Ulzol kapsule – Uputa o lijeku
- Budite prvi i komentirajte!
- 4 min čitanja
Proizvođač: Pliva
Samo na recept? DA
Primjena: Antacidi, lijekovi za lijecenje ulkusne bolesti, lijekovi s djelovanjemna peristaltiku
Skoči na:
» opis
» primjena
» doziranje
» mjere opreza
» napomene
Opis
Sastav
Jedna kapsula sadržava 20 mg omeprazola.
Pomoćne tvari:
- hipromeloza, talk, titan dioksid (E171), kopolimer metakrilne kiseline, trietilcitrat, šećerne pelete (saharoza, škrob, voda pročišćena), želatina.
Farmaceutski oblik i veličina pakiranja
kapsule; 14 kapsula 28 kapsula
Farmakoterapijska skupina i djelovanje
Omeprazol djeluje inhibirajući protonsku pumpu u parijetalnim želučanim stanicama. Tim mehanizmom inhibira izlučivanje želučane kiseline.
Omeprazol djeluje brzo i omogućava reverzibilnu kontrolu izlučivanja želučane kiseline jednom dnevnom dozom.
Način i mjesto izdavanja
Na recept (samo u ljekarnama i zdravstvenim ustanovama)
Rok valjanosti
Označen je na pakiranju. Lijek se ne smije rabiti nakon isteka roka valjanosti. Čuvati pri temperaturi do 25 °C.
LIJEK VALJA ČUVATI IZVAN DOSEGA DJECE!
Primjena
Terapijske indikacije:
- liječenje ulkusne bolesti (ulkus želuca i dvanaesnika)
- liječenje i prevencija relapsa ulkusa dvanaesnika uzrokovanog infekcijom s Helicobacter pylori, uz istodobnu primjenu antibiotika predviđenih za liječenje infekcije s H. pylori
- refluksni ezofagitis
- prevencija teškog refluksnog ezofagitisa
- Zollinger-Ellisonov sindrom
Doziranje
Doziranje i način uporabe
Ulkus dvanaesnika
Preporučena doza iznosi 20 mg (1 kapsula) jedanput na dan. Olakšanje simptoma je brzo i u većine bolesnika ulkus potpuno zacijeli tijekom prva dva tjedna liječenja.
U bolesnika u kojih ulkus(i) nakon prva dva tjedna nisu potpuno zacijelili, liječenje se nastavlja tijekom još dva tjedna kada u pravilu zacijele.
U bolesnika s ulkusom dvanaesnika refraktornim na liječenje doza od 40 mg (2 kapsule) na dan tijekom četiri tjedna obično dovodi do cijeljenja ulkusa.
Želučani ulkus
Preporučena doza iznosi 20 mg (1 kapsula) jedanput na dan. Olakšanje simptoma je brzo i u većine bolesnika ulkus potpuno zacijeli tijekom prva četiri tjedna liječenja.
U bolesnika u kojih ulkus(i) nakon prva četiri tjedna nisu potpuno zacijelili, liječenje se nastavlja tijekom još četiri tjedna kada u pravilu zacijele.
U bolesnika sa želučanim ulkusom refraktornim na liječenje doza omeprazola od 40 mg (2 kapsule) jedanput na dan tijekom osam tjedna obično dovodi do cijeljenja ulkusa.
Ulkus dvanaesnika uzrokovan s Helicobacter pylori
Za eradikaciju H. pylori preporučena doza omeprazola iznosi dva puta na dan po jednu kapsulu, ujutro i uvečer, tijekom 7 dana pri istodobnoj primjeni antibiotika predviđenih za liječenje infekcije s H. pylori.
Kod potvrđenog duodenalnog ulkusa terapiju omeprazolom produžiti još sljedeća tri tjedna primjenom 1 kapsule jedanput na dan.
Refluksni ezofagitis
Preporučena doza iznosi 20 mg (1 kapsula) jedanput na dan. Olakšanje simpoma nastupa brzo i u većine bolesnika izlječenje nastupa unutar prva četiri tjedna terapije, a u manjeg broja bolesnika nakon 8 tjedana.
U bolesnika s težim oblikom refluksnog ezofagitisa doza od 40 mg (2 kapsule) jedanput na dan dovodi do izlječenja unutar osam tjedana terapije.
Terapija održavanja (prevencija) u bolesnika s teškim refluksnim ezofagitisom Preporučena doza iznosi 20 mg (1 kapsula) jedanput na dan.
U slučaju relapsa doza se može povećati na 40 mg omeprazola jedanput na dan.
Zollinger-Ellisonov sindrom
Preporučena početna doza iznosi 60 mg (3 kapsule) omeprazola na dan. Dozu valja prilagoditi individualno, a liječenje provoditi dok je klinički indicirano.
Bolesnici s teškim oblikom bolesti i slabim terapijskim odgovorom na ostale lijekove učinkovito su kontrolirani, a u 90% bolesnika liječenje se održava dnevnom dozom od 20-120 mg.
Doze veće od 80 mg na dan valja podijeliti i primjenjivati dvaput na dan, tj. svakih 12 sati.
Predoziranje
Simptomi predoziranja omeprazolom mogu biti:
- zamagljen vid, pospanost, konfuzija, crvenilo, glavobolja, prekomjerno znojenje, suhoća usta, mučnina ili tahikardija.
Specifičnog antidota nema. Liječenje je simptomatsko i suportivno.
Mjere opreza
Prije početka liječenja želučanog ulkusa valja isključiti mogućnost maligniteta, jer omeprazol može prikriti simptome i odgoditi dijagnozu.
Kontraindikacije
Poznata preosjetljivost na omeprazol ili bilo koji sastojak lijeka.
Posebna upozorenja
Pri primjeni omeprazola u bolesnika s oštećenom jetrenom funkcijom potreban je oprez. Kod kronične bolesti jetre zbog produljenja poluvijeka izlučivanja lijeka dozu valja smanjiti.
U bolesnika s bubrežnim oštećenjem i u starijih osoba dozu nije potrebno prilagođavati. U djece se primjena omeprazola zbog nedostatnih kliničkih iskustava ne preporučuje.
Svaka kapsula sadržava otprilike 119 mg saharoze, što valja uzeti u obzir pri primjeni omeprazola u bolesnika sa šećernom bolešću.
Trudnoća i dojenje
Primjena omeprazola se, kao i svih novih lijekova, tijekom trudnoće i dojenja ne preporučuje, osim ako se procijeni da je neophodan.
Nuspojave
Omeprazol se dobro podnosi.
Mogu se pojaviti sljedeće nuspojave:
- Koža: rijetko osip, urtikarija i/ili svrbež.
- Mišićno-koštani sustav: u izoliranim slučajevima bol u zglobovima, mišićna slabost i bol.
- Periferni i središnji živčani sustav: glavobolja; rijetko omaglica, parestezije, pospanost, nesanica i vrtoglavica.
- Probavni trakt: proljev, opstipacija, bol u trbuhu, mučnina, povraćanje, flatulencija; u izoliranim slučajevima stomatits i kandidijaza u probavnom sustavu.
- Jetra: u izoliranim slučajevima povećanje razine jetrenih enzima sa ili bez povećanja razine bilirubina.
- Endokrinološki sustav: u izoliranim slučajevima ginekomastija.
- Hematopoetski sustav: u izoliranim slučajevima leukopenija i trombocitopenija.
- Ostalo: rijetko slabost; u izoliranim slučajevima periferni edemi, zamagljen vid i poremećaj okusa.
O svakoj nuspojavi valja obavijestiti svog liječnika ili ljekarnika.
Interakcije
Omeprazol može produljiti poluvrijeme eliminacije diazepama, varfarina i fenitoina te ostalih lijekova koji se metaboliziraju u jetri.
Bolesnike koji se liječe varfarinom ili fenitoinom i omeprazolom valja pozorno nadzirati te po potrebi smanjiti dozu.
S propranololom, metoprololom, teofilinom, lidokainom, kinidinom i amoksicilinom nisu zapažene interakcije, iako se one mogu očekivati s bilo kojim lijekom koji se metabolizira u jetri sustavom citokroma P450.
Pri istodobnoj primjeni omeprazola i antacida nisu zapažene interakcije. Primjena nesteroidnih protuupalnih lijekova ne mijenja učinak omeprazola pri istodobnoj primjeni.
Napomene
Nositelj odobrenja za stavljanje lijeka u promet i proizvođač lijeka
PLIVA HRVATSKA, d.o.o. Zagreb, Ulica grada Vukovara 49