Izbjegavate li “small talk” sa strancima? Ne biste trebali! Evo kako ovaj mali čin utječe na vaše mentalno zdravlje

small talk

Mnoga istraživanja naglašavaju pozitivnu korelaciju između čvrstih društvenih odnosa i povećane sreće, za razliku od relativno nižeg blagostanja izoliranijih ljudi.

Međutim, utjecaj manjih i prolaznijih društvenih interakcija, kao što su small talk” sa strancima ili slučajni susreti, manje je istražen. Nedavna studija Esre Ascigil i tima, objavljena u časopisu Social Psychological and Personality Science, istražuje kako čak i najkraće svakodnevne društvene interakcije mogu utjecati na dobrobit.

Utjecaj ležernih interakcija na ljudsku dobrobit

Povijesno gledano, istraživanja o dobrobiti i društvenim odnosima pretežno su bila usmjerena na bliske veze poput obitelji i prijatelja. Unatoč važnosti ovih odnosa, oni čine samo jedan aspekt naše društvene mreže.

Sociolozi često kategoriziraju dodatne veze kao “slabe veze”, uključujući poznanike poput kolega s posla s kojima vodite neobavezne razgovore, susjede koje susrećete tijekom šetnji ili mjesečne interakcije s vašim frizerom. Čak i ležerne interakcije poput razgovora s blagajnikom u trgovini spadaju u ovu kategoriju.

Dok su ograničene studije istraživale utjecaj interakcije sa slabim vezama na dobrobit, neki nalazi ukazuju na pozitivnu povezanost.

Primjerice, eksperiment s putnicima u londonskom vlaku otkrio je da su oni koji su dobili uputu da se upuste u razgovor sa strancem više uživali od onih koji su dobili upute da ostanu suzdržani.

Drugi eksperiment koji je uključivao posjetitelje kafića otkrio je da su iskrene interakcije s konobarima dovele do pozitivnijeg raspoloženja u usporedbi s više transakcijskih razmjena.

Čin upuštanja u small talk sa strancima mogao bi dovesti do veće sreće
FOTO: Shutterstock

Rezultati novog istraživanja

Da bi stekli sveobuhvatno razumijevanje o tome kako različite vrste povremenih društvenih interakcija utječu na sreću, Ascigil i kolege proveli su ankete u Turskoj i Velikoj Britaniji. Ispitanici su upitani o svojim interakcijama sa slabim vezama i strancima, uključujući razgovore, kao i male geste poput pozdrava i izraza zahvalnosti.

Sudionici su ocijenili svoje opće zadovoljstvo životom i prijavili učestalost započinjanja razgovora sa strancima. U turskoj studiji ispitanici su također procjenjivali koliko često se upuštaju u pozdrave, izraze zahvalnosti ili razgovore s poznanicima s kojima nisu posebno bliski.

Analiza podataka predstavljala je izazov u utvrđivanju uzročno-posljedičnih veza. Čin upuštanja u small talk” sa strancima mogao bi dovesti do veće sreće, kao što su pretpostavili istraživači. Alternativno, pojedinci koji su inherentno sretniji mogu pokazivati prijateljskije i otvorenije ponašanje, što rezultira češćom interakcijom sa strancima.

Kako bi riješili ovaj problem, istraživači su koristili specijalizirane statističke tehnike kako bi povećali povjerenje u uspostavljanje uzročne veze između ovih interakcija i zadovoljstva životom.

Nalazi su otkrili da su češći razgovori sa slabim vezama i strancima povezani s višim razinama sreće. Iako se ne može isključiti mogućnost da se ispitanici netočno sjećaju učestalosti svojih interakcija, ova studija nudi uvjerljive dokaze da čak i najležerniji i najpovršniji razgovor može pridonijeti poboljšanju dobrobiti.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Ascigil, E. i sur. (2023). Minimal Social Interactions and Life Satisfaction: The Role of Greeting, Thanking, and Conversing. Social Psychological and Personality Science, 10.1177.
  2. Seidman, G. (2023). How Daily Small Talk Can Improve Well-Being. Psychology Today.
  3. Leary, M. R. (2022). The Need to Belong. Routledge: London.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu