Što bih voljela da sam znala kada sam postala vegetarijanka

vegetarijanci

6. Kako se nositi s kritikama i reakcijama ljudi iz okoline

U početku mi je bilo jako teško nositi se s reakcijama okoline, koji su mi nagoviještali da ću, tobože, umrijeti bez mesa. 🙂 Tada su mi takvi komentari smetali, ali kasnije sam shvatila da oni meni žele samo dobro i da se brinu za mene te stoga tako reagiraju. Više o tome pročitajte u tekstu „Vegetarijanac sam, moja obitelj nije: Kako prevladati razlike?“ i u tekstu „Vegetarijanstvo i odnos prema okolini: moć pozitivnog primjera

7. Zašto je važno jesti zeleno lisnato povrće i salate uz svaki obrok

Zeleno lisnato povrće sadrži željezo, magnezij i klorofil (neophodni oligoelementi za dobro zdravlje i funkcioniranje organizma). Salate od svježeg povrća izvor su vitamina i minerala, čiji manjak dovodi do pada imuniteta, opće slabosti, iscrpljenosti, virusnih i bakterijskih infekcija, slabljenja vida te otežanog rada srca i mišića. Bez obzira koliko kruha, krumpira, mahunarki unosimo prehranom, bez dovoljno vitamina i minerala prije ili kasnije narušit ćemo zdravlje.

8. Koliko vegetarijanska prehrana doprinosi dobrom fizičkom i psihičkom zdravlju

Da sam ranije znala koliko vegetarijanska prehrana doprinosi dobrom zdravlju i psihičkom blagostanju, ranije bih postala vegetarijanka. 🙂 Razmislite jeste li upoznali vegetarijanca koji je pretio, ima srčanih problema, visok krvni tlak, višak kolesterola u krvi, bolne zglobove, probleme s probavom…?

Pretpostavljam da niste. 🙂

Jeste li upoznali vegetarijanca koji je srdit, koji se često ljuti, viče, koji se fizički obračunava sa susjedima, ili ljudima iz okoline, koji se bavi kriminalnim aktivnostima? 

Pretpostavljam da niste. 🙂 Vegetarijanstvo, kao oblik prehrane lišen nasilja ima posebno djelovanje na um, kojega mi nismo ni svjesni.

9. Kako skuhati leću

Leću sam prvi puta probala kod prijateljice iz Indije, koja je tada živjela u Tuzli i oduševila se okusom i hranjivošću ove mahunarke. Moj muž me naučio kuhati crvenu leću.

Kasnije sam naučila kuhati i ostale vrste leća, žutu, crnu, mung… Leća je odličan izvor biljnih bjelančevina, blagotvorno djeluje na probavu i bogata je željezom! Danas ne mogu zamisliti dobar obrok bez juhe od leće. Posebno sam zavoljela klice od munga i crvene leće, koje su „eliksir mladosti“ , minerala i vitamina, a jednostavno ih je uzgojiti. Kako napraviti juhu od crvene leće: recept pogledajte na mom blogu Vegetarijanska kuhinja.

10. Da uravnotežen vegetarijanski obrok ne mora biti skup ni egzotičan

Tofu, quinoa, azuki grah, alge, razne začinske biljke i bobice (kao goji), pistacije, indijski orasi, avokado, mango, kokosovo mlijeko… to su sve super-namirnice koje su zdrave, ali nisu lokalne i jeftine. Ako ih si ne možemo priuštiti uvijek i često – u redu je!

Može se napraviti uravnotežen obrok od namirnica koje su jeftine, lokalne i dostupne (bobičasto voće, lješnjaci, sjemenke bundeve, sjemenke suncokreta, maslinovo ulje, grah, leća, cikla, mrkva, peršin, grašak, rotkve, zeleno povrće, razne vrste tikvi i bundeva, voća: jabuke, kruške, suhe šljive, grožđice, dunje… toliko je namirnica koje su nam dostupne na lokalnoj tržnici, a neke i u našim supermarketima. I od njih se može napraviti ukusan i potpun obrok, samo treba imati mašte i dobro izbalansirati namirnice.

Ne moramo se čak ni odreći tradicionalnih jela (sarma, punjene paprike, gulaš, ćufte…mogu se napraviti sa sojinim ljuskicama ili komadićima od soje).

S ljubavlju,

Danijela.

Tekst se nastavlja na idućoj stranici 1 2

Članak objavljen:

Saznajte više o vegetarijanstvu u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

4 / 5   4

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu