Zašto su ženska prijateljstva tako teška?

ženska prijateljstva pozitivno utječu na mentalno, emocionalno, pa čak i fizičko zdravlje

Žene su često odgajane u uvjerenju da su prirodno suosjećajnije i brižnije od muškaraca. Od malih nogu podučava ih se da je njihova uloga da budu prijateljske, ljubazne, velikodušne i gostoljubive, da uvijek stavljaju druge na prvo mjesto uz osmijeh.

S obzirom na ta očekivanja, moglo bi se pretpostaviti da prijateljstva među ženama treba biti lako održavati. Međutim, mnoge žene izvještavaju o nezadovoljstvu svojim prijateljstvima.

Feministkinje već dugo ističu važnost prijateljstava među ženama, pozivajući se na istraživanja koja pokazuju kako ta prijateljstva pozitivno utječu na mentalno, emocionalno, pa čak i fizičko zdravlje. Istovremeno, kritiziraju kulturne i sustavne norme koje otežavaju ženama održavanje tih prijateljstava. Razumijevanje tih normi ključno je jer značajno utječu na prijateljstva među ženama.

Očekivanje samožrtvovanja

Žene su socijalizirane da prioritet daju harmoniji i brizi u svojim odnosima. U najzdravijem obliku to može dovesti do intimnih, uzajamnih i podržavajućih prijateljstava gdje svaka žena brine o potrebama drugih.

Međutim, kada se ovo očekivanje pretvori u nezdravu praksu, ono sprječava žene da postave granice, izraze negativne emocije ili riješe konflikt.

Kao rezultat toga, neizrečena ljutnja i skrivena neprijateljstva ostaju prisutni.

Očekivanje intenziteta odnosa

Budući da se od žena očekuje samožrtvovanje, često očekuju isto od svojih prijateljica. Prijateljstva postaju emocionalno teška i zahtjevna, što ostavlja malo prostora za žene da prioritiziraju vlastite potrebe, a da ne osjećaju krivnju zbog kršenja ovog “ugovora” o uzajamnom samožrtvovanju. To stvara nerealna očekivanja emocionalne intenzivnosti koja je teško, ili čak nemoguće, održati.

Budući da se od žena očekuje samožrtvovanje, često očekuju isto od svojih prijateljica
FOTO: Shutterstock

Očekivanje ograničenih resursa

Povijesno gledajući, kombinacija bijele supremacije, patrijarhata i rodne nejednakosti prisilila je žene da se natječu za ograničene resurse poput obrazovanja, poslova i napredovanja.

Ova oskudica prisiljava žene na stalno uspoređivanje kako bi se odredilo tko je “najvjerojatnije” uspješan. Ovaj sustavni problem doveo je do stereotipa prema ženama kao zavidnim i podmuklim te onima koje potkopavaju druge žene, a da se ne ispituje odakle dolaze takva ponašanja.

Takvi stavovi čine žene opreznima pri stvaranju prijateljstava među sobom, što ograničava njihovu sposobnost za povjerenje, ranjivost i intimnost.

Obitelj na prvom mjestu?

U patrijarhalnom društvu od žena se često očekuje da se udaju i postanu majke kako bi ispunile svoj “najveći poziv”. Time se također od njih očekuje da prioritet daju svojim muževima i djeci, obično na štetu svojih karijera, hobija i prijateljstava.

S vremenom, kako žene stupaju u brak i rađaju djecu, mogu se udaljiti od dugogodišnjih prijateljica zbog obveza prema obitelji. Dodatno, stvaranje novih prijateljstava postaje sve teže kako se obiteljske odgovornosti nakupljaju, što ostavlja žene preopterećenima, iscrpljenima i otuđenima.

Ovaj problem može biti još izraženiji u religioznim domaćinstvima, gdje se od žene očekuje da joj muž bude najbolji prijatelj, unatoč dokazima da ovaj odnos često nije zadovoljavajući.

Mijenjanje narativa i očekivanja

Promjena kulturnih normi u društvu bit će dugotrajan proces, no žene mogu poduzeti korake prema stvaranju ispunjenijih ženskih prijateljstava. Prvo, žene bi trebale težiti otvaranju i autentičnosti u svojim odnosima.

Potiskivanje osjećaja zbog “dobrog slaganja” nije zdravo i, s vremenom, dovodi do neprijateljstva i ljutnje. Odbacivanjem kulturnih normi samožrtvovanja žene mogu početi njegovati odnose temeljene na međusobnoj njezi i brizi za sebe.

Drugo, važno je boriti se protiv percepcije konkurencije i usporedbe. Feministkinje su dugo naglašavale važnost ženskih prijateljstava u promicanju ženske emancipacije i rodne ravnopravnosti. Da bi to postigle, žene moraju usvojiti stav zajedničke pomoći i dijeljenja resursa za zajedničku dobrobit, umjesto da se natječu za njih.

Na kraju, vrijeme je da se ukinu kulturna očekivanja koja govore ženama da zanemare svoja platonska prijateljstva nakon braka. Ljudi su složena bića koja trebaju različite povezanosti s drugima, a potreba žene za prijateljstvima sa ženama ne nestaje i ne zamjenjuje se suprugom ili partnerom.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Wardell, A. (2024). Why Do Female Friendships Feel So Hard? Psychology Today.
  2. Felmlee, D. i sur. (2012). Gender rules: Same- and cross-gender friendships norms. Sex Roles: A Journal of Research, 66(7–8): 518–529.
  3. Baumgarte, R. i Nelson, D. W. (2009). Preference for same- versus cross-sex friendships. Journal of Applied Social Psychology, 39(4): 901–917. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu