Fistula na zubnom mesu – kako je prepoznati i liječiti?
- 2 komentara
- 4 min čitanja
Fistula na zubnom mesu je kanalić kroz koji se gnoj prazni iz mjesta nastanka u usnu šupljinu te ostavlja čudan okus u njoj. Taj kanalić izgleda kao mala crvena izbočina na sluznici, a pojavljuje se u slučaju gnojne upale ili zubnog apscesa, odnosno bakterijske infekcije koja se postepeno razvija u području gornje ili donje čeljusti.
Njezin glavni uzrok je svakako nepravovremeno liječeni karijes ili nekvalitetna ispuna zubnog korijena. Stomatolozi je smatraju vrlo opasnom pojavom koja zahtijeva hitno liječenje. No često se kasno otkriva, jer ne uzrokuje značajnu bol.
Kako prepoznati fistulu?
Pritiskom na kost u blizini bolesnog zuba kroz fistulu izlazi gnoj, a to nam pomaže da razlikujemo fistule od afti i drugih sličnih promjena na sluznici. One se najčešće nalaze unutar usne šupljine, ali mogu se razviti i na koži lica i vrata. Tada izgledaju poput prištića kroz koji je također moguće istisnuti gnoj.
Fistula ne boli, a većina bolova od fistule dolazi zbog pritiska na mjesto infekcije. Dodatnu bol i oticanje može uzrokovati tek privremeno začepljenje fistule. No iako se kroz fistulu može isisati dio gnoja i tako smanjiti pritisak i bol, to ne mora značiti da je infekcija izliječena.
Što stomatolog može učiniti?
S obzirom na to da je bolest povezana s upalnim procesom koji se događa u blizini korijena zuba pacijenta, njegovo liječenje zahtijeva medicinsku intervenciju. Samo stomatolog može utvrditi prisutnost i vrstu fistule (vanjska i unutarnja). Prvu vrstu je lako otkriti vizualnim pregledom, ali dijagnoza druge je nemoguća bez rendgena.
Trebali biste se posavjetovati s vašim stomatologom u slučaju da su sljedeći čimbenici uzrok fistuli:
- Ne pravovremeno liječen pulpitis (upala zuba) ili karijes
Infekcija nadilazi sam zub, a pojava fistule često je popraćena sljedećim simptomima: bol, oticanje zubnog mesa, osjetljivost pri zagrizu hrane oštećenim zubom. Liječenje se obavlja uklanjanjem inficirane zubne pulpe, odnosno mekog tkiva u zubu. Nakon toga, liječnik zatvara korijenski kanal zuba.
- Pojava neprirodnih otvora u zubu koji mogu nastati kao posljedica stomatološke greške
Rupa u zubu također može uzrokovati stvaranje fistule. Da bi liječenje ovakve fistule bilo uspješno, važno je reagirati što prije. No ono nije jeftino, jer se za zatvaranje perforacija koristi skup materijal.
- Loša kvaliteta zubne ispune
Glavni simptom tog fenomena je bolan zub pri zagrizu. Liječenje u ovom slučaju počinje složenim postupkom otvaranja kanala koji se zatim ispunjaju velikim brojem protuupalnih i dezinfekcijskih lijekova. Kad upala splasne, kanal se zatvara.
Kako si olakšati oporavak?
Prvi korak je zaustavljanje upalnog procesa pomoću lijekove antimikrobnog i protuupalnog djelovanja. Oni su neophodni za liječenje oštećenih površina i ubijanje bakterijskih klica. Ako je bolest uznapredovala, čišćenje kanala nije dovoljno. Za zaustavljanje upale i gnoja, liječnik može propisati antibiotike.
Da bi se smanjila upala i oticanje možete svakodnevno, nekoliko puta dnevno isprati usnu šupljinu tekućinom pripremljenom sa sodom bikarbonom. U tu svrhu na čašu vode dodajte žlicu sode i nekoliko kapi joda. Pobrinite se da napitak bude ugodne temperature.
Za uklanjanje znakova bolesti, tradicionalna medicina koristi sljedeće recepte:
- Napitak od stolisnika, maslačka, buhača i nevena.
Sve ove biljke imaju jak protuupalni učinak. Da biste pripremili napitak, u čašu vode usipajte jednu žlicu mješavine navedenog bilja i skuhajte ih. Nakon što se smjesa ohladi koristite je za ispiranje usta.
- Biljna mast od stolisnika, nevena, buhača, djeteline, korijena lobode i maslačka.
Samljevenoj mješavini biljaka dodaje se jednaka količina nevenovog ulja i masti Wisniewski. Sve sastavnice se dobro promiješaju i ostave tako 12 sati. Nakon toga mast se može primijeniti na zubnom mesu.
- Mast od eukaliptusa.
Ona je izvrsna za izvlačenje gnoja. Za njezinu je pripremu 40 grama eukaliptusa, 1 žlica suncokretovog ulja i jedan luk. Smljeveni eukaliptus treba pomiješati sa suncokretovim uljem i skuhati te pustiti da odstoji. Nakon toga smjesi se dodaje vrhnje i nasjeckani luk. Ova se mast primjenjuje kroz gazu.
Tradicionalne metode se ne preporučuju kao glavni tretman za fistule. One se koriste u kombinaciji s medicinskom terapijom kako bi ubrzale pacijentov oporavak.
Fistula na zubnom mesu kod djece
Najbolje što se može učiniti u ovom slučaju je izvaditi mliječni zub. Time se sprječava oslobađanje gnoja koji oštećuje okolno tkivo, a zatim ulazi u želudac i dovodi do ozbiljnih posljedica. Također, to će vam pomoći da zaštitite trajni zub od pucanja, što je neizbježno ako se fistula ne liječi.
Ako se bolest ne liječi na vrijeme, dijete doživljava jaku bol i postaje razdražljivo te mu se općenito smanjuje imunitet. Osobito kada se fistula liječi antibioticima. Posljedice stvaranja fistule kod djeteta su ozbiljne, tako da je za njihovo sprječavanje nužno naučiti djecu da pravilno brinu za svoju usnu šupljinu.
Moguće posljedice su neispravan rast trajnih zubi i njihov gubitak. Fistula na zubnom mesu djeteta zahtijeva obvezni posjet stomatologu. Tradicionalni lijekovi mogu im naštetiti. Oni se ne preporučuju kad je u pitanju liječenje djece mlađe od 2 godine.
Kako spriječiti nastanak fistule?
Najbolja preventivna mjera je redoviti pregled kod stomatologa. Pravilna prehrana također može spriječiti razvoj mikroorganizama. Preporučuje se da u svoju prehranu uključite što veći broj proizvoda koji sadrže kalcij. Oni pomažu ojačati imunološki sustav i sprječavaju razvoj štetnih mikroorganizama.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kronična upala je česta i opasna! Kako znati imate li je?
- Maja Kuzelj Grgić
- 5 min čitanja