Depresija i anksioznost – liječenje uz interaktivni program
- 3 komentara
- 1 min čitanja
Depresija i anksioznost zahtijevaju brzu medicinsku pomoć koju mogu pružiti liječnici opće medicine, psihijatri i psiholozi. Uobičajeno se liječe antidepresivima i psihoterapijom.
U Australiji je pokrenuta mrežna stranica MoodGym (u slobodnom prijevodu: fitness za raspoloženje) u svrhu liječenja depresije i anksioznosti. Njena uporaba se brzo proširila izvan Australije, trenutno je dostupna na šest jezika, nažalost ne i na hrvatskom. Registrirano je preko milijun korisnika iz 222 države.
MoodGym je online metoda samopomoći kod depresije i anksioznosti i zasniva se na kognitivnoj terapiji ponašanja. Inače se taj oblik liječenja koristi za razgovore s terapeutom „licem u lice“ i pokazuje izvrsne rezultate. U MoodGYM-u, ona je pretočena i automatizirana u online formatu.
Program je besplatan, jednostavan za korištenje, zabavan i istražuje teme poput:
- Zašto se osjećaš upravo tako
- Mijenja način na koji razmišljaš
- Mijenja „izgrebane“ misli
- Pronalazi što te čini uzrujanim
- Uvježbava asertivnost i interpersonalne vještine.
Može li program zamijeniti psihoterapeuta i lijekove?
Prema svjedočenju jednog korisnika, MoodGym pomaže identificirati otrovne misli i protjerati ih prije nego zauzmu čvrstu poziciju u glavi.
Usporedno ispitivanje korisnika MoodGYM-a i osoba koje ga ne koriste, pokazalo je da 6-tjedana programa odmah nakon završetka značajno smanjuje simptome depresije i anksioznosti. Međutim, ovi pozitivni efekti su potrajali i šest mjeseci nakon prestanka korištenja. Zanimljivim se pokazao i dobar učinak kod alkoholičara.
Program se sastoji od pet modula koje se obrađuje brzinom i intenzitetom po vlastitom izboru. Pored toga, nude se i tehnike opuštanja kao što je progresivna mišićna relaksacija. Koristeći razne vježbe i zadatke, uči se kako prepoznati i otkloniti negativne i beskorisne obrasce razmišljanja.
MoodGym je u siječnju 2016. dobio njemačku inačicu pod pokroviteljstvom jednog zdravstvenog osiguranja. Jako je dobro prihvaćen u stručnom krugovima, a prema mišljenju Dr. Steffi Riedel-Heller sa sveučilišta u Leipzigu: „MoodGym ne može nadomjestiti liječnika i potrebne lijekove. Ali program može predstavljati jako dobru dopunu uobičajenoj terapiji“
Program MoodGYM možete besplatno koristiti na engleskom, kineskom, finskom, norveškom ili nizozemskom jeziku.
Novu, njemačku inačicu možete isprobati i koristiti ovdje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja