PROČITAJ I OSVOJI: 10 pitanja i odgovora kako se boriti s masnom i problematičnom kožom

Ducray Keracnyl glavna

Akne, prištići, proširene pore, miteseri – sve su to pratitelji masne i problematične kože, s kojom će se gotovo svatko od nas susresti u nekom razdoblju života.

Naime, akne na licu u pubertetu uobičajena su i normalna pojava koja nastaje uslijed pojačane hormonske aktivnosti te ih tako iskusi 80% adolescenata. Većinom se povlače u ranim dvadesetima, no to nije uvijek slučaj, jer akne u odrasloj dobi predstavljaju problem za 45% žena od 20 do 45 godina.

Budući da akne mogu nepovoljno utjecati na samopouzdanje i općenito emocionalno stanje, važno je na vrijeme početi s prikladnim liječenjem i njegom. Bitno je otkriti zašto se akne pojavljuju, a potom i pronaći proizvode koji će ih učinkovito ukloniti. U našem vodiču doznajte kako se boriti s masnom i problematičnom kožom.

1. Kako prepoznati masnu kožu?

Masna i problematična koža pojačano izlučuje sebum koji se nakuplja u porama. One se proširuju i stvaraju se začepljenja koja mogu potaknuti stvaranje komedona i/ili akni. 

Za masnu kožu su karakteristični:

  • proširene pore,
  • intenzivan sjaj kože,
  • česta pojava prištića i mitesera.

Kod adolescenata se mogu uočiti akne na nosu, čelu i bradi – odnosno na T-zoni. Međutim, one mogu nastati i na drugim dijelovima lica i tijela pa tako nisu neuobičajene ni akne na obrazima, leđima, vratu i prsima.

Borite se s aknama i masnom kožom? Nastavite čitati!

Ducray Keracnyl ogledalo

2. Masno lice – koji je uzrok?

Još nije sasvim poznato zašto koža postaje masna, no dokazano je da postoji više faktora – nasljedni, okolišni te faktori životnog stila. Znanstvenici su tako otkrili da problematičnu kožu između ostalog uzrokuju:

  • genetika – ako su roditelji imali akne, vrlo je vjerojatno da će se pojaviti i kod djeteta,
  • pojačana hormonska aktivnost – primjerice tijekom puberteta i menstruacije,
  • stres – zbog kojeg se pretjerano luče hormoni nadbubrežnih žlijezda,
  • pretjeran rad žlijezda lojnica,
  • nakupljanje odumrlih stanica kože,
  • nezdrava i nepravilna prehrana,
  • različite štetne kemijske tvari iz zraka.

3. Kako nastaju prištići?

Žlijezde lojnice, koje se nalaze oko folikula dlake, u normalnim okolnostima proizvode sebum – masnu tvar čija je zadaća zaštititi kožu od raznih vanjskih utjecaja. Kada se sebum iz nekog razloga počne pretjerano proizvoditi, pore na licu se šire te nastaju začepljenja koja se nazivaju komedoni.

Ducray Keracnyl akne stadiji

Komedoni na licu mogu biti:

  • otvoreni (miteseri),
  • zatvoreni (bijeli prištići ili mikrociste).

Kao što je već spomenuto, pojačano lučenje sebuma pogoduje razmnožavanju bakterije Cutibacterium acnes (starog naziva Propionibacterium acnes) koja razgrađuje masne tvari te u konačnici uzrokuje upalne promjene. Nastaju papule, tj. crveni prištići koji ponekad u središtu sadrže malu količinu gnoja (pustule).

Katkad se žlijezde lojnice prošire toliko da počnu nastajati ciste i čvorovi koji se također mogu upaliti te početi stvarati gnoj. Dolazi do bolnih promjena na području lica, gornjem dijelu prsa i leđima.

I vas muče akne i prištići? Nastavite čitati, imamo rješenje!

4. Koje vrste akni postoje?

Problematična koža prema navedenim opisima može prezentirati 3 vrste akni:

  • acne comedonica, tj. blag do umjeren oblik akni,
  • acne papulopustulosa, tj. srednje težak oblik akni,
  • acne conglobata, tj. težak oblik akni.

Blage i umjerene akne mogu se tretirati prilagođenim dermokozmetičkim proizvodima, dok je za teži oblik akni potrebno posjetiti dermatologa, a katkad i endokrinologa.

Ducray Keracnyl akne

5. Je li masna koža češća kod žena ili kod muškaraca?

Muška je koža oko 25% deblja od ženske te sadrži više žlijezda lojnica te pora koje su ujedno i veće od onih kod žena. Samim time, lučenje sebuma je udvostručeno pa je koža muškaraca sjajnija te sklonija nečistoćama i aknama. Prema tome, masna koža kod muškaraca češća je pojava.

6. Jesu li akne u odrasloj dobi drukčije od onih u pubertetu?

Naravno! Akne na licu u tridesetima drukčije su od tinejdžerskih akni koje se pojavljuju tijekom puberteta. Naime, hormonalne akne koje nastaju u tinejdžerskim godinama povezane su s naglom i pojačanom proizvodnjom sebuma do koje dolazi zbog iznenadne promjene u razinama hormona. Akne kod adolescenata uglavnom nalazimo u masnoj T zoni (čelo, nos i brada).

S druge strane, problematična koža lica u tridesetima drukčija je jer su akne koje nastaju u odrasloj dobi dublje, bolnije i veća je vjerojatnost nastajanja ožiljaka od akni. Uzrokuju ih svakodnevni stres, nezdrava prehrana i životni stil te neprikladna njega kože, ali i hormonski poremećaji drukčiji od onih u pubertetu. Akne kod odrasli žena većinom su smještene na donjem djelu lica tj. bradi i području ispod ušiju.

Ducray Keracnyl skrivanje

7. Kako se riješiti masne kože?

Kako biste se riješili problematične kože ili si barem ublažili tegobe, preporučuje se:

  • koristiti posebno prilagođene dermokozmetičke proizvode za njegu i higijenu,
  • koristiti šminku koja je NEKOMEDOGENA i „oil free“ teksture,
  • izbjegavati umivanje vrućom vodom te umivanje češće od dvaput dnevno,
  • ne koristiti proizvode koji pretjerano isušuju kožu lica,
  • svakodnevno dezinficirati mobitel te minimalno jednom tjedno promijeniti jastučnicu,
  • redovito prati četkice i spužvice za make-up,
  • izbjegavati dodirivanje lice,
  • priuštiti si kvalitetan san,
  • zdravo se i redovito hraniti,
  • redovito vježbati,
  • piti dovoljno vode,
  • ako je moguće, smanjiti stres.

Poklajamo super preparate – nastavite čitati!

8. Što ako je potrebno liječiti akne?

Ako nečista koža uzrokuje veće probleme, savjetuje se razgovor s dermatologom koji će vas pregledati, dati vam određene preporuke te prema potrebi odrediti koja bi bila najbolja terapija za komedone, papule / pustule ili teže oblike akni.

Liječenje ovisi o vrstama akni, no u većini je slučajeva iznimno učinkovito. Ako se radi o lakšim oblicima, preporučuje se samo lokalna terapija, dok se kod srednje teških primjenjuju i antibiotici, a u slučaju teških oblika akni, uz lokalnu se terapiju koristi i izotretinoin. Liječenje izotretinoinom provodi se isključivo pod nadzorom dermatologa. Zapamtite – akne su kronična bolest, što znači da nakon faze liječenja slijedi i faza održavanja.

9. Koja je najbolja krema za masnu kožu sklonu aknama?

Za njegu problematične kože potrebno je koristiti dermokozmetičke proizvode koji su dermatološki ispitani, a čiji su sastojci hidratantni, bez ulja i nekomedogeni, tj. ne začepljuju pore. Uz to, idealna krema bi trebala sadržavati tvari koje smanjuju upalne procese u koži, reguliraju lučenje masnoća, matiraju i ne djeluje iritirajuće na kožu.

Iako zvuči gotovo nemoguće da jedna krema obuhvaća sve te karakteristike, pronašli smo je! Keracnyl PP umirujuća krema protiv nepravilnosti pravi je izbor za vas ako imate problema s masnom kožom sklonom aknama. Ispitana pod nadzorom dermatologa, Keracnyl PP krema od Ducraya sadrži Myrtacine, prirodni djelatni sastojak koji razgrađuje postojeći biofilm bakterije C. acnes te sprječava nakupljanje novog. Ujedno poboljšava učinkovitost lokalne terapije antibioticima jer slabi inače vrlo snažnu otpornost C. acnes na navedenu terapiju. Vitamin PP otklanja nepravilnosti te ublažava različite iritacije, sabal serrulata smanjuje proizvodnju sebuma, a hidratantni sastojci vlaže kožu.

Keracnyl PP umirujuća krema je također savršena podloga za make-up jer je nemasne teksture i nekomedogena. Možete je pronaći u ljekarnama, a cijena za 30 ml iznosi 125 kn.

Ducray Keracnyl krema

10. Koji gel za umivanje koristiti kod masne i problematične kože?

U liječenju svih vrsta akni uz kvalitetnu kremu vrlo je važno redovito i pravilno čišćenje kože. Zapravo kada govorimo o problemu akni higijena kože je jednako bitno kao i njega kože. Zato je dobro odabran gel za pranje lica već pola posla. U higijeni problematične kože potrebno je koristiti blage proizvode za uklanjanje viška masnoće te raznih nečistoća. Savršen gel za umivanje treba također biti bez sapuna, a savjetuje se njegovo korištenje maksimalno dva puta dnevno, ujutro i navečer.

Ducray ima rješenje i za taj problem: Keracnyl pjenušavi gel biorazgradive je formule te, kao i Keracnyl PP krema, kombinira keratolitičku i antimikrobnu terapiju kojom se uz pomoć sastojka Myrtacine pokušava regulirati proizvodnja sebuma, onemogućiti začepljenje pora te tako spriječiti pojavljivanje novih prištića, mitesera i drugih težih oblika. Ispitan pod dermatološkim nadzorom, idealan je odgovor na probleme koje postavlja masna koža sklona aknama.

Keracnyl gel za umivanje dostupan je u ljekarnama, a cijena za 200 ml iznosi 89 kn.

Ducray Keracnyl gel

Nagradni natječaj: Pokaži kreativnost i osvoji Ducray Keracnyl proizvode!

Oktal Pharma, zastupnik dermatoloških laboratorija Ducray za Hrvatsku, nagrađuje vašu kreativnost! Troje čitatelja ili čitateljica koji pokažu najveću dozu kreativnosti dobit će priliku isprobati Ducray Keracnyl PP umirujuću kremu 30 ml i Keracnyl pjenušavi gel 200 ml. Sve što trebate napraviti je odgovoriti na nagradno pitanje te popuniti obrazac svojim podacima kako bismo vas mogli kontaktirati u slučaju dobitka. Pravila nagradnog natječaja možete pročitati ovdje, a posebno napominjemo da pravo sudjelovanja imaju svi punoljetni građani s prebivalištem u Republici Hrvatskoj te da dobitnicima šaljemo nagrade isključivo na adrese u Republici Hrvatskoj. Natječaj je otvoren do 22.10.2019. u 23.59 sati. Imena dobitnica ili dobitnika objavit ćemo 23.10.2019. u ovom članku. Sretno!
Nagradni natječaj je završio. Dobitnici su:
– Lorenca Legović
– Dubravka Božičević
– Karlo Brezovečki

Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu