta. Bajka i pouka bajke mogu utjecati na različite aspekte djetetova života – od emocionalnog i moralnog razvoja do razvoja maštovitosti i vokabulara. Važno je znati čemu želite dijete naučiti te odabrati bajke koje su prigodne njegovoj dobi.
Obilježja bajke su ta da se najčešće radi o izmišljenoj priči koja često sadrži i fantastična stvorenja, poput vila i čarobnjaka. Radi se o jednostavnim pričama koje često prenose određenu moralnu poruku. Bajke često proizlaze iz narodnih priča i pouka, kao što su bajke braće Grimm, ali i moderne bajke, poput Harryja Pottera, imaju mnoštvo pouka iz kojih djeca mogu učiti.
U nastavku saznajte kako bajke utječu na djecu, kada je najbolje krenuti s čitanjem djetetu te kako potaknuti dijete na čitanje.
Pouka bajke – kako utječe na djecu?
Bajke su pisane na jednostavan način kako bi djetetu omogućile poistovjećivanje s likovima i učenje iz pouka. Čitanje bajki može imati brojne pozitivne učinke na razvoj djeteta.
- Doprinose emocionalnom razvoju – čitanje bajki i druge dječje literature doprinosi emocionalnom razvoju djeteta. Priče i bajke ukazuju na određene prepreke s kojima se likovi susreću i koje moraju prijeći te često pokazuju emocije s kojima se nose. Djeca se mogu poistovjećivati s likovima u bajkama i na taj način učiti kako se nositi s problemima i emocijama. Kroz bajke djeca uče empatiju, što doprinosi razvoju emocionalne inteligencije.
- Doprinose moralnom razvoju – bajke često poučavaju o temama poput pravde, odanosti, pohlepe, zla itd. Iako se radi o nestvarnim pričama i često fantastičnim bićima, omogućuju da djeca shvate univerzalne, ali i kompleksnije moralne teme u sigurnosti doma. Pouka bajke daje djetetu na znanje što se smatra ispravnim, a što lošim u društvu. U tom smislu bajke doprinose moralnom razvoju djeteta. Stoga je vrlo važno znati kakvu poruku bajka šalje djetetu i čemu ga želite naučiti.
Bajke se mogu prikazivati djeci i kroz druge medije, kao što je crtani film. I dok se pouke bajki mogu iščitati i iz drugih oblika medija koji također mogu biti korisni za dijete, čitanje ima nekoliko dodatnih važnih funkcija za razvoj djeteta. Čitanje priča i bajki doprinosi razvoju vokabulara djeteta i omogućuje razvoj mašte i kreativnosti.
Kada je najbolje krenuti s čitanjem djetetu?
S čitanjem priča djetetu možete započeti dok je još beba. Smatra se da nakon 4. godine dijete može početi predočavati iskustva, stoga tada možete započeti s čitanjem bajki. Međutim, vrlo je važno izabrati bajke i priče koje su prigodne za djetetovu dob.
Primjerice, djeci mlađe dobi preporučuju se bajke braće Grimm. Važno je osluškivati i što vaše dijete voli te kakve ga teme interesiraju, kako bi mu čitanje bilo što ugodnije.
Pročitajte i članke:
- Čitanje djeci od najranije dobi treba ozbiljno shvatiti! Poznati roditelji podržali nacionalni program koji potiče otvaranje djetetove “prve stranice”
- Kako motivirati dijete na čitanje? Evo zašto bi čitanje trebalo biti dio rutine za male i velike i kako stvoriti interes
- Čitanje naglas: Prastara praksa čije su prednosti višestruke! Evo zašto je bolje od čitanja u sebi.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Kolonko, C. (2023). How Do Fairytales Affect Child Development? Psych Central.