Popis “ljubaznih” gradova: Vjerojatnije je da će ljudi u ovim gradovima pomoći turistima

Popis ljubaznih gradova

Zamislite sebe kako hodate stranim gradom, držeći vodič u jednoj ruci i pametni telefon u drugoj ruci. Spotaknete se i ispadnu vam stvari. Razmislite na trenutak – u kojem će vam gradu prolaznici pružiti pomoć?

Sociolozi i strastveni putnici su otkrili da su pojedinci, osobito stranci, skloniji pomoći u određenim gradovima u usporedbi s drugima. Na temelju metaanalize 65 studija koju je provela psihologinja Nancy Steblay 1987. godine otkriveno je da je sklonost pomaganju zastupljenija u malim i srednjim gradovima, dok veći gradovi pokazuju manju spremnost za pomoć. U scenariju u kojem padnete s bicikla i ozlijedite se bolje bi vam bilo u Topeki nego u Kansas Cityju.

Proširujući ovo istraživanje izvan nacionalnih granica, socijalni psiholog Robert Levine i njegovi kolege pokrenuli su studiju koja je uključivala istraživače poslane u velike gradove u 23 različite zemlje na pet kontinenata.

Istraživači u zanimljivim ulogama

Mjerena je učestalost triju različitih oblika pomaganja u svakom gradu. Prva je studija uključivala namjerno ispuštanje olovke više puta tijekom kretanja središtem grada, a svaki pojedinac koji je uzeo olovku smatrao se pružanjem pomoći.

U drugoj je studiji istraživač nosio steznik za nogu, šepao i slučajno ispustio hrpu časopisa, pri čemu je podizanje istih od strane prolaznika zabilježeno kao pomoć.

U trećoj se studiji istraživač predstavljao kao osoba oštećenog vida, s tamnim naočalama i štapom, koja je tražila pomoć da prijeđe ulicu. Svaka ponuda za pratnju ili vodstvo tijekom ovog procesa smatrala se činom pomoći.

stanovnici gradova u ekonomski zaostalim zemljama, poput Malavija i Indije, općenito više pomažu u usporedbi s onima u bogatijim zemljama poput Singapura i SAD-a
FOTO: Shutterstock

Popis “ljubaznih” gradova

Kombinirajući rezultate ove tri studije, pokazalo se da su stanovnici gradova u ekonomski zaostalim zemljama, poput Malavija i Indije, općenito više pomagali u usporedbi s onima u bogatijim zemljama poput Singapura i SAD-a.

Levine je ovaj trend pripisao vjerojatnosti da visoka ekonomska produktivnost odgovara individualističkim tendencijama i bržem načinu života u bogatijim nacijama, što potencijalno može biti odgovorno za niže stope pomoći.

Osim toga, Levine je primijetio da su zemlje s tradicijom simpatije, poput Španjolske i raznih zemalja Latinske Amerike, imale tendenciju pokazivati višu razinu pomoći. Tzv. “simpatía kulture” naglašava izražavanje brige za društveno i emocionalno blagostanje drugih, poticanje okruženja u kojem su pojedinci skloniji biti prijateljski nastrojeni, pristojni i pomagati strancima.

U nastavku saznajte kako su svjetski gradovi rangirani prema tome hoće li vam prolaznici ponuditi pomoć.

Pomoć će vam pružiti stanovnici u ovim gradovima:

  • Rio de Janeiro, Brazil
  • San Jose, Kostarika
  • Lilongwe, Malavi
  • Calcutta, Indija
  • Beč, Austrija.

Pomoć od prolaznika baš ne biste trebali očekivati u sljedećim gradovima:

  • Sofija, Bugarska
  • Amsterdam, Nizozemska
  • Singapur, Singapur
  • New York City, SAD
  • Kuala Lumpur, Malezija.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. White, T. L. (2024). Cities Where Tourists Are More Likely to Receive Help. Psychology Today.
  2. Levine, R. V. i sur. (2001). Cross-cultural differences in helping strangers. Journal of Cross-Cultural Psychology, 32(5): 543–560.
  3. Steblay, N. M. (1987). Helping behavior in rural and urban environments: A meta-analysis. Psychological Bulletin, 102(3): 346–356. 

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu