Ovlaživač zraka – spriječite probleme suhog zraka tijekom sezone grijanja
- 3 komentara
- 3 min čitanja
Suh zrak često predstavlja problem tijekom zimskih mjeseci i sezone grijanja. Koža i kosa primjetno gube na kvaliteti i mijenjaju teksturu, a sluznice koje služe za prevenciju bolesti i zadržavanje mikroba se isušuju. Ovlaživač zraka uvelike pomaže vratiti ravnotežu organizmu i podržava zdravlje cijele obitelji.
Tijekom hladnijih mjeseci, razina vlage u zraku prirodno opada jer hladan zrak ne može zadržati jednaku količinu vlage poput toplog zraka. Kada u kombinaciju dodamo centralno grijanje i zatvorene prostorije, razina vlage u prostorima može pasti i na samo 15%.
Boravkom u prostorijama suhog zraka izlažemo se mnogim zdravstvenim rizicima, a sezona prehlade i gripe svakako je pogoršana ovim problemom. Osim zdravstvenih poteškoća, suh zrak može uzrokovati mnoge probleme u našem životnom prostoru.
Isušivanje drvenog namještaja uzrokuje škripanje, vrata i štokovi teže se zatvaraju, a kod drvenih greda moguće je pomicanje unutar zidova.
Velik dio problema vezanih uz suhi zrak vrlo lako možemo otkloniti uz pomoć ovlaživača zraka. Najčešće su to ovlaživači s vodom koje možemo objesiti na radijatore ili pak ovlaživači koji ispuštaju finu maglicu i rade na struju.
Ovlaživače zraka koji rade pomoću električne energije možete pomicati gdje god je ovlaživanje potrebno, koristiti u kombinaciji s eteričnim uljima za pročišćavanje zraka te aromaterapiju.
Zašto koristiti ovlaživač zraka?
Zbog mnogih zdravstvenih problema koje suhi zrak može uzrokovati, samo jedan ovlaživač zraka može pridonijeti kvaliteti života tijekom sezone grijanja. U nastavku pročitajte kako sve ovlaživač zraka djeluje na zdravlje našeg organizma.
- Pomaže u sprječavanju bolesti – gornji dio našeg dišnog sustava (grlo i nos) obložen je vlažnim membranama koje zadržavaju štetne čestice iz zraka poput prašine, alergena, mikroba i sl. Ukoliko dođe do isušivanja tih membrana, one gube svoju funkciju i otvaraju prolaz bakterijama i virusima.
- Olakšava disanje – većina osoba diše kroz nos, a suhoća nosa i grla tijekom spavanja otežava disanje. Kako se ne bismo bespotrebno budili tijekom noći ili se ujutro probudili s bolnim i suhim grlom, preporučljivo je uložiti u ovlaživač.
- Pomaže održati kvalitetu kože – zbog suhog zraka naša koža se također isušuje te gubi elastičnost. Iako to nije velik problem, ista suhoća uzrokuje ljuštenje i pucanje kože prilikom izlaganja niskim temperaturama.
- Održava zdravu kosu i sprječava elektricitet – poput djelovanja na kožu, ovlaživač zraka sprječava isušivanje kose. Pored toga, centralno grijanje često uzrokuje statički elektricitet koji rezultira u “lebdenju” kose, a vrlo lako ga možemo smanjiti uz pomoć ovlaživača.
- Smanjuje isušivanje drvenog namještaja – osim djelovanja na naš organizam, suh zrak izvlači vlagu iz drvenog namještaja i uzrokuje škripanje podova, fotelji i drugih drvenih predmeta. Ovlaživač također sprječava promjene u drvetu štokova i vrata, posebice ako ih je odjednom teže zatvoriti.
Ovlaživač zraka za bebe
Bebe i malena djeca posebno su podložni zdravstvenim poteškoćama zbog suhog zraka, a prostorije u kojima borave nismo uvijek u mogućnosti prozračivati. Najbolje rješenje za probleme s dišnim sustavom kod djece uzrokovanim zbog suhog zraka su upravo ovlaživači.
Normalna razina vlage u zraku prijeko je potrebna za održavanje zdrave sluznice nosa i sprječavanje suhoće grla.
Kod potrebe inhaliranja ili poteškoća s istim, ovlaživač može pridonijeti osvježavanju dišnog sustava. Kod ovlaživača koji imaju funkciju difuzora eteričnih ulja također možemo pročistiti zrak u kojem dijete boravi s nekoliko kapi eteričnog ulja eukaliptusa, lavande ili čajevca.
Pročišćavanje zraka u tome slučaju uklanja velik broj bakterija i mikroba iz zraka.
Prilikom kupovine ovlaživača za bebe i manju djecu, poželjno je obratiti pozornost na razinu buke koju isti proizvodi. Preporučuju se ultrazvučni zbog najtišeg rada bez ometanja sna ili aktivnosti djeteta.
Koji ovlaživač zraka kupiti?
Za bolju kvalitetu zraka u prostorijama u kojima boravite, možete se odlučiti za nekoliko vrsta ovlaživača zraka. Generalna podjela ovlaživača je na ultrazvučne i obične, dok je glavna razlika u tome što ultrazvučni vibrira pomoću ultrazvuka, a uobičajeni ovlaživač raspuhuje sitne kapljice strujanjem zraka.
Ultrazvučni ovlaživači su također nešto tiši ili u potpunosti ne proizvode zvuk tijekom rada. Ovlaživači također mogu omogućiti raspršivanje eteričnih ulja, no to je potrebno posebno utvrditi prije kupovine.
U tome slučaju ovlaživač pročišćava, ostavlja ugodan miris te uspostavlja ravnotežu u prostorijama.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja