Sok od bazge – priprema i ljekovita svojstva
- 2 komentara
- 3 min čitanja
Bazga (Sambucus nigra L.) je biljka poznata još od davnina, a ubraja se među najstarije i najljekovitije biljke Europe. Zbog njezinih iznimnih ljekovitih svojstava u narodu postoji izreka: „Čovjek pred bazgom mora skinuti šešir”.
Pripravci od bazge, osim što su ukusni, mogu nam pružiti i razne zdravstvene dobrobiti. Bazga ima antivirusno i antimikrobno djelovanje, a uvelike se koristi u prevenciji gripe i prehlade, zbog svoje mogućnosti da ojača imunitet.
Mnogi smatraju kako bazga prevenira od karcinoma i liječi od degenerativnih bolesti, zbog flavonoida koje sadrži. Također, priprema parne kupke od bazge pomaže kod respiratornih oboljenja kao što su bronhitis i astma, a ujedno i pomaže liječenju kožnih bolesti.
U narodnoj medicini bobice bazge korištene su za rješavanje cijelog niza poteškoća kao što su:
- konstipacija,
- proljev,
- uobičajena prehlada,
- upala grla,
- razna reumatska oboljenja.
Za cvjetove bazge dokazano je protuupalno djelovanje, kao i učinak na poboljšanje cirkulacije.
100 g svježih bobica bazge sadrži:
- 73 kcal,
- ugljikohidrati 18,4%,
- proteini 0,7%,
- masti 0,5%,
- prehrambena vlakna 7 g,
- kalcij 38 mg,
- željezo 1,6 mg,
- magnezij 5 mg,
- fosfor 39 mg,
- cink 0,1 mg,
- bakar 0,06 mg,
- selen 0,6 mcg
- vitamin C 36 mg,
- tiamin 0,07 mg,
- riboflavin 0,06 mg,
- niacin 0,5 mg,
- pantotensku kiselinu 0,14 mg,
- vitamin B6 0,23 mg,
- vitamin A 30 mg.
Osim što je bogata moćnim antioksidansima flavonoidima, bazga sadrži i vitamine A, B i C, karotene, tanine i glikozide.
Brojna istraživanja su pokazala kako bazga ima izrazit biološki potencijal budući da predstavlja bogat izvor spojeva s pozitivnim učincima na ljudsko zdravlje među kojima su najdominantniji antocijani.
Antocijani pokazuju:
- antioksidativna,
- antikancerogena,
- imunostimulacijska,
- antibakterijska,
- antialergijska
- antivirusna svojstva,
a njihov redoviti unos kroz u prehranu može pridonijeti prevenciji degenerativnih bolesti.
Prema znanstvenom radu objavljenom 2007. godine u časopisu Issues in New Crops and New Uses pozitivni učinci bazge na zdravlje ljudi dolaze od antioksidansa kojima ona obiluje. Naše tijelo je stalno pod napadom i potrebni su mu spojevi koji će ga očuvati od štetnih učinaka iz okoliša, a to su upravo antioksidansi. Ukupna količina antioksidansa u bazgi ubraja se u najveću količinu antioksidansa među bobičastim voćem. Bazga ima više antioksidansa u odnosu na borovnicu i brusnicu.
Stručnjaci s prehrambeno-biotehnološkg fakulteta u Zagrebu proveli su istraživanje 2014. godine kojim su potvrdili da su listovi bazge pogodni za ublažavanje boli rana i nagnječenja stave li se na ozlijeđena mjesta.
Nadalje, listovi podražajno djeluju na rad znojnih žlijezda te pospješuju izlučivanje mokraće. Zbog toga se kod smanjenog izlučivanja mokraće izazvanog poremećenim radom bubrega, kao i za izlučivanje nakupljene tekućine u tijelu, preporučuje čaj od listova bazge.
Kora od drva bazge (naročito ostrugani srednji zeleni dio kore) i korijen bazge, sadrže smolu koja ima jako djelovanje na peristaltiku crijeva i izlučivanje mokraće primijeni li se ispravna količina, dok veće količine mogu uzrokovati povraćanje, jaki proljev, upalu želuca i crijeva, upalu bubrega.
2017. godine na Sveučilištu Washington provedeno je istraživanje na crnoj bazgi (Sambucus nigra L.) koja je dugi niz godina cijenjena kod raznih kultura diljem svijeta kao pomoć kod virusnih infekcija. U navedenom istraživanju korišten je ekstrakt crne bazge kao pomoć pri oboljenju od virusa gripe, ali ispitivao se i njezin učinak kao dodatka prehrani. Rezultati su pokazali protuvirusna i antibakterijska svojstva ekstrakta crne bazge.
Zabilježeni su određeni blagi simptomi koji se mogu javiti prilikom konzumiranja proizvoda od bazge i to bol u želudcu i povrćanje. Međutim, ovakvi slučajevi su rijetki, ali ukoliko primjetite da vam bazga škodi nemojte je više konzumirati.
Priprema soka od bazge
Za sok od bazge će vam biti potrebno:
- 40 cvjetova bazge
- 4 l vode
- 4 kg šećera
- sok od 4 limuna
U vreloj vodi prokuhajte 4 litre vode i 4 kile šećera, a onda time prelijte cvjetove bazge. Kada se tekućina ohladi, u nju dodajte sok od 4 limuna i ostavite 24 sata da odstoji. Nakon proteklog vremena procijedite kroz cjediljku ili gazu, a zatim ulijte u staklene boce.
Sok od bazge u dobro zatvorenim staklenim bocama može stajati i do tri godine.
Također, možete pripremiti i čaj od bazge, kojeg možete konzumirati ili ga skuhati za parnu kupku. Recept za čaj od bazge možete pronaći ovdje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja
Izvori:
- Jasenko I. (2014.) Izolacija fenolnih spojeva iz bobica bazge
- Porter R.S., Bode R.F. (2017.) A Review of the Antiviral Properties of Black Elder (Sambucus nigra L.) Products. Phytother Res. 2017 Apr;31(4):533-554. doi: 10.1002/ptr.5782. Epub 2017 Feb 15.
- Charlebois D. (2007.) Elderberry as a Medicinal Plant. Issues in New Crops and New Uses. ASHS Press, Alexandria, VA, 284-292.