Što učiniti kada pronađemo ozlijeđenu životinju na ulici? Evo kako reagirati kada naiđete na psa lutalicu, ranjenu pticu ili mačku u nevolji

Što učiniti kada pronađemo ozlijeđenu životinju na ulici

Otkrivanje ozlijeđene životinje na ulici može biti uznemirujuće i emocionalno nabijeno iskustvo koji poziva na hitnu reakciju kako bi se osigurala sigurnost životinje. Bilo da se radi o psu lutalici, ranjenoj ptici ili mačiću u nevolji, znati kako reagirati u takvim situacijama može značajno utjecati na život ozlijeđenog stvorenja.

Ovaj članak pruža opsežan vodič o tome što učiniti kada naiđete na ozlijeđenu životinju.

Dajte prednost sigurnosti

Prije nego što odlučite pomoći ozlijeđenoj životinji, važno je razmisliti o vlastitoj sigurnosti i sigurnosti drugih oko vas. Budite oprezni u prometu, osobito ako je životinja na cesti.

Uvijek pristupite situaciji s jasnim razumijevanjem vlastitih granica i mogućnosti.

Otkrivanje ozlijeđene životinje na ulici
FOTO: Shutterstock

Promatrajte iz daljine

Odvojite trenutak i tiho promatrajte životinju sa sigurne udaljenosti. To vam omogućuje procjenu situacije bez izazivanja daljnjeg stresa ili štete. Zabilježite ponašanje životinje, mjesto i prirodu njezinih ozljeda. Ove informacije će biti od neprocjenjive vrijednosti kada tražite pomoć.

Obratite se službi za kontrolu životinja ili lokalnim vlastima

Jedan od prvih koraka koji biste trebali poduzeti je obavijestiti nadležna tijela o ozlijeđenoj životinji.

Nazovite lokalog veterinara, službu za zaštitu životinja ili humanitarno društvo.

Dajte im detaljan opis situacije i točnu lokaciju ozlijeđene životinje. Oni će vas uputiti na najbolji način djelovanja.

Pristupite nježno i smireno

Ako je to sigurno, priđite ozlijeđenoj životinji polako i smireno. Nagli pokreti ili glasni zvukovi mogu uzrokovati daljnju nevolju. Govorite tiho i izbjegavajte izravan kontakt očima jer to može biti doživljeno kao prijetnja.

priđite ozlijeđenoj životinji polako i smireno
FOTO: Shutterstock

Koristite ručnik ili pokrivač

Ako je moguće, upotrijebite prepreku poput ručnika ili deke kako biste nježno obuzdali životinju. To može pružiti osjećaj sigurnosti i spriječiti daljnje kretanje, osobito ako je životinja u šoku ili boli.

Izbjegavajte izravan kontakt

Budite oprezni kada stupate u kontakt s ozlijeđenom životinjom. Čak i naizgled poslušna bića mogu gristi ili grebati zbog straha ili boli. Ako je životinja divlja ili nepoznata vrsta, najbolje je prepustiti rukovanje stručnjacima.

Osigurajte vodu i hranu (ako je potrebno)

Ako se čini da je životinja stabilna i da može jesti ili piti, možete ponuditi malo vode i malu količinu lako probavljive hrane poput obične riže, kruha ili poslastice za kućne ljubimce.

Međutim, izbjegavajte prisilno hranjenje i posavjetujte se sa stručnjacima ako niste sigurni.

Pričekajte stručnu pomoć

Nakon što ste poduzeli prve korake kako biste osigurali sigurnost životinje, važno je pričekati dolazak stručne pomoći. Imat će potrebnu opremu i stručnost za procjenu i prijevoz životinje u odgovarajuću ustanovu za skrb.

prijevoz životinje u odgovarajuću ustanovu za skrb
FOTO: Shutterstock

Dokumentirajte situaciju

Snimite fotografije ili videozapise ozlijeđene životinje i okolnog područja. To može biti od pomoći i za dokumentaciju i u slučaju da vlasti ili stručnjaci trebaju dodatne informacije.

Pratite stanje životinje

Ako ste posebno zabrinuti za dobrobit životinje, razmislite o daljnjem kontaktu s nadležnim tijelima ili organizacijama nakon prve prijave. Oni bi mogli pružiti ažurirane informacije o stanju životinje i konačnom ishodu.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu