Popis “ljubaznih” gradova: Vjerojatnije je da će ljudi u ovim gradovima pomoći turistima
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Zamislite sebe kako hodate stranim gradom, držeći vodič u jednoj ruci i pametni telefon u drugoj ruci. Spotaknete se i ispadnu vam stvari. Razmislite na trenutak – u kojem će vam gradu prolaznici pružiti pomoć?
Sociolozi i strastveni putnici su otkrili da su pojedinci, osobito stranci, skloniji pomoći u određenim gradovima u usporedbi s drugima. Na temelju metaanalize 65 studija koju je provela psihologinja Nancy Steblay 1987. godine otkriveno je da je sklonost pomaganju zastupljenija u malim i srednjim gradovima, dok veći gradovi pokazuju manju spremnost za pomoć. U scenariju u kojem padnete s bicikla i ozlijedite se bolje bi vam bilo u Topeki nego u Kansas Cityju.
Proširujući ovo istraživanje izvan nacionalnih granica, socijalni psiholog Robert Levine i njegovi kolege pokrenuli su studiju koja je uključivala istraživače poslane u velike gradove u 23 različite zemlje na pet kontinenata.
Istraživači u zanimljivim ulogama
Mjerena je učestalost triju različitih oblika pomaganja u svakom gradu. Prva je studija uključivala namjerno ispuštanje olovke više puta tijekom kretanja središtem grada, a svaki pojedinac koji je uzeo olovku smatrao se pružanjem pomoći.
U drugoj je studiji istraživač nosio steznik za nogu, šepao i slučajno ispustio hrpu časopisa, pri čemu je podizanje istih od strane prolaznika zabilježeno kao pomoć.
U trećoj se studiji istraživač predstavljao kao osoba oštećenog vida, s tamnim naočalama i štapom, koja je tražila pomoć da prijeđe ulicu. Svaka ponuda za pratnju ili vodstvo tijekom ovog procesa smatrala se činom pomoći.
Popis “ljubaznih” gradova
Kombinirajući rezultate ove tri studije, pokazalo se da su stanovnici gradova u ekonomski zaostalim zemljama, poput Malavija i Indije, općenito više pomagali u usporedbi s onima u bogatijim zemljama poput Singapura i SAD-a.
Osim toga, Levine je primijetio da su zemlje s tradicijom simpatije, poput Španjolske i raznih zemalja Latinske Amerike, imale tendenciju pokazivati višu razinu pomoći. Tzv. “simpatía kulture” naglašava izražavanje brige za društveno i emocionalno blagostanje drugih, poticanje okruženja u kojem su pojedinci skloniji biti prijateljski nastrojeni, pristojni i pomagati strancima.
U nastavku saznajte kako su svjetski gradovi rangirani prema tome hoće li vam prolaznici ponuditi pomoć.
Pomoć će vam pružiti stanovnici u ovim gradovima:
- Rio de Janeiro, Brazil
- San Jose, Kostarika
- Lilongwe, Malavi
- Calcutta, Indija
- Beč, Austrija.
Pomoć od prolaznika baš ne biste trebali očekivati u sljedećim gradovima:
- Sofija, Bugarska
- Amsterdam, Nizozemska
- Singapur, Singapur
- New York City, SAD
- Kuala Lumpur, Malezija.
Pročitajte i ove članke:
- Karta rizika otkriva koje su najopasnije, a koje najsigurnije zemlje za putovanja u 2024. godini
- Neobični sindromi koji pogađaju turiste, zbog kojih neki završe u bolnici
- Turističke destinacije u kojima se lakše diše! Ovo je pet najmanje zagađenih gradova u svijetu koje se svakako isplati posjetiti.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Kada manipulator odustaje? Evo što kaže psihologinja
- Marija Šimunić
- 5 min čitanja
- White, T. L. (2024). Cities Where Tourists Are More Likely to Receive Help. Psychology Today.
- Levine, R. V. i sur. (2001). Cross-cultural differences in helping strangers. Journal of Cross-Cultural Psychology, 32(5): 543–560.
- Steblay, N. M. (1987). Helping behavior in rural and urban environments: A meta-analysis. Psychological Bulletin, 102(3): 346–356.