Dekompresija kralježnice – kada se izvodi?
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja

Dekompresija kralježnice je oblik konzervativne terapije koja se služi vrstom trakcije za smanjenje pritiska između kralježaka i oslobođenje ukliještenog intervertebralnog diska.
Velika većina ljudi tijekom života osjeti bol u slabinskom dijelu kralježnice, a u gotovo 80% slučajeva uzrok leži u mehaničkim i degenerativnim procesima koji pogađaju intervertebralne diskove. Određene radnje i pokreti poput saginjanja i rastezanja, rotacija u kralježnici, naglih promjena položaja i podizanja teških predmeta, dovode do hernijacije diska.
Za hernijaciju intervertebralnog diska najprije se preporuča krenuti konzervativnim i neinvazivnim liječenjem – analgetici, fizikalna terapija i rehabilitacija. U tom smjeru pripada i tzv. trakcijska terapija koja smanjuje pritisak nastao utjecajem gravitacije, tjelesne mase i okolnog mekog tkiva te stvara dovoljnu napetost kojom se odvajaju kralješci i oslobađa intervertebralni disk.
Spinalna dekompresijska terapija je jedna od relativno nedavno implementiranih oblika trakcije.
Kada se koristi dekompresija kralježnice?
- protruzija diska,
- hernijacija diska,
- kronična bol u leđima,
- fasetni sindrom (degenerativne promjene na malim zglobovima kralježnice).

Tko ne smije koristiti dekompresiju kralježnice?
Spinalna dekompresijska terapija nije namijenjena svima, te je kontraindicirana kod osoba koje imaju:
- frakture,
- tumori,
- aneurizma abdominalne aorte,
- osteoporoza,
- metalni implantanti u kralježnici.
Princip spinalne dekompresijske terapije

Princip rada je na smanjenju pritiska između kralježaka dovođenjem hranjivih tvari i kisika. Napravi se područje negativnog tlaka namještanjem smjera i kuta trakcije ovisno o lokaciji intervertebralnog diska.
Pacijent leži obučen na krevetu, sa zdjelicom i prsnim dijelom kralježnice fiksiranima zračnim pojasem. Glava pacijenta se također fiksira kako bi se izbjeglo klizanje, a na područje vratne i trtične kralježnice učvrsti se robotski mehanizam koji započinje istezanje i postupno ga pojačava dok pacijent ne kaže da osjeti bol. Potom se malo smanji istezanje ispod točke boli i drži neko vrijeme.
Dekompresijska terapija vrši se u par tretmana i svaki put se lagano pojačava istezanje, taman do ispod točke boli. Traje obično 30 do 45 minuta i prije, odnosno poslije, moguće je kombinirati s ultrazvučnom terapijom, električnom stimulacijom mišića te termalnom terapijom.
Neka istraživanja pokazala su pozitivne ishode kod pacijenata koji su bili adekvatni za dekompresiju kralježnice, s posljedičnim smanjenjem boli. No s obzirom na cijenu i upitnu korist navedene terapije, potrebno je najprije iscrpiti standardne metode fizikalne terapije koje su pružene i pokrivene od strane HZZO-a.
Cijena dekompresijske terapije kralježnice
Jedan tretman košta oko 300 kuna, a paketi od više tretmana oko 2400-2700 kuna.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo

Zdravi i jednostavni kolači za Uskrs bez težine u želucu
- Zrinka Babić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Kang JI, Jeong DK, Choi H. Effect of spinal decompression on the lumbar muscle activity and disk height in patients with herniated intervertebral disk. J Phys Ther Sci. 2016;28(11):3125–3130.
- Daniel DM. Non-surgical spinal decompression therapy: does the scientific literature support efficacy claims made in the advertising media?. Chiropr Osteopat. 2007;15:7.
- Choi J, Lee S, Hwangbo G. Influences of spinal decompression therapy and general traction therapy on the pain, disability, and straight leg raising of patients with intervertebral disc herniation. J Phys Ther Sci. 2015;27(2):481–483.
- Spinal Decompression Therapy. WebMD.