Skeniranje cijelog tijela je opasno? Evo što kažu stručnjaci

Skeniranje cijelog tijela

Skeniranje cijelog tijela može izgledati privlačno kao način za rano otkrivanje potencijalnih zdravstvenih problema, ali stručnjaci tvrde da često ne ispunjava svoja obećanja.

Osim što je skupo – ponekad doseže i do 2.000 eura ili više, a obično nije pokriveno osiguranjem – skeniranje cijelog tijela može nositi i rizike.

Iako noviji MR skeneri (magnetska rezonanca) ne uključuju zračenje, njihova nespecifična primjena za opća ispitivanja može uzrokovati štetu, posebno kada se provode bez jasnog medicinskog razloga, kako za WebMD kaže dr. Mirza Rahman, predsjednik Američkog kolegija preventivne medicine.

U javnom pismu iz 2023. godine dr. Rahman je kritizirao promociju ovakvih skeniranja, posebno nakon što je Kim Kardashian podržala njihovu upotrebu na Instagramu, to je dovelo u pitanje motive tvrtki i liječnika koji promoviraju ove usluge bez znanstvene podrške. On i dalje smatra da rizici nadmašuju koristi.

Skeniranje cijelog tijela - rizici
FOTO: Shutterstock

Skeniranje cijelog tijela – rizici

Dr. Matthew Davenport, profesor na Sveučilištu Michigan, za WebMD ističe da skeniranje cijelog tijela često dovodi do “incidentnih nalaza” koji mogu izazvati nepotrebnu tjeskobu i pokrenuti kaskadu dodatnih, ponekad štetnih testova.

To može uključivati invazivne postupke poput endoskopskog ultrazvuka ili biopsije, koji nose rizike poput krvarenja, infekcija i ožiljaka.

U mnogim slučajevima abnormalnosti koje se pronađu su bezopasne, ali i dalje dovode do novih testova, stvarajući nepotrebne zdravstvene rizike za pacijenta.

Skeniranje cijelog tijela može biti opravdano za određene visokorizične osobe, poput onih s genetskim uvjetima poput Li-Fraumenijevog sindroma, ali takvi slučajevi su iznimno rijetki.

Dr. Davenport savjetuje da velika većina ljudi izbjegava MR skeniranje cijelog tijela kao dio rutinske medicinske njege i naglašava da je konzultacija s liječnikom nužna prije nego što se poduzmu takvi postupci.

Vodeće medicinske organizacije, uključujući Američki tim za preventivne usluge i Američki kolegij radiologije, također savjetuju protiv skeniranja cijelog tijela za osobama bez simptoma ili poznatih rizika. Tvrde da potencijalne štete – uključujući nepotrebno testiranje i troškove – nadmašuju moguće koristi.

Zapravo, Američki kolegij radiologije ističe da ne postoji dokaz da je skeniranje cijelog tijela isplativo ili da poboljšava očekivani životni vijek. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:
  1. Tagami, T. (2024). The Truth About Whole-Body ScansWebMD.

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu