Može li CT skeniranje povećati vaš rizik od raka?

CT skeneri izlažu tijelo znatno većim dozama zračenja u usporedbi s drugim metodama snimanja

Kompjutorizirana tomografija (CT), koja može otkriti sve od raka do krvnih ugrušaka, ne mora uvijek pružiti dovoljno koristi u odnosu na rizike od izloženosti zračenju, pokazuje nova analiza.

Tim istraživača došao je do tog zaključka izračunavši da bi izloženost zračenju putem CT snimanja mogla dugoročno uzrokovati otprilike 5 % svih novih slučajeva raka godišnje u SAD-u.

CT snimke su vrlo korisne, no njihovi potencijalni negativni učinci često se zanemaruju, izjavila je za Everyday Health dr. Rebecca Smith-Bindman, epidemiologinja sa Sveučilišta Kalifornija u San Franciscu, koja je vodila istraživanje.

Ljudi ih često doživljavaju kao da dolaze bez rizika – dobiju informacije koje trebaju, a da im se ništa loše ne dogodi.

Zašto liječnici naručuju CT snimke?

CT snimanje omogućuje izuzetno detaljan prikaz kostiju, mekih tkiva i krvnih žila. Kombiniranjem više slika može se dobiti trodimenzionalni prikaz unutrašnjosti tijela.

Međutim, CT skeneri izlažu tijelo znatno većim dozama zračenja u usporedbi s drugim metodama snimanja – obični rendgen zrači manje, a ultrazvuk i magnetska rezonanca uopće ne koriste ionizirajuće zračenje.

Od 2007. godine broj CT pretraga u SAD-u porastao je za 30 % – godišnje ih se napravi oko 93 milijuna, a koristi ih više od 61 milijun ljudi.

U nekim slučajevima, posebice kada se CT koristi za otkrivanje ili praćenje raka, koristi nadmašuju rizike. No, često se CT koristi i kada bi bili dovoljni jednostavniji testovi, upozorava dr. Smith-Bindman. Mnoga od tih snimanja mogla bi se izbjeći jer ne bi promijenila tijek liječenja ni dijagnostičku sliku, dodaje.

Procjena rizika temeljena na podacima preživjelih iz Hirošime i Nagasakija

Kako bi procijenili rizik, istraživači su analizirali podatke o broju CT snimanja u SAD-u tijekom 2023. godine – uključujući broj ponavljanja snimanja iste regije (npr. glava ili abdomen).

Na te podatke primijenili su model BEIR VII, koji procjenjuje rizik od raka uzrokovanog zračenjem.
Model se velikim dijelom temelji na podacima preživjelih iz Hirošime i Nagasakija, ali i radnika izloženih zračenju te osoba koje su primale radioterapiju za liječenje raka.

Na temelju broja i vrsta snimanja procjenjuje se da bi oko 103.000 novih slučajeva raka godišnje u SAD-u moglo biti povezano s izloženošću zračenju tijekom CT snimanja.
često se CT koristi i kada bi bili dovoljni jednostavniji testovi
FOTO: Shutterstock

Trebamo li pitati liječnika je li CT doista potreban?

Dr. Smith-Bindman ne savjetuje pacijentima da unaprijed odluče žele li CT, već da razgovaraju sa svojim liječnikom i saznaju zašto je ta pretraga baš njima nužna.

Ako se CT ne može izbjeći, pacijenti mogu pitati liječnika može li se prilagoditi (smanjiti) doza zračenja.
Studija iz 2019. je pokazala velike razlike u dozama zračenja među različitim državama – ali i unutar samog SAD-a, napominje dr. Smith-Bindman.

Liječnici trebaju koristiti najmanju moguću dozu zračenja

Količina zračenja potrebna za CT ovisi o više faktora – gustoći tkiva, udjelu masnog i mišićnog tkiva te dijelu tijela koji se snima.

Dr. Max Wintermark, predstojnik odjela neuroradiologije na MD Anderson Cancer Center u Houstonu, ističe važnost načela “ALARA” – as low as reasonably achievable – što znači da se koristi najniža moguća doza zračenja potrebna za dobivanje kvalitetne dijagnostičke slike.

Međutim, smanjenje doze ima granice – ako se previše smanji, kvaliteta slike može biti nedovoljna za dijagnozu, ali tijelo i dalje prima zračenje.

CT snimke su ključne u hitnim slučajevima

CT je iznimno važan u hitnoj medicini, ističe dr. Wintermark. Dok CT traje svega nekoliko minuta, MR može potrajati i do 40 minuta. Ako je netko npr. teško ozlijeđen u prometnoj nesreći, brzina snimanja može spasiti život. Svaka minuta može biti presudna, kaže.

Slično vrijedi i za moždane udare – CT brzo daje ključne informacije potrebne za hitnu intervenciju.

Za sve ostale slučajeve, kaže dr. Wintermark, sasvim je opravdano da pacijenti zatraže dodatno pojašnjenje zašto im se preporučuje CT.

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Smith-Bindman, R. i sur. (2025). Projected Lifetime Cancer Risks From Current Computed Tomography Imaging. JAMA Intern. Med., 14: 0505
  2. Sullivan, K. (2025). Can a CT Scan Raise Your Cancer Risk? Everyday Health.
  3. Smith-Bindman, R. i sur. (2019). International variation in radiation dose for computed tomography examinations: prospective cohort studyBMJ, 364: k4931.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu