Zbog ovih pet uobičajenih zabluda 61 % žena s urinarnom inkontinencijom ne traži liječenje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Otprilike 40 % sredovječnih žena i do 50 % starijih žena suočava se s problemima curenja urina, pokazuju istraživanja. Unatoč potencijalnim rješenjima, značajnih 61 % žena s ovim stanjem odluči ne potražiti liječenje, prema studiji iz 2018. koja je uključila 1.300 žena, objavljenoj u časopisu Menopause.
Leslie Rickey, dr. med., izvanredni profesor urologije i opstetricije-ginekologije na Medicinskom fakultetu Yale, za Everyday Health naglašava da postoje različite mogućnosti rješavanja ovog problema. Nesklonost traženju pomoći može se pripisati nekoliko uobičajenih zabluda i pogrešaka koje čine žene koje se suočavaju s urinarnom inkontinencijom.
Evo pet uobičajenih pogrešaka i kako ih izbjeći.
Prihvaćanje propusnog mjehura kao normalnog dijela starenja
Mnoge žene vjeruju da je urinarna inkontinencija neizbježan dio starenja, zbog čega se više od polovice njih u studiji o menopauzi odriče medicinske pomoći. Iako smanjena razina estrogena tijekom menopauze može pridonijeti problemu, ne treba je prihvatiti kao neizbježnu posljedicu. Traženje stručne pomoći je ključno, a redovito korištenje uložaka ne treba smatrati normalnim.
Neugodnost u raspravi o problemu
Neke žene osjećaju se neugodno razgovarati o urinarnoj inkontinenciji s prijateljicama ili liječnicima. Mnogi liječnici možda neće pitati za ovaj simptom pa se žene potiču da započnu razgovor. Traženje podrške od prijatelja ili rodbine koji su možda iskusili slične probleme također može biti od pomoći.
Nerazumijevanje uzroka problema
Suprotno uvriježenom mišljenju, problem ne moraju uvijek biti opušteni mišići; nego mišići zdjelice mogu biti prenapeti. Čimbenici poput socijalizacije i neprocesuiranih emocija mogu pridonijeti ovoj napetosti. Fizioterapeuti dna zdjelice mogu procijeniti i riješiti ovaj problem kroz odgovarajuće vježbe i disanje.
Neispravne Kegelove vježbe
Iako su Kegelove vježbe dobro poznate, mnogi ih pojedinci izvode na pogrešan način. Pogreška često uključuje guranje mišića van umjesto da ih povučete gore i unutra.
Kegelove vježbe su dio rane faze liječenja koja se postupno ukida kako okolni mišići jačaju.
Strah od operacije kao jedinog rješenja
Kirurgija nije jedino rješenje, a promjene načina života i nekirurške intervencije mogu biti vrlo učinkovite. Savjetuje se traženje stručnosti fizioterapeuta dna zdjelice ili uroginekologa. Fizikalna terapija dna zdjelice pokazala se učinkovitom u raznim studijama, a postoje i alternativne medicinske intervencije prije razmatranja operacije, kao što su niske doze vaginalnog estrogena i lijekovi za hitnu inkontinenciju.
Važno je da se žene informiraju o dostupnim opcijama i da se posavjetuju s liječnicima kako bi odredile najprikladniji način djelovanja za njihovu specifičnu situaciju.
Pročitajte i ove članke:
- Kegelove vježbe za mjehur: Ako se pravilno izvode, poboljšanje nastupa nakon 20 – 60 dana! Fizioterapeut otkriva koje su
- Narodni lijek za upalu mjehura: Žene imaju 30 puta veću vjerojatnost da će oboljeti! Ovo su najbolji bezreceptni lijekovi za upalu mjehura
- “Nesmetano funkcioniranje u svakodnevnom životu je apsolutni imperativ!”: Fizioterapeut otkriva kada i zašto treba otići na fizioterapiju.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
- Landau Davids, M. (2023). 5 Big Mistakes Midlife Women Make When They Have Leaky Bladder. Everyday Health.
- Kołodyńska, G. i sur. (2019). Urinary incontinence in postmenopausal women – causes, symptoms, treatment. Menopause Rev., 18(1): 46–50.
- Waetjen, L. i sur. (2018). Factors associated with reasons incontinent midlife women report for not seeking urinary incontinence treatment over 9 years across the menopausal transition. Menopause, 25(1): 29–37.