Znanost o sitosti: Evo kada treba stati s hranom tijekom blagdana i koje su posljedice ako to ne učinite

Znanost o sitosti

Kako se približava Uskrs, mnogi s nestrpljenjem očekuju tradicionalna svečana jela koja obilježavaju ovo posebno doba godine. Međutim, ako ne prepoznamo kada smo siti, nakon blagdanskog ručka dolazi i potencijalna nelagoda zbog pretjeranog uživanja u bogatoj i teškoj hrani.

Sitost se, jednostavno rečeno, odnosi na osjećaj zasićenosti i zadovoljstva koji doživljavamo nakon jela. To je složena međuigra fizioloških i psiholoških čimbenika koji signaliziraju našem mozgu da smo pojeli dovoljno hrane.

Tijekom blagdana, kada su stolovi krcati bogatim i primamljivim jelima, lako je izgubiti pojam o tim signalima i pretjerati. Razumijevanje znanosti koja stoji iza sitosti može nam pomoći da pažljivije pristupimo obrocima tijekom blagdana.

Kuhana jaja, šunka, mladi sir, hren, mladi luk i razni kolači sastavni su dio uskrsne gozbe. Iako je nedvojbeno ukusna, ova hrana može biti teška i zahtjevna za probavni sustav, što dovodi do nadutosti, nelagode i drugih smetnji, ako ne prepoznamo signale sitosti.

Kako uživati za blagdanskim stolom bez žrtvovanja probave? Evo nekoliko strategija koje će vam pomoći da svjesno uživate i prepoznate sitost.

Znanost o sitosti
FOTO: Donat

Prepoznajte signale sitosti

Jedan od ključnih aspekata prepoznavanja sitosti je osluškivanje signala našeg tijela. To znači obratiti pozornost na osjećaje gladi i sitosti.

Prije nego što posegnete za drugom porcijom tradicionalnih uskrsnih delicija, odvojite trenutak da procijenite jeste li doista još uvijek gladni ili jednostavno jedete iz navike ili društvenog pritiska. Usklađujući se sa signalima našeg tijela, možemo izbjeći prejedanje i potpunije uživati u obrocima.

Pripazite na svaki zalogaj

Kako biste pomogli u ovom procesu, korisno je jesti polako i svjesno. Uživajte u svakom zalogaju i dajte svojem tijelu vremena da registrira hranu koju jedete. To omogućuje hormonima odgovornim za regulaciju apetita, poput leptina i grelina, da učinkovito komuniciraju s mozgom, pomažući nam da prepoznamo kada nam je dosta.

Pripazite na svaki zalogaj
FOTO: Shutterstock

Posljedice ignoriranja ovih signala mogu biti veće od samo privremene nelagode. Kronično prejedanje, osobito tijekom blagdana, može dovesti do debljanja i raznih zdravstvenih problema, uključujući pretilost, dijabetes i bolesti srca. Štoviše, krivnja i sram, često povezani s pretjeranim uživanjem, mogu utjecati na naše mentalno zdravlje, umanjujući nam radost blagdana.

Dajte prednost umjerenosti, a ne odricanju

Važno je pristupiti blagdanskim obrocima s razmišljanjem o umjerenosti, a ne o lišavanju. Dopustite si uživanje u omiljenim jelima, ali činite to svjesno i umjereno. Napunite svoj tanjur raznolikom hranom, uključujući mnogo voća, povrća i nemasnih proteina, kako biste osigurali dobro zaokružen i zadovoljavajući obrok.

Donat
FOTO: Donat

Ostanite hidrirani

Osim toga, hidracija može pomoći u obuzdavanju pretjerane gladi i spriječiti prejedanje. Pijenje vode tijekom dana i prije jela može vam pomoći da se zasitite i lakše prepoznate kada ste stvarno gladni, a ne jednostavno žedni. Izbjegavajte pretjeranu konzumaciju alkohola i slatkih napitaka jer mogu pogoršati probavne probleme.

Popijte 0,5 l Donata dnevno

Probavi možete pomoći i pijenjem 0,5 l Donata dnevno. Sulfati u Donatu prirodno potiču peristaltiku, dok magnezij opušta mišiće probavnog trakta, osiguravajući ravnotežu i ubrzavajući cirkulaciju. Donat potiče probavu na prirodan način i može se kontinuirano piti za optimalne rezultate.

Dajte prednost kretanju

Bavite se laganom tjelesnom aktivnošću, kao što je šetnja nakon obroka, kako biste poboljšali probavu i pospješili opću dobrobit. Kretanje pomaže stimulirati probavni sustav i može ublažiti nadutost i nelagodu.

Nova StudioSadržaj napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Donat po najvišim profesionalnim standardima.
Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu