Kuhanje graha – namakanje, vrste i recepti
- 1 komentara
- 4 min čitanja
Jednostavan za pripremu, ukusan i hranjiv grah je jedna od omiljenih namirnica u kućanstvu. Iako neki podliježu grahu iz konzerve svježi grah ipak rezultira ukusnijim jelima. Ne znate kako napraviti grah? Čitajte dalje.
Grah – nutritivna vrijednost i kalorije
100 grama graha sadrži sljedeće:
- 347 kalorija
- 63g ugljikohidrata
- 21g proteina
- 1,2g masti
- 173g kalcija
- 176g magnezija
Vrste graha
Ako ste tek početnik u kuhanju i nemate pojma o kuhanju graha, a kamoli o tome da postoji više vrsta napravili smo za Vas jednostavan vodič.
- Azuki grah – sitni, grimizno zelene boje. Grah koji se brzo kuha, a ima slatkasti okus. Često se koristi u salatama i juhama.
- Crni grah – poznat još pod nazivom kornjača grah. Ova vrsta graha najčešće se koristi za pripravku latinoameričkih jela i juha.
- Crnooki grah – jednostavan za prepoznati jer na sebi ima jednu crnu flekicu (oko). Ima zemljani okus.
- Cannellini grah – još poznat pod nazivom obični grah. Blagog okusa, bijele boje. Često se koristi u talijanskoj kuhinji, za pripremu salata i juha.
- Fava grah – poznatiji kao bob. Ima jak, mesnati okus i čvrstu opnu. Koristi se za pripremu juha i salata.
- Flageolet grah – kremasti, glatki, blijedozeleni grah. Idealan za juhe i pire od graha.
- Lima grah – veliki bijeli grah. Baršunaste teksture i održivog oblika nakon kuhanja.
- Pinto grah – najčešća opcija kod kuhanja graha. Odličan je za sva jela. Još se naziva i šareni grah.
Priprema graha
Prije svega provjerite svježinu graha. Sušeni grah taje do dvije godine, ali je najbolje prirediti ga unutar jedne godine nakon žetve. Prije kuhanja dobro isperite grah i uklonite sve zaostale grančice i trule sjemenke.
Namakanje graha
Namakanjem graha prije kuhanja postižete da se ravnomjerno i bolje zakuha. Namakanje također pomaže da se grah brže probavi. U vodu u kojoj namačete grah dodajte malo soli – to će ubrzati kuhanje.
Namakanje graha preko noći
Tradicionalno se grah ostavlja u vodi koja ga prekriva za pola centimetra preko noći. U vodu dodajte dvije žlice soli. Ocijedite ih i isperite prije upotrebe.
Brzo namakanje graha
Jedna od mogućnosti jest brzo namakanje. Ovom opcijom pripremit ćete lonac graha u roku nekoliko sati bez da izgubite okus ili teksturu. Stavite grah u lonac na štednjaku, dodajte vode da prekrije grah pola centimetra, stavite sol i kuhajte. Kada voda zakuha isključite štednjak i ostavite da se grah namače u vrućoj vodi sat vremena. Iscijedite i operite grah, a potom nastavite s daljnjom pripremom.
Kuhanje graha bez namakanja
Otkrit ćemo vam malu tajnu: grah uopće ne morate namakati. Samo ih dodatno prokuhajte još sat dva prije pripreme jela. Pripazite samo da voda uvijek prekriva grah dok se kuha!
Koliko se kuha grah?
Nakon što se (ili niste) dovoljno namakali svoj grah spremni ste za kuhanje. Kuhanje na plinskom štednjaku najbrži je i najjednostavniji način, ali ako ste ljubitelj direktnog kuhanja na vatri – ni to nije problem.
U lonac stavite grah i prekrijte ga s pola centimetra vode. Kuhajte na laganoj temperaturi/vatri. Ne dopustite da jako ključa. To mu može oštetiti kožicu i učiniti ga gnjecavim ili neravnomjerno kuhanim! Ovisno o vrsti graha, kuhajte oko sat vremena ako ste ga prije namakali, odnosno 3-4 sata ako niste.
Zaprška za grah – recept
Zaprška služi kako bi se sastojci u jelu bolje povezali, a samo jelo zgusnulo. Jednostavno pomiješajte pola-pola brašna i masti ili ulja. Zaprška se obično dodaje zadnja u jelo. Nakon dodavanja kuhajte još barem pola sata kako bi se dobro razgradila.
P.S: ako niste zagovornik masnoća brašno možete pomiješati i u vodi!
Recepti za ukusan i jednostavan grah!
Slijedi nekoliko jednostavnih i ukusnih recepata za pripremu graha. Izabrali smo vrstu pinto graha jer je on prva asocijacija kada se spomene riječ grah. U ovom slučaju namakali smo grah.
Grah sa zeljem
Sastojci:
- 250 g pinto graha
- 2 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja
- 1 luk (nasjeckani)
- 1 mrkva (nasjeckana)
- 1 stabljika celera s lišćem (nasjeckana)
- 2 žličice kadulje
- 4 mljevena režnja češnjaka
- 1/2kg zelja (nasjeckanog i usitnjenog po želji)
- sol
- papar
- 400 g paradajz paste
Priprema
- Zagrijte žlicu maslinovog ulja u velikom loncu na srednjoj vatri. Dodajte luk i miješajte dok ne omekša (oko 3 minute).
- Dodajte mrkvu, celer i kadulju i nastavite kuhati dok povrće ne omekša (oko 5 minuta).
- Dodajte pola češnjaka. Kuhajte oko 1 minutu.
- Dodajte kupus i miješajte oko 10 minuta.
- Ocijedite grah i dodajte ga u lonac. Prelijte vodom tako da bude 2 cm iznad graha. Kuhajte dok ne zavrije, a potom smanjite vatru i nastavite kuhati 1.5-2 sata dok grah ne omekša.
- U drugom loncu zagrijte ostatak maslinovog ulja i dodajte preostali češnjak i rajčicu. Dodajte sol, kuhajte 10-15 minuta često miješajući dok se rajčica ne skuha, a smjesa ne zgusne.
- Dodajte mješavinu paradajza u prvi lonac i nastavite kuhati još 30 minuta.
- Dobar tek!
Vojnički grah
Sastojci:
- 1 kg graha
- 1 veliki luk (sitno nasjeckani)
- 1 žlica masti ili ulja
- 2 režnja češnjaka (fino mljevena)
- 2 čajne žlice crvene paprike
- 10 g brašna
- 1/2 čajne žličice čilija
- 1 lovorov list
- 1/2 čajne žličice papra
- 15 g soli
- voda
Priprema
- Nakon što ste preko noći namakali grah, stavite ga u lonac hladne vode i kuhajte 20-30 minuta. Nakon toga procijedite grah i stavite ga u svježu hladnu vodu.
- Otopite mast (ili zagrijte ulje ako radite s uljem) i dodajte luk. Dinstajte dok ne omekša. Dodajte češnjak, a potom i brašno. Dinstajte dok brašno ne poprimi laganu smećkastu boju, a potom dodajte papriku i čili.
- Pomalo dodajte vodu dok se ne napravi kremasta smjesa. Dodajte grah i lovorov list. Dodajte vode dok ne prekrije grah za 2cm.
- Kuhajte 1 sat na laganoj vatri
Napomena: čili, ili bilo koji ljuti začin, nemojte dodavati na kraju. Ljuti začini moraju se kuhati od samog početka kako biste izbjegli probavne smetnje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja