Ova opasna infekcija često ne izaziva nikakve simptome! Evo kako otkriti jeste li zaraženi
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Posljednjih se godina humani papiloma virus (HPV) pojavio kao značajan javnozdravstveni problem, pogađajući milijune diljem svijeta i dovodeći do raznih vrsta raka i drugih zdravstvenih komplikacija.
Kao jedna od najčešćih spolno prenosivih infekcija, HPV predstavlja veliki izazov u području preventivne medicine. Međutim, s napretkom u medicinskoj znanosti i obrazovanju, postoji niz strategija usmjerenih na sprječavanje prijenosa HPV-a i smanjenje povezanih rizika.
Od programa cijepljenja do promicanja sigurne seksualne prakse i redovitih pregleda, razumijevanje i provedba učinkovitih preventivnih mjera najvažniji su u borbi protiv širenja HPV-a i očuvanju zdravlja pojedinca i javnosti.
Matea Kos, dr. med., spec. mikrobiologije, ističe:
Pod najvećim je rizikom adolescentna populacija, odnosno mlađi odrasli, od stupanja u spolni odnos pa do 25. ili 30. godine života. To je zapravo spolno najaktivnija faza života i u tom periodu se izmjenjuje najveći broj partnera. Ono što je, s druge strane, pozitivno je da u toj dobi ipak većina infekcija bude spontano razriješena, odnosno naš imunološki sustav se prilično dobro othrva od takve infekcije, ali svakako je to ciljna skupina na koju treba posebno obratiti pažnju.
Simptomi HPV-a
Dr. Kos objašnjava koji su simptomi infekcije:
Većina HPV infekcija zapravo je asimptomatska. Zaražena osoba rijetko ima simptome ili znakove infekcije. Nekad osobe ne pomišljaju na to da bi mogle biti zaražene HPV virusom. U određenom postotku slučajeva mogu se razviti spolne bradavice, odnosno kondilomi. To su vidljive kožne promjene ili promjene na sluznici koje se mogu tretirati različitim metodama.
HPV testovi
Što se tiče prevencije HPV-a i dijagnostike, najvažniji je PCR test koji detektira virusni genski materijal u uzorcima, bilo kod žena, bilo kod muškaraca.
Dr. Kos naglašava da je test vrlo osjetljiv i visoko specifičan, a pokriva različit spektar virusnih genotipova. Osim testiranja na prisutnost HPV virusa, najvažniji su i redoviti ginekološki pregledi kod žena, odnosno Papa test. Kod žena se preporučuje da se jednom godišnje napravi redoviti ginekološki pregled s Papa testom.
Dr. Kos dodatno objašnjava:
Papa test je zaista vrlo pouzdana metoda kojom se može pratiti dinamika razvoja karcinoma jer HPV može uzrokovati širok spektar različitih karcinoma – ne samo vrata maternice kod žena, već i spolnih organa i kod žena i kod muškaraca.
Cjepivo protiv HPV-a
Preventivne mjere su općenito vrlo važne u kontekstu javnog zdravlja. Kod HPV-a postoji specifičnost po tome što je uzročnik karcinoma. Međutim, važno je naglasiti da je dostupno cjepivo koje je visoko učinkovito.
Preporuka je da bi cjepivo trebalo primijeniti što ranije, odnosno prije stupanja u spolne odnose. Smatra se da je u toj dobi cjepivo najviše imunogenično, odnosno imunitet je tada najbolje sposoban proizvesti protutijela.
U Hrvatskoj se HPV cijepljenje uvrstilo u redoviti kalendar cijepljenja i cijepe se djevojčice i dječaci u 8. razredu.
Dr. Kos dodaje:
To, međutim, ne znači da se netko tko ima želju ne može cijepiti u kasnoj dobi pa se preporučuje da se cjepivo može primijeniti do 25. godine, a nakon toga nema nekog prevelikog smisla i svrhe.
Odgovorno spolno ponašanje
Postoje brojni mitovi o HPV infekciji. HPV je vrlo rasprostranjen i sama infekcija ne znači da je osoba promiskuitetna. Bez obzira na to što se osoba cijepi, cjepivo ne predstavlja 100 %-tnu zaštitu, već pokriva samo određen broj virusnih genotipova kojih je dosad poznato više od 200.
Dr. Kos zaključuje:
Čimbenik načina života koji može smanjiti učestalost infekcije HPV-om je prije svega odgovorno spolno ponašanje. Najidealnija je situacija u kojoj se prakticira monogamna dugoročna veza s partnerom i na taj način se smanjuje mogućnost i širenja virusa i zaraze virusom. Osim toga, edukacija je vrlo važna i potrebno ju je započeti u ranijoj dobi. Pobornik sam toga da edukacija počne već u osnovnoj školi, kako bi se ta svijest još više implementirala u način razmišljanja pojedinaca.
Osoba koja dobije pozitivan nalaz na HPV svakako bi trebala prvenstveno paziti na sve svoje potencijalne partnere, biti transparentna o tome i biti svjesna širenja infekcije na druge ljudi.
Ako sumnjate na infekciju, testirati se možete u Synlabu, poliklinici za medicinsko-laboratorijsku dijagnostiku koja omogućuje provođenje više od 4.000 različitih laboratorijskih pretraga.
Sadržaj napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Synlab po najvišim profesionalnim standardima.Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja