Kako dezinficirati dom nakon gripe? Evo koraka
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Izbjegavanje bliskog kontakta sa zaraženim osobama jedan je od načina prevencije širenja virusa gripe. Međutim, ako ste vi ili netko u vašem kućanstvu nedavno ozdravili od gripe, važno je očistiti dom kako biste spriječili širenje bolesti. To uključuje dezinfekciju često korištenih površina kako biste uklonili viruse i bakterije koje uzrokuju bolesti.
Vrijeme preživljavanja klica ovisi o vrsti i površini na kojoj se nalaze. Općenito, virus gripe može preživjeti na površinama do 48 sati. Klice također mogu preživjeti na neopranim rukama do sat vremena.
Čišćenje vs. dezinfekcija
Čišćenje podrazumijeva uklanjanje klica, prašine i prljavštine s površina pomoću sapuna i vode, dok dezinfekcija cilja na klice koristeći proizvode poput sprejeva, maramica ili izbjeljivača. Najbolje je prvo očistiti površine, a zatim ih dezinficirati kako bi se uklonilo što više klica.
Očistite i dezinficirajte površine koje se često koriste
Površine koje se često dodiruju u vašem domu najvjerojatnije sadrže preostale klice. Čak i uz redovito pranje ruku, virusi se mogu širiti ako netko dotakne površinu koju je prethodno dotaknula zaražena osoba ili na koju je zakašljala. Fokusirajte se na čišćenje sljedećih područja:
- kvake na vratima
- prekidači za svjetlo
- ručke ladica
- ograde na stepenicama.
Dezinfekcijske maramice najjednostavniji su alat za dezinfekciju uobičajenih površina. Slijedite upute proizvođača, poput ostavljanja proizvoda na površini dovoljno dugo da bi uklonio klice. Operite ruke nakon svake upotrebe.
Očistite i dezinficirajte kuhinju
Dok ste bili bolesni, mogao se nakupiti veći broj čaša, pribora za jelo i posuđa. Operite ih u vrućoj, sapunastoj vodi ili koristite perilicu posuđa. Nakon toga obratite pažnju na čišćenje i dezinfekciju sljedećih područja:
- drške na vratima hladnjaka
- ormari i ladice
- prekidači za svjetlo
- radne plohe
- sudoper, slavina i ručke
- aparat za kavu ili kuhalo za vodu
- ostali aparati poput mikrovalne i pećnice
- kante za smeće.
Očistite i dezinficirajte kupaonske površine
Bez obzira na to je li kupaonica dijeljena s bolesnom osobom, važno je temeljito očistiti i dezinficirati ovo područje nakon što se osoba oporavi. Čistite površine toplom, sapunastom vodom, a zatim slijedite s dezinfekcijom za najbolje rezultate. Obratite pozornost na:
- kvaka na vratima
- umivaonik i slavina
- radne plohe
- prekidači za svjetlo
- kada i tuš
- dispenzer za sapun
- WC školjka i držač WC papira
- pod
- mjesta koja se obično zaboravljaju, poput držača za četkice za zube i kutija za maramice (razmislite o zamjeni četkica za zube kako biste spriječili preostale klice).
Operite svu odjeću
Virusi gripe mogu preživjeti i na mekanim površinama poput odjeće i ručnika. Nakon što ste se vi ili netko drugi u kućanstvu oporavili, važno je oprati svu odjeću, posteljinu i ručnike. Koristite deterdžent i slijedite upute za pravilnu temperaturu vode i sušenje.
Također, očistite i dezinficirajte košaru za čisto rublje i kantu za prljavu odjeću. Koristite toplu, sapunastu vodu za čišćenje, a zatim osušite papirnatim ručnikom. Alternativno, možete koristiti dezinfekcijske sprejeve ili maramice na tvrdim površinama, košarama za rublje i kantama.
Prema preporukama CDC-a, sigurno je prati odjeću zaraženih i zdravih osoba zajedno, pod uvjetom da koristite najvišu moguću temperaturu vode i potpuno osušite sve predmete.
Očistite i dezinficirajte spavaće sobe
Osim pranja posteljine, uklanjanje virusa gripe iz spavaće sobe također uključuje čišćenje i dezinficiranje tvrdih površina. Obratite pozornost na:
- kvake na vratima i prekidače za svjetlo
- noćne stolove i okvire kreveta
- ručke ladica
- podove (usisajte tepihe, a za tvrde podove koristite metlu).
Ako je dijete bilo bolesno, poduzmite korake za čišćenje i dezinfekciju njihovih igračaka. Mekane igračke, poput plišanaca, mogu se oprati u perilici, dok se tvrde igračke čiste sapunom i vodom, a zatim dezinficiraju.
Očistite i dezinficirajte elektroniku
Dezinfekcija površina je važna, ali nemojte zaboraviti na elektroniku. Telefoni, računala i drugi uređaji mogu nositi štetne mikroorganizme. Pregled iz 2020. godine je otkrio da oko 68 % mobilnih telefona u svijetu nosi štetne klice.
Za čišćenje pametnog telefona koristite mekanu krpu, navlaženu s malom količinom tople vode i sapuna. Možete koristiti i dezinfekcijske maramice, ali imajte na umu da proizvodi s alkoholom mogu oštetiti ekrane.
Za zaštitu vaših osobnih uređaja razmislite o dodavanju zaštitnih presvlaka (maski) koje se mogu brisati. Tako možete lako dezinficirati površine telefona i drugih predmeta bez da ih oštetite.
Pustite svjež zrak
Ako su vanjske temperature ugodne, otvorite prozore kako biste pustili svjež zrak. To pomaže smanjiti stagnaciju klica koje mogu ostati u zraku i prenijeti se na druge ljude.
Ventilacija je također dobra praksa tijekom čišćenja i dezinfekcije, osobito kad koristite izbjeljivač ili druge dezinfekcijske proizvode.
Oporavak i samobriga prije dubinskog čišćenja
Ako ste vi bili bolesni, važno je da se potpuno oporavite prije nego što krenete s dubinskim čišćenjem. Dok se većina ljudi od gripe oporavi unutar tjedan dana, to može potrajati duže kod onih koji imaju osnovne zdravstvene probleme.
Ako se još uvijek oporavljate, razmislite o traženju pomoći od članova kućanstva ili angažiranju profesionalne ekipe za čišćenje.
Pročitajte i ove članke:
- Gripa tip A: Simptomi virusa koji hara Hrvatskom
- Liječenje gripe: Što pomaže i kako spriječiti komplikacije?
- Kada je dovoljno samo očistiti, a kada treba dezinficirati?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
5 faktora rizika za moždani udar koje žene trebaju znati
- Tomislav Stanić
- 3 min čitanja
- Cherney, K. (2025). How to Disinfect Your House After the Flu. Healthline.
- Olsen, M. i sur. (2013). Mobile phones represent a pathway for microbial transmission: A scoping review. Travel Med. Infect. Dis., 35: 101704.