Poroznost kose: Što je i kako napraviti test?

Poroznost kose

Zdravlje kose često se procjenjuje prema njezinoj teksturi, gustoći i općem izgledu, ali još jedan važan faktor je poroznost kose. Poroznost se odnosi na sposobnost kose da upija i zadržava vlagu ili proizvode za kosu. Razumijevanje poroznosti kose može pomoći u objašnjenju njezinog ponašanja i pružiti upute za pravilnu njegu.

Postoje tri vrste poroznosti kose – niska, normalna (ili srednja) i visoka. Genetika, kao i tretmani kose poput stiliziranja i bojenja, mogu utjecati na razinu poroznosti.

Poroznost kose – značenje

Poroznost kose odnosi se na sposobnost kose da upija i zadržava vlagu i proizvode. Kutikula, koja je vanjski sloj kose, igra ključnu ulogu. Sastoji se od preklapajućih ljuskica koje se otvaraju kako bi upile vlagu i zatvaraju kako bi je zadržale.

Ako su ljuskice kutikule glatke i čvrsto poravnane, u pitanju je niska poroznost kose, što znači da odolijeva vlazi. Ako postoje praznine između ljuskica, kosa će biti poroznija i lakše će upiti vlagu, što znači da je u pitanju slaba poroznost kose.

Poroznost kose - značenje
FOTO: Shutterstock

Vrste poroznosti kose

Razumijevanje poroznosti kose može pomoći u objašnjenju njezinog ponašanja i pomoći u izradi rutine njege. Evo pregleda različitih razina poroznosti i njihovih učinaka:

  • normalna ili srednja poroznost – kosa s normalnom poroznošću upija i zadržava vlagu u normalnoj brzini; dobro reagira na tretmane poput bojenja i stiliziranja, a rezultati su obično predvidljivi; sušenje i stiliziranje je lakše i traje prosječno vrijeme
  • niska poroznost kose – kosa s niskom poroznošću ima čvrste slojeve kutikule, što je čini otpornom na vodu i tretmane; može biti potrebno više vremena da se kosa potpuno navlaži i duže se suši, a proizvodi se mogu nakupljati na površini bez da se upijaju
  • visoka poroznost kose – kosa s visokom poroznošću lako upija vodu i proizvode, ali može biti suha, lako se lomi ili se pojavljuje prekomjerni frizz; kemijski tretmani mogu brže djelovati i izazvati neočekivane rezultate, poput oštećenja ili promjene boje kose.

Faktori koji utječu na poroznost kose

Mnogo faktora može utjecati na poroznost kose. Oštećenja uzrokovana UV zračenjem, izbjeljivačem ili toplinom mogu učiniti kosu poroznijom. Određene vrste kose, poput kovrčave ili teksturirane kose, prirodno imaju višu poroznost zbog podignutih ljuskica kutikule.

Također, agresivno češljanje ili učestalo vlaženje i sušenje kose mogu oštetiti kutikulu i povećati poroznost.
test na poroznost kose
FOTO: Shutterstock

Poroznost kose – test

Ako ste znatiželjni o poroznosti kose, možete napraviti test na poroznost kose kod kuće. Postoje dva najpopularnija testa – test plutanja i test prskanja.

  • test plutanja – stavite čisti pramen kose u vodu; ako brzo potone, vaša kosa ima visoku poroznost; ako dugo ostane na površini prije nego što potone, kosa ima normalnu poroznost; ako odmah pluta na površini, vaša kosa ima nisku poroznost
  • test prskanja – napunite bočicu za prskanje vodom na sobnoj temperaturi i poprskajte pramen kose; ako kosa brzo upije vodu, to znači da ima visoku poroznost; ako voda ostane na površini i dugo se zadrži, kosa ima nisku poroznost.

Savjeti za poboljšanje poroznosti kose

Iako možda nećete moći potpuno promijeniti poroznost kose – osobito ako je to zbog genetike – postoje načini kako se brinuti o kosi prema njezinoj poroznosti i poboljšati njezino zdravlje.

Za kosu s niskom poroznošću:

  • koristite parnu kupku tijekom kondicioniranja kako biste otvorili kutikulu i poboljšali apsorpciju proizvoda
  • izbjegavajte regeneratore na bazi proteina jer mogu uzrokovati nakupljanje na kosi
  • koristite proizvode s kokosovim uljem kako biste pomogli zadržavanju vlage i smanjili isušivanje.

Za kosu s visokom poroznošću:

  • koristite slojevit pristup s proizvodima koristeći metodu LOC (Leave-in conditioner, Oil, Cream) kako biste zadržali vlagu
  • odaberite tretmane s proteinima koji popunjavaju praznine u kutikuli i štite kosu od daljnjeg oštećenja
  • birajte hidratantne šampone i izbjegavajte agresivne šampone koji mogu povećati frizz.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Gordon, S. (2024). What To Know about Hair PorosityHealth.
  2. Lambert, B. (2024). How to Determine Your Hair Porosity, According to ProsByrdie.
  3. An Overview on Hair Porosity. (2020). New York Society of Cosmetic Chemists.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu