Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Dobričica – ljekovitost, uporaba i mjere opreza
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Dobričica je ljekovita biljka koja je danas već uglavnom zaboravljena, dok se u prošlosti koristila za probleme dišnog sustava.
Izgledom veoma slična paprenoj metvici, dobričica odlično djeluje kod problema s kašljem i bronhitisom, a pruža olakšanje i kod problema s probavnim sustavom.
U nastavku članka pročitajte kako pripremiti čaj od dobričice.
Dobričica – svojstva
Dobričica je prizemna biljka koja izgledom svojih listova podsjeća na paprenu metvicu, no lako ju je razlikovati kada je u cvatu.
Cvjetovi dobričice slični su ljubičicama (ljubičasto-plave boje), dok su listovi dobričice nešto deblji od listova metvice. U narodu je još nazivaju puzava dobričica.
Da biste iskoristili ljekovita svojstva dobričice, preporučuje se branje biljke kada je u cvatu i sušenje na prozračnom, ali hladnom, sjenovitom mjestu. Dobričica obično cvjeta od ožujka do kraja svibnja.
Osim za liječenje tegoba dišnog sustava, u prošlosti se koristila za izradu piva, dok hmelj nije bio toliko poznat. Danas se osim za ljekovita svojstva može koristiti u salatama ili pripremljena kao špinat.
Čaj od dobričice će pomoći olakšati probavne tegobe i zaustaviti proljev.
Dobričica – ljekovita svojstva
U ljekovite svrhe koriste se listovi biljke, dok je za pripremu čaja i ostalih pripravaka poželjno koristiti suhe listove.
Dobričica posjeduje aktivne biljne spojeve kojima zahvaljuje svoja ljekovita svojstva. Neke od njih navode stručnjaci s poljoprivrednog portala Permaculture:
- glikozidi rutin, izokvercetrin i luteolin,
- sitosteroli,
- saponini,
- tanini,
- hlapljiva ulja linalool, limonen, menton, terpineol, alfa pinen, pulegon i ružmarinska kiselina.
Njemački znanstvenici, u radu objavljenom 2003. godine u časopisu Plant Physiology, objašnjavaju kako se dobričica može koristiti i kao insekticid zbog posebnog spoja lektina, koji djeluje primjerice protiv krumpirovih zlatica.
Zdravstvene prednosti, koje konzumacija dobričice, pruža su:
- poboljšanje probavnih problema,
- olakšavanje simptoma prehlade poput začepljenog nosa,
- hlađenje i tretiranje područja oko očiju,
- diuretski učinak odnosno povećano lučenje mokraće,
- umirivanje upaljene kože.
Osušena biljka može se čuvati do godine dana i najbolje je upotrebljiva u obliku čaja. Ukoliko želite koristiti dobričicu, potrebno je konzultirati se s liječnikom i obratiti pozornost da se ne predozirate ovom biljkom kako biste izbjegli moguće zdravstvene komplikacije.
Kao i kod ostalih biljnih lijekova, potrebno je raditi pauze između konzumiranja. Preporučuje se izbjegavati eterično ulje jer može iritirati unutarnje organe.
Čaj od dobričice – priprema
Čaj od dobričice priprema se od suhog lišća, a za pripremu će vam trebati:
- 12 g sušenih listova dobričice,
- 250 ml vruće vode.
Priprema:
- Preporučuje se namakanje suhih listova dobričice 12h,
- Zatim kuhajte čaj još 5 minuta.
Popijte jednu manju šalicu čaja na prazan želudac, a tijekom dana je najbolje dozirati jednu žlicu čaja svakih sat vremena.
Dobričica – nuspojave
Kod životinja je poznato otrovno djelovanje dobričice ukoliko se koristi u hrani za stoku i konje. U većim količinama njeno djelovanje je toksično, a simptomi mogu biti:
- slabi puls,
- visoka temperatura,
- teško disanje,
- krvarenje.
Stručnjaci s medicinskog portala WebMD upozoravaju da bi se trudnice i dojilje te ljudi koji pate od kroničnih bolesti jetre ili bubrega trebali savjetovati s liječnikom prije konzumacije.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
Izvori:
- Ground Ivy: Uses, Side Effects, Interactions, Dosage, and Warning. (2018) WebMD.
- Health benefits of Ground ivy. (2019) Health Benefits Times.
- Hope, C. (2015) Health Benefits of Ground Ivy. Permaculture.
- Grupa autora. (2003) The Tn Antigen-Specific Lectin from Ground Ivy Is an Insecticidal Protein with an Unusual Physiology. Plant Physiol. 132(3): 1322–1334.