Klivija: Uzgoj i njega – sve što trebate znati za uspjeh

Klivija - uzgoj i njega

Klivija, poznata i kao Clivia miniata, prekrasna je biljka koja se često koristi kao sobna biljka ili ukras za zimski vrt. Ova biljka, koja potječe iz šumovitih područja Južne Afrike, privlači pažnju svojim elegantnim, tamnozelenim listovima i raskošnim cvjetovima u obliku zvončića.

Kada je u pitanju klivija, uzgoj i njega zahtijevaju određenu pažnju, ali nagrada u obliku dugovječne, dekorativne biljke opravdava svaki trud.

Klivija – opće karakteristike

Klivija je zimzelena biljka s mesnatim korijenjem i trakastim listovima koji mogu doseći visinu od oko 45 cm, dok širina biljke obuhvaća 30 – 40 cm. Cvjetovi klivije obično su narančaste boje, ali postoje sorte sa žutim i crvenim cvjetovima.

Razdoblje cvjetanja traje od kasne zime do proljeća.

Iako je klivija atraktivna tijekom cijele godine, važno je napomenuti da je biljka blago otrovna – sok može izazvati iritaciju na koži, a konzumacija bilo kojeg dijela biljke može uzrokovati blaže želučane tegobe.

Klivija je zimzelena biljka s mesnatim korijenjem i trakastim listovima
FOTO: Shutterstock

Gdje uzgajati kliviju?

Kada je u pitanju klivija, uzgoj i njega ove biljke zahtijevaju odgovarajuće uvjete. Biljku je najbolje držati u zaštićenom prostoru, poput staklenika, zimskog vrta ili sobnog prostora s puno svjetla, ali bez izravne sunčeve svjetlosti.

Klivija ne podnosi temperature niže od 5 °C pa je potrebno izbjegavati hladne i mrazne uvjete. Tijekom ljetnih mjeseci klivija se može iznijeti u vrt, pod uvjetom da je smještena na zaštićeno mjesto daleko od izravnog sunca.

Klivija – uzgoj i njega

Jedan od ključnih elemenata u uspješnom uzgoju klivije je prilagodba zalijevanja sezoni:

  • ljeto – redovito i umjereno zalijevanje kako bi supstrat ostao vlažan, ali ne prevlažan
  • zima – od studenog do ožujka biljci treba osigurati period odmora; smjestite je u hladniji prostor (maksimalno 10 °C) i zalijevajte štedljivo.

Nakon što se pojavi cvjetna stapka, počnite na tjednoj bazi dodavati univerzalno gnojivo za sobne biljke i nastavite s prihranom do kraja ljeta. Nakon cvjetanja uvenule cvjetove i stabljike odrežite kako biste spriječili razvoj sjemena.

Jedan od ključnih elemenata u uspješnom uzgoju klivije je prilagodba zalijevanja sezoni
FOTO: Shutterstock

Presađivanje klivije

Klivija ne voli često presađivanje i najbolje uspijeva kada je korijenje gusto smješteno. Presađivanje provodite samo kada je posuda potpuno ispunjena korijenjem, obavezno u proljeće.

Upotrijebite kvalitetan, tresetni supstrat s dodatkom ilovače i pobrinite se da vrat korijena ostane iznad razine zemlje. Kod presađivanja veličinu posude povećavajte postupno, dok konačna posuda treba biti promjera barem 20 cm.

Razmnožavanje klivije

Klivija se može razmnožavati na dva načina:

  • sjemenom – kada bobice dozru i postanu crvene, sakupite sjeme i posadite ga u male posude s vlažnim supstratom; klijanje može trajati do dva mjeseca
  • odvajanjem mladih izdanaka – u rano proljeće oštrim nožem odvojite bočne izdanke s korijenjem i posadite ih u pojedinačne posude.
klivija
FOTO: Shutterstock

Problemi u uzgoju klivije

Pravilno smještanje i zalijevanje klivije može spriječiti većinu problema:

  • smeđe mrlje na listovima – uzrokovane prekomjernim zalijevanjem, oštećenjem od mraza ili opeklinama od sunca
  • štitasti moljac – očituje se u obliku bijelih vunastih naslaga na listovima; male infestacije možete ukloniti pomoću vate natopljene alkoholom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Fisher, S. (2021). How to grow and care for Clivia miniata (Natal lily)Gardener’s World.
  2. Hanniger, U. (2021). Clivia miniata, Natal Lily. myGarden.com.
  3. How to grow and care for Clivia miniata (Natal lily)Gardenia.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu