Stručno odobrava
Kristina Žuna, mag. ing. biotechn.
Vodič kroz suho voće
- Budite prvi i komentirajte!
- 3 min čitanja
U svakodnevnoj prehrani vrlo često zaboravljamo na suho voće čija sezona traje cijelu godinu. Rasprava o tome da li je svježe voće bolje od sušenog je još uvijek aktivna tema.
Često se pretpostavlja da je svježe voće nedvojbeno bolje od sušenog, ali istina je ipak složenija.
Pri odabiru svježeg ili sušenog voća, u obzir treba uzeti različite čimbenike. Svježe i sušeno voće imaju mnoge zajedničke prednosti za zdravlje, ali se razlikuju u količini vitamina i minerala.
U nastavku članka pronađite pregledan vodič kroz razno sušeno voće.
Sušeno voće – što je?
U svom osnovnom obliku, sušeno voće je plod kojemu je uklonjena vlaga postupkom dehidriranja.
Ukoliko se voće prirodno suši, trebalo bi sadržavati sve vitamine i minerale koje se mogu naći u svježem voću. Može se dobiti i kemijskim putem dodavanjem konzervansa (sumporovog dioksida koji zadržava jarku boju voća) ili dodatnog šećera.
Kako biste konzumirali zdravo suho voće, prilikom kupovine potrebno je obratiti pozornost na sastojke i proces sušenja.
Suho voće je sigurna i zdrava hrana u kojoj su hranjivi sastojci višestruko koncentrirani, a energetska vrijednost za 6 puta veća u odnosu na svježe voće stoga ga treba konzumirati u manjim količinama.
Pojam suho voće uglavnom se odnosi na:
- suhe šljive,
- smokve,
- marelice,
- jabuke,
- banane,
- grožđice,
- brusnice,
- datulje,
- egzotično voće poput ananasa, manga i papaje.
Suho voće – odličan izvor mikronutrijenata, vlakna i antioksidansa
Suho voće je iznimno hranjivo. Jedan komadić suhog voća sadrži jednaku količinu nutritivnih sastojaka kao svježe voće.
Sušeno voće sadrži trostruko više vlakna i minerala u odnosu na svježe, stoga mala porcija sušenog voća sadrži dnevnu preporučenu dozu vitamina, minerala i folne kiseline.
Osim toga odličan je izvor antioksidansa, posebno polifenola što dovodi do:
- poboljšanja krvnog tlaka,
- boljeg probavnog sustava zbog količine vlakana,
- smanjenja rizika od mnogih bolesti.
Istraživanje španjolskih znanstvenika, koje je objavljeno 2017. godine u časopisu Nutrients, pokazuje da zbog nutritivnog sastava suho voće može pomoći kod kontroliranja koncentracija glukoze i inzulina u krvi, što može biti korisno kod pacijenata koji pate od dijabetesa tipa 2.
Suho voće prava je riznica minerala i vitamina:
- kalija,
- magnezija,
- kalcija, cinka
- željeza,
- vitamina A, B (B1, B2, B3 i B6) i C.
Vitamini se često mogu izgubiti u procesu sušenja jer su termolabilni pa je njihova koncentracija u suhom voću niža nego
Po svojoj hranjivosti posebno se ističu:
- grožđice,
- marelice,
- suhe šljive,
- datulje.
Grožđice, suhe šljive i smokve sadrže bakar koji je važan za stvaranje crvenih krvnih stanica i sintezu krvnog pigmenta (hemoglobina). Savjetuje se osobama koje pate od umora i slabokrvnosti.
Međutim, suho voće sadrži mnogo kalorija i koncentrirano je šećerom pa se ne preporučuje konzumacija jako velikih količina u kratkom vremenu.
Također, izbjegavajte sušeno voće koje je prženo u dubokom ulju ili koje ima dodane šećerne umake, upozoravaju stručnjaci sa zdravstvenog portala Harvard Health.
Grožđice
Grožđice možda ne izgledaju najprivlačnije, ali pružaju niz zdravstvenih prednosti. Sadrže dijetalna vlakna, kalij i mnoge antioksidanse, a istovremeno imaju nizak glikemijski indeks.
Istraživanja su pokazala da grožđice mogu:
- sniziti krvni tlak,
- smanjiti apetit,
- sniziti razinu “lošeg” kolesterola,
- smanjiti upalne procese u tijelu.
Marelice
Suhe marelice sadrže vitamine B skupine, vitamin C, kalij, fosfor, vitamin A kao i izrazito visoku koncentraciju željeza pa su veoma korisne za anemične osobe.
Suhe šljive
Suhe šljive pomažu pri probavi jer su bogate kalijem, vitaminom A i raznim mineralima koji su odgovorni za aktiviranje enzima u probavnom sustavu.
Imaju laksativni učinak te poboljšavaju probavu zbog visokog udjela dijetalnih vlakana i šećernog alkohola sorbitola. Zbog antioksidanasa koje sadrže mogu pomoći u borbi protiv “lošeg” kolesterola i bolesti krvožilnog sustava.
Datulje
Datulje su sjajna zamjena za slatkiše pošto imaju nizak glikemijski indeks, odnosno polako otpuštaju svoj šećer koji dulje vrijeme zadržava razinu energije.
Sadrže dijetalna vlakna, željezo i kalij te mnoge antioksidanse.
Suho voće je najbolje konzumirati za doručak ili kao poslasticu poslije ručka.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Bjarnadottir, A. (2017) Dried Fruit: Good or Bad? Healthline.
- Komaroff, A. (2016) Is eating dried fruit healthy? Harvard Health.
- Hernández-Alonso, P., Camacho-Barcia, L., Bulló, M., Salas-Salvadó, J. (2017) Nuts and Dried Fruits: An Update of Their Beneficial Effects on Type 2 Diabetes. Nutrients. 9(7): 673.