Sportsko ponašanje: Promiče vrijednosti kojima se gradi zdravo društvo! Evo do kakvih posljedica vodi ako se ne poštuje
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
Sportsko ponašanje odnosi se na niz radnji kojima se poštuju pravila sporta te bonton sportskog ponašanja. Ovakvim ponašanjem promiču se vrijednosti poput empatije i poštivanja drugih, koje su temelj pravedne igre, ali i zdravog društva.
Dana 6. travnja obilježava se Međunarodni dan sporta za razvoj i mir, kojim se podsjeća na važnost sporta u poticanju razvoja ljudskih prava i društvenog razvoja. Povodom toga, u nastavku saznajte više o sportskom ponašanju, zašto je važno te kako ga poticati.
Što je sportsko ponašanje?
Prije svega, sportsko ponašanje podrazumijeva poštivanje pravila sporta u kojem se sudjeluje. To uključuje poštivanje pisanih i nepisanih etičkih pravila. Sportsko ponašanje može se očitovati kroz različite radnje, među kojima su:
- dolazak na trening na vrijeme
- poštivanje sudačkih odluka
- poštivanje suigrača, ali i protivnika
- čestitanje i rukovanje s protivnicima
- pomaganje protivniku da ustane.
S druge strane, ponašanja poput glumljenja ozljede i provociranja protivnika smatraju se nesportskim ponašanjem. Hrvatski fair play odbor (HFPO) navodi sljedeće:
Pravi sportaš nikada neće učiniti nešto što može zastrašiti, uvrijediti, poniziti ili diskriminirati bilo koju drugu osobu na temelju spola, boje kože, invaliditeta, dobi, religijskog opredjeljenja, seksualne orijentacije, nacionalnog podrijetla, obrazovanja ili socijalnog statusa.
HFPO je objavio bonton ponašanja u sportu, a možete ga pronaći ovdje.
Važnost sportskog ponašanja
Nesportsko ponašanje može imati brojne negativne posljedice. Može naštetiti reputaciji pojedinca, kluba ili sporta te dovesti do gubitka:
- poštovanja
- sponzora i financija
- kredibiliteta
- povjerenja navijača.
Navedene negativne posljedice najviše zahvaćaju pojedinca, ali mogu zahvatiti i klub, pa i sam sport, ako se nesportsko ponašanje počne vezati uz njega. Međutim, nesportsko ponašanje ima još jednu važnu negativnu posljedicu, a to je da takvo ponašanje postaje negativan uzor.
Naime, poštivanje sportskih pravila i bontona te sudjelovanje u sportskom ponašanju izrazito je bitno za sam sport, ali i za cjelokupno društvo.
Sportskim ponašanjem promiču se temeljne ljudske vrijednosti poput poštivanja drugih (neovisno radi li se o suigraču ili protivniku) i empatije prema drugima (npr. u obliku pomaganja protivniku da ustane). Ako gledatelji svjedoče takvom ponašanju na terenu i od strane sportaša koji su im uzori, vjerojatnije je da će to ponašanje primijeniti i sami prema drugim ljudima. Ove vrijednosti temelj su ljudskih prava i nužne za razvoj zdravog društva, u kojem svatko može ostvariti svoj potencijal i biti sretan.
Zašto dolazi do nesportskog ponašanja?
Nesportsko ponašanje često se može vidjeti tijekom sportskih događaja, bilo da se radi o glumljenju ozljede, namjernom ozljeđivanju protivnika ili ispadima prema sucu. Postoje brojni razlozi zašto se sportaši ponekad upuštaju u nesportsko ponašanje, a neki od razloga mogu biti:
- pritisak i stres
- nedostatak moralnog kodeksa
- percepcija blage kazne za nesportsko ponašanje
- mentalitet pobjede pod svaku cijenu
- utjecaj uzora koji također sudjeluju u nesportskom ponašanju.
Poticanje sportskog ponašanja ponajprije počinje od nas samih – ako sudjelujete u sportu, pridržavajte se pravila tog sporta i bontona sportskog ponašanja. Kao sportaš imate odgovornost prema sportu, ali i prema navijačima da promičete pravedno i savjesno ponašanje.
Nesportsko ponašanje često proizlazi iz percepcije da su posljedice ili kazne za nesportsko ponašanje malene. Iz tog razloga potrebno je osuđivati nesportsko ponašanje – bilo da se radi o uspostavljanju kazni za takvo ponašanje ili prestanku navijanja za sportaše koji se opetovano odnose na nesportski način prema drugima. Greške se mogu dogoditi i stres može utjecati na nesportsko ponašanje, ali vrlo je važno javno pozivati na priznavanje pogreške i poticanje budućeg sportskog ponašanja.
Pročitajte i članke:
- Koji sport trenirati: Tražite novi izazov, ali ne znate odakle početi? Pronađite idealan sport za sebe uz ove savjete i kvizove
- Sport i mentalno zdravlje: 10 dobrobiti sporta za našu psihu
- Sportski psiholog – uloga u uspjehu sportaša.