Strogo zaštićena životinja u Hrvatskoj sada ima veće šanse za preživljenje: Otvorena “bolnica” za bjeloglave supove
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
U sklopu projekta “Unapređenje i povećanje kapaciteta Oporavilišta za bjeloglave supove u Centru Beli” tamo je otvorena nova “bolnica” za supove, s unutrašnjom i vanjskom nastambom za intenzivnu skrb. Nabavljena je i potrebna dijagnostička i laboratorijska oprema.
Vrijednost tog projekta je 888 tisuća kuna, od čega 755 tisuća pokriva iznos iz EU fondova, a ostalo Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Novouređena “bolnica” za supove od iznimne je važnosti za pomoć mladim supovima koji tijekom prvih letova iz gnijezda padnu u more. Njihovo spašavanje i oporavak pridonose opstanku bjeloglavih supova na Kvarneru, posljednje populacije tih zakonom strogo zaštićenih životinja u Hrvatskoj, izvijestili su iz Primorsko-goranske županije.
Župan Zlatko Komadina je ustvrdio da su u Primorsko-goranskoj županiji posvećeni očuvanju bogate biološke raznolikosti, a posebnu pozornost pridaju strogo zaštićenim vrstama:
Život na otoku predstavlja brojne izazove – i za ljude, i za skrb o životinjama. Stoga će realizacija tog projekta pridonijeti bržem i uspješnijem oporavku spašenih unesrećenih bjeloglavih supova te zasigurno pozitivno utjecati na jačanje njihove populacije u prirodi.
Oporavilištem od 2016. upravlja županijska Javna ustanova “Priroda” uz potporu Primorsko-goranske županije.
Godišnje se od uginuća spasi 10-ak bjeloglavih supova
Na otvaranju novih objekata u Belom bio je i državni tajnik Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Mario Šiljeg te istaknuo da je to ministarstvo, kroz ciljano usmjeravanje europskih sredstava, omogućilo da sva oporavilišta za divlje životinje u Hrvatskoj poboljšaju postojeće uvjete za skrb o divljim životinjama:
Od 2017. godine oporavilišta su službeno prepoznata kao mjesta u kojima rade stručni i educirani ljudi, kojima je svakodnevni i profesionalni posao spašavanje ugroženih vrsta životinja.
Oporavilište u Belom bavi se prihvatom bjeloglavih supova koji se pronađu ozlijeđeni, bolesni, iscrpljeni ili otrovani, radi njihova oporavka i povratka u prirodu.
Ravnateljica Javne ustanove “Priroda” Irena Jurić istaknula je da se na Kvarneru trenutačno gnijezdi oko 125 parova bjeloglavih supova, a većina na Cresu. U jednoj godini se prosječno 10-ak ptica, ponajviše mladih supova, spasi od uginuća i nakon skrbi u oporavilištu dobiva novu priliku za život, zaključila je.
Pročitajte i članke:
- Nova prijetnja životu na Zemlji: Postoji opasnost od izumiranja krokodila i kornjača
- Ugroženost lastavica utječe na sreću Europljana: Vratile su se, ali sve ih je manje
- Jedna solitarna pčela učinkovita je kao 120 medonosnih: Evo kako im možete pomoći.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja