Zagađenje svih vrsta voda je globalni problem! Provedena je velika akcija čišćenja otpada, a evo kako i vi možete pridonijeti čišćem okolišu
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Ujedinjeni pod motom “It’s not water, it’s more“, Udruga Sunce i Biotherm u akciji čišćenja prikupili su 400 kg otpada kraj Trogira.
Na plaži Pantan kraj Trogira 19. listopada 2023. više od 50 sudionika prikupilo je 400 kg otpada. Automobilske gume, obuća i staklo, a najviše različitih plastičnih predmeta uklonjeno je u sklopu ove akcije čišćenja.
Osim što ugrožava ekološku ravnotežu, morski otpad također ima ozbiljne posljedice po ljudsko zdravlje, gospodarstvo i održivost prirodnih resursa. Cilj akcije čišćenja “It’s not water, it’s more” je podizanje razine svijesti o brojnim prijetnjama i negativnom utjecaju zagađenja na morske ekosustave.
Ptice su u najvećoj opasnosti
Organizatorica Tea Kuzmičić Rosandić, stručna suradnica Sunca, je rekla:
Plaža Pantan je močvarno stanište za mnoge ptice, zato je tolika količina plastike zabrinjavajuća. Ptice se mogu zapetljati u razne vrste plastičnih predmeta, uključujući plastične vrećice, omotnice, ribarske mreže i druge vrste otpada. Ovakvi incidenti često rezultiraju ozljedama ptica, uključujući ozljede krila, nogu ili kljunova, što može ozbiljno utjecati na njihovu sposobnost preživljavanja u divljini.
U posljednjih nekoliko desetljeća svijest o važnosti očuvanja ptica diljem svijeta kontinuirano raste jer su tisuće ptica i njihovih staništa u opasnosti. Od rujna 2018. godine traje projekt LIFE Artina – “Mreža za očuvanje morskih ptica u Jadranu”. Projekt ima ambicioznu svrhu – razumjeti i procijeniti ključne negativne utjecaje koji pogađaju populacije morskih te namjerava pomoći proglasiti nova morska područja očuvanja značajna za ptice (POP područja).
Kuzmičić Rosandić je zaključila:
Naše jadranske ptice gregula, kaukal i sredozemni galeb suočavaju se s brojnim prijetnjama, uključujući prisutnost morskog otpada. No, zadovoljstvo nam je što smo barem jedan mali dio zaštićenog područja prirode oslobodili od otpada.
Enrica Dukić, Biotherm PR, Community & Digital Manager, je dodala:
Zagađenje otpadom svih vrsta voda je globalni problem, stoga je Biothermu važno ulagati u ovakve akcije. U sklopu ove zajedničke misije, Biotherm i Udruga Sunce 2022. godine su po prvi puta proveli akciju uklanjanja otpada s plaža i mora, a u 2023. godini ova zajednička misija se nastavlja. Lokalno želimo pridonijeti globalnom cilju jer vjerujemo da beauty industrija može i trebala bi imati pozitivan utjecaj na naše more.
Biotherm jedinice za reciklažu
Ana Kovačić, Biotherm Product Manager, je objasnila:
Od ove godine je Biotherm podigao svoju ljestvicu održivosti. U odabranim Müller lokacijama u Splitu, Zagrebu, Rijeci i Zadru mogu se pronaći Biotherm jedinice za reciklažu. Donesite praznu ambalažu bilo kojeg branda ili proizvoda i reciklirajte je u Biotherm jedinici za reciklažu i tako brinite o prirodi i okolišu, a naravno, svaka reciklaža se dodatno i nagrađuje. Postati Ocean Positive nije nešto što se može dogoditi preko noći; radi se o tome da uvijek budemo bolji u odnosu na ono što smo bili jučer.
Zajedničkim snagama nevladinog i privatnog sektora gradimo svijet u kojem more i njegova zaštita ostaje naš najveći saveznik i najcjenjeniji dar. Ujedinjeni u brizi za hrvatska morska staništa i ptice koje ih nastanjuju, imamo moć donošenja pozitivnih promjena. Svaka akcija, ma koliko mala, ima velik utjecaj na očuvanje našeg okoliša.
“It’s not water, it’s more” – to je naša poruka i zajednički cilj za bolju budućnost našeg planeta.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja