Mononukleoza – prehrana za vrijeme i nakon bolesti
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Mononukleoza, se kolokvijalno naziva bolest poljupca. Uzročnik, Epstein-Barrov virus (EBV) se najčešće prenosi slinom. Bolest napada jetru i slezenu te ostavlja dugotrajne posljedice na opće stanje organizma. Pročitajte što liječnici i nutricionisti savjetuju bolesnicima i rekonvalescentima.
O uzrocima, simptomima i liječenju mononukleoze je već dosta napisano. Zdrava i dobro balansirana prehrana koristi imunitetu i znatno pomaže u prevenciji bolesti. Tijekom bolesti i oporavka, važnost zdrave i redovite prehrane je još izraženija.
Prehrana i dodaci prehrani
Ovi savjeti nutricionista će pomoći u jačanju imunološkog sustava:
- Jedite više hrane bogate antioksidansima, primjerice zeleno lisnato povrće, rajčice i paprike te bobičasto voće poput borovnica, višanja i trešanja.
- Izbjegavajte rafiniranu hranu, bijeli kruh i šećer.
- Jedite manje crvenog a više krtog bijelog mesa, ribu, tofu i mahunarke.
- Koristite zdrava, nerafinirana i hladno prešana ulja poput maslinovog.
- Smanjite ili izbacite trans masne kiseline koje se nalaze u pekarskim i slastičarskim proizvodima, grickalicama (chips, krekeri) i margarinu.
- Ako možete, uživajte u mediteranskoj deliciji – artičoki . Nažalost, sezona domaćih artičoka je kratka, ali postoje i ljekoviti pripravci koji sadrže cinarin, korisni sastojak kod oštećenja jetre.
- Izbjegavajte kofein, alkohol i nikotin.
- Pijte dovoljno vode – 6 do 8 čaša dnevno.
- Grgljanjem slane vode ublažite simptome grlobolje ako postoji.
Od dodataka prehrani se preporučuju:
- Omega-3 masne kiseline kakve nalazimo u ribljem ulju. One ublažavaju upalu i podižu imunitet. Plava riba je jako dobar izvor Omega-3 masnih kiselina. Oprez, riblje ulje može povećati rizik krvarenja kod bolesnika koji uzimanju antikoagulanse poput varfarina (Martefarin i Varfarin), clopidogrela (Klopidogrel, Farcet, Plavix i sl.) te acetilsalicilne kiseline (Andol, Aspirin, Aska, Cardiopirin i sl.).
- Probiotici koji sadrže Lactobacillus acidophilus koriste gastrointestinalnom zdravlju i imunološkom sustavu.
Biljni lijekovi koji jačaju imunitet
Za biljne lijekove nema dokaza da liječe mononukleozu, ali preporučuju se za jačanje imuniteta:
- Zeleni čaj (Camelia sinensis) zbog antioksidativnih, antiupalnih i imunoloških učinaka. Pijte proizvode bez kofeina.
- Echinacea (Echinacea purpurea) za jačanje imunološkog sustava. Oprez je potreban kod davanja djeci, a osobe s autoimunim bolestima kao što je reumatoidni artritis ne bi trebale uzimati ehinaceju.
- Astragalus – Kozlinac (Astragalus membranaceus) nije dokazana učinkovit kod mononukleoze, ali ima naznaka da je u stanju uništavati viruse – barem u laboratorijskim uvjetima. Oprez pri uzimanju Astragalusa je potreban kod osoba koje boluju od autoimunih bolesti i osoba koje uzimaju antikoagulanse (kao što je opisano kod Omega-3 masnih kiselina), diuretike, preparate litija, Ciklofosfamid (Endoxan), lijekove protiv visokog tlaka i dijabetesa. U svim takvim slučajevima se je potrebno prethodno konzultirati s liječnikom.
- Brusnice (Vaccinium macrocarpon) se bore s virusima, no nitko ne zna jesu li učinkovite protiv EBV. Brusnice mogu povisiti rizik krvarenja, osobito kod osoba koje uzimaju antikoagulanse. Osobe koje su alergične na acetilsalicilnu kiselinu ne bi smjele uzimati brusnicu kao dodatak hrani ili piti velike količine soka od brusnice.
- Sikavica (Silymarin) i čaj ili ekstrakt od maslinovog lišća se također preporučuju za oporavak jetre i slezene nakon mononukleoze, a ginseng za povratak energije.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Ne trebaju vam utezi!
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Članak objavljen: