Platnene ili jednokratne pelene – što je bolje za moje dijete?
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Novopečeni roditelji suočavaju se s brojnim odlukama za koje nisu ni pomislili da će ih morati donositi. Od najtežeg pitanja – kakvi ćemo roditelji biti, pa sve do odabira pelena koje će koristiti. Dok u ovom članku nećemo savjetovati roditelje kako da odgajaju svoje male ljubavi, iznijeti ćemo niz informacija kako bi odabir između platnenih i jednokratnih pelena učinili što jednostavnijim.
Zagovaranje ili navijanje za određeni tip pelena ostavljamo vama, a u nastavku donosimo informacije koje će vam pomoći da odaberete stranu.
Platnene pelene
Za:
- Dostupne su u pamučnoj, frotirnoj ili flanel verziji.
- Mogu doći s odvojivim uloškom ili u jednom komadu.
- Koristeći platnene pelene, potrošit ćete oko 2000 kn za vrijeme koje vaše dijete nosi pelene, dok ćete na jednokratne kroz isto razdoblje potrošiti oko 7 puta više (cca 14000 kn).
- Ako vas zabrinjavaju ljepila i boje korištene u jednokratnim pelenama, tada je korištenje platnenih pelena sigurno „zeleniji oblik“ pelena.
- Bez obzira na to što su platnene pelene manje upijajuće nego jednokratne, stalno mijenjanje otežava nadraživanje kože vaše bebe.
- Djeca koja nose platnene pelene vjerojatno će lakše prijeći na tutu jer osjećaju kada obave nuždu, prije nego djeca koja nose jednokratne.
Protiv:
- Platnene pelene mogu biti neurednije za korištenje, iako neke dolaze u verziji s jednokratnim uloškom koji ih čini jednostavnim za čišćenje.
- Platnene pelene su nezgodnije za promijeniti, osim ako koristite one koje dolaze u jednom komadu (skuplje su).
- Imat ćete više rublja za pranje, na tjednoj bazi oko 2 ili 3 pranja perilice više. Ovo znači veću potrošnju vode i struje.
- Osim ako ne koristite jednokratne pelene dok ste vani, ponekad ćete sa sobom nositi ne toliko mirišljave pelene (možete koristiti vrećice za pelene da ublažite neugodan miris).
- Koža neke djece je osjetljivija pa mogu lakše razviti osip kod platnenih pelena. Platnene pelene ne upijaju vlagu kao jednokratne i ponekad se ne mogu koristiti sve kreme za kožu dok dijete nosi platnene pelene.
Ukratko: One su „zelena“ verzija jer su napravljene od prirodnih materijala, jeftinije su (dugoročno gledajući), ne upijaju jednako dobro kao jednokratne pelene, nespretnije su za korištenje (drugim osobama koje će prematati vašu bebu možda neće biti jednako kompaktne kao jednokratne pelene). Platnene pelene su u novije vrijeme sve modernijeg izgleda i lakše za korištenje.
Jednokratne pelene
Za:
- Jednostavne su za promjenu, zahvaljujući trakama na stražnjoj strani koje se lijepe na prednji dio.
- Veličinu odaberite ovisno o težini i dobi djeteta.
- Jednokratne pelene lakše su za uporabu izvan kuće i na putu. Jednostavno ih je promijeniti, a potom baciti.
- Mijenjat ćete manje pelena tijekom dana jer jednokratne pelene bolje upijaju od platnenih.
- Vjerojatno je da će izazvati manje osipa jer bolje upijaju vlagu, jedan od okidača nadraženja kože.
Protiv:
- Iako ne postoje istraživanja koja dokazuju da jednokratne pelene sadrže kemikalije, boje i gelove koje mogu naštetiti djetetu, mnogi roditelji su sumnjičavi prema svim komponentama pelene koji su u neposrednom doticaju s bebinom guzom. Neka djeca mogu imati alergijsku reakciju na takve pelene, što može značiti i nadraženje kože.
- Ako prejako stisnete, krajevi na jednokratnim pelenama mogu puknuti (često kada ste vani i nemate više pelena).
- Jednokratne pelene nisu zelena opcija – jednokratne pelene naprave 3.4 milijuna tona smeća na deponijima (malo se razgradi, bile biorazgradive ili ne).
Ako odlučite „poklone“ svoje bebe odbaciti u sanitarni čvor prije nego pelenu bacite u kantu, možete značajno smanjiti količinu nerazgradivog otpada!
- Izuzetno apsorbirajuće pelene mogu značajno otežati prijelaz djeteta na tutu. To se događa jer djeca ne osjete nelagodu i vlagu te nemaju želju, ni potrebu za odbacivanjem pelena.
Ukratko: Brzo se skidaju i stavljaju, dobro upijaju, skupe su, nisu biorazgradive, stvaraju velike količine otpada.
Dodatni savjet: Uštedite novac ako koristite jednokratne pelene – upotrebljavajte jeftinije brendove tijekom dana, a noću skuplje koji bolje upijaju.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja