Učestale urinarne infekcije česti su zdravstveni problem: Nutricionistica otkriva prehrambene alate pomoću kojih ih se možete riješiti
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Infekcije su česti zdravstveni problemi koji se javljaju kada mikroorganizmi, poput bakterija, virusa, gljivica ili parazita, invadiraju tijelo i uzrokuju bolest. Takva stanja organizma mogu biti akutna ili kronična, blaga ili ozbiljna, ali u svakom od tih slučaja infekcije uveliko utječu na dijelove tijela, uključujući i mokraćni sustav. Neka od najčešćih infekcija uključuju prehlade, gripu, infekcije urinarnog trakta, dišne infekcije i infekcije kože. Česti zdravstveni problem koji pogađa ljude svih dobnih skupina je urinarna infekcija koja se može javiti u bilo kojem dijelu urinarnog sustava, no najčešće u donjem dijelu urinarnog trakta.
Ovakve infekcije predstavljaju lokalnu dominaciju određene bakterijske vrste i uzrokuju nelagodne simptome poput peckanja, svrbeža, bolnog i učestalog mokrenja te promjene u boji i mirisu urina, a mogu biti gljivične ili bakterijske.
Organizam daje signale
Nutricionistica Petra Sliško, jedna od članica stručnog tima Croatia poliklinike, je istaknula:
Učestale urinarne infekcije su često znak da nešto u organizmu “ne štima” i da vjerojatno postoje okidači koji ih kontinuirano uzrokuju. Drugim riječima, ako se ne pozabavimo učestalim urinarnim infekcijama, velika je šansa da ćemo se kad-tad morati pozabaviti njihovim pravim uzročnicima. U pozadini ponavljajućih infekcija, najčešće se kriju inzulinska rezistencija ili neadekvatna regulacija glukoze u krvi, upala, disbioza crijevnog ili vaginalnog mikrobioma koja “surađuje” s mikrobiomom urinarnog trakta, estrogenska dominacija, poremećen rad imunološkog sustava, autoimune bolesti poput Addisonove te disbalans hormona stresa.
Najbolji primjer infekcije koja često obuhvaća sve od navedenog je infekcija Candidom, koja je učestala. Problem se dogodi kada ona preraste i dominira mikrobiomom urinarnog trakta. Ista situacija se događa i s bakterijama kao što su Escherichia coli te vrstama rodova Proteus, Klebsiella i Enterobacter.
Prehrambeni alati u borbi s infekcijom
Mr. sc. Petra Sliško je rekla:
Pravilna prehrana igra ključnu ulogu u jačanju imunološkog sustava i pomaže tijelu u borbi protiv infekcija pa tako kroz unos odgovarajućih nutrijenata i namirnica koje potiču zdravlje možemo povećati otpornost tijela na razne bolesti. Ako se ipak pojavi urinarna infekcija, postoje prehrambeni alati koju mogu biti korisni u suzbijanju iste. Ovisno o vrsti infekcija, razlikovat će se dijetoterapija te dodaci prehrani. Primjerice, urinarna kandidijaza će zahtijevati anti-Candida protokol, dok se kod infekcije E.coli najčešće primjenjuje manje restriktivan pristup.
Kod većeg broja infekcija, najkorisniji je unos izvora vitamina C kao što su citrusi u što se ubrajaju limun, limeta, naranča i grejp te paprika, kivi, rajčica i blanširane kupusnjače, no po potrebi se može uvrstiti suplementacija.
Supernamirnica
Mr. sc. Petra Sliško je rekla:
Brusnice su izuzetno korisna namirnica za prevenciju i terapiju urinarnih infekcija jer imaju antimikrobno djelovanje, sprječavaju prianjanje bakterija na stijenku urinarnog trakta te potiču rast određenih “dobrih” bakterija. Koristan oblik brusnice može biti prirodni sok bez dodanog šećera te nezaslađeni čajevi ili čak svježe voće. Po potrebi se može suplementirati i sam ekstrakt ploda brusnice.
Nadodala je kako i čaj od medvjetke (Uva ursi) također može biti dobra ispomoć sa sličnim djelovanjem. Uz to, suplementacija probioticima se također pokazala korisnom jer se time utječe na vraćanje ravnoteže u narušenom mikrobiomu urinarnog trakta. Tu se ističu vrste roda Lactobacillus spp. i S. Boulardii.
Stručnjakinja iz Croatia poliklinike dalje objašnjava kako je za vrijeme trajanja infekcija potrebno izbjegavati jednostavne šećere, odnosno kolače, slastice, energetska i zaslađena pića, bombone, žitne pločice i pahuljice s dodanim šećerom i slično. Uz to, potreban je i dodatan oprez ako je došlo i do same upale. Stoga bi općenita prehrambena intervencija trebala uključivati što veći unos protuupalnih namirnica poput ribe, avokada, maslinovog ulja, kupusnjača i bobičastog voća.
Stručni tim
Stručni tim Croatia poliklinike iz područja nutricionizma nudi široki raspon usluga, uključujući nutricionističko savjetovanje, plan prehrane za sedam dana sa smjernicama, prehrambene smjernice, kontrolne konzultacije i mjesečnu podršku, kao i nutricionističke pakete koji se sastoje od nutricionističkog savjetovanja, plana prehrane i konzultacija uz online podršku u trajanju od šest ili tri mjeseca, a za sve to pobrinut će se mr. sc. Petra Sliško.
Croatia poliklinika
Kroz svoju stručnost i širok spektar usluga, Croatia poliklinika ostaje prva opcija za mnoge koji traže kvalitetnu medicinsku skrb i savjetovanje u Hrvatskoj. Liječnički tim Croatia poliklinike već dugo uživa ugled izvrsnosti uz tim vodećih stručnjaka iz 22 različita medicinska područja, dok poliklinika pruža preko 100 specijalističkih i 700 dijagnostičkih usluga u gradovima – Zagreb, Split, Rijeka, Pula, Koprivnica i Osijek – koristeći pritom najsuvremeniju medicinsku opremu.
Više informacija o Croatia poliklinici možete pronaći ovdje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja