Hipoklorna kiselina: Sve je popularnija, a evo i zašto

Hipoklorna kiselina

Hipoklorna kiselina, sastojak koji se nekad uglavnom koristio u sredstvima za čišćenje i dezinfekciju, danas postaje sve popularniji u njezi kože – osobito kad je riječ o borbi protiv akni i neugodnih mirisa. Iako ima snažno antibakterijsko djelovanje, dovoljno je nježna čak i za osjetljivu kožu.

Zanimljivo je da je prirodno proizvodi i naše tijelo kako bi se obranilo od infekcija i štetnih mikroorganizama. Istraživanja su pokazala da može pomoći kod svrbeža izazvanog ekcemom, zacjeljivanja rana i smanjenja ožiljaka. No, kad je riječ o njezinoj učinkovitosti protiv akni, dokazi još nisu dovoljno snažni.

Dr. Deirdre Hooper, certificirana dermatologinja, za Verywell Health ističe:

Nemamo čvrste dokaze da hipoklorna kiselina sprječava ili liječi akne, ali logično je i znanstveno opravdano misliti da bi smanjenjem bakterija i upale mogla smanjiti i akne.

Ipak, pretjerana upotreba može oštetiti zaštitnu barijeru kože, izazvati upalu i narušiti ravnotežu korisnih bakterija, što može imati neželjene posljedice, upozorava dr. Hooper.

Naime, zna se da neravnoteža “dobrih” i “loših” bakterija na koži može pridonijeti razvoju akni. Ovi su proizvodi općenito sigurni, sve dok ih ne koristimo previše, pa ih vrijedi isprobati, dodaje.

Hipoklorna kiselina – kako je koristiti?

Na društvenim mrežama, osobito TikToku, neki korisnici primjenjuju sprejeve s hipoklornom kiselinom nakon treninga kako bi spriječili izbijanje prištića. To doista može pomoći u smanjenju nakupljanja ulja i bakterija nakon znojenja, no važno je znati da je to samo jedan od mogućih pristupa.

Akne imaju više uzroka pa je često potrebno kombinirati različite metode liječenja, kaže dr. Arielle R. Nagler, profesorica dermatologije na NYU Langone Health.

neki korisnici primjenjuju sprejeve s hipoklornom kiselinom nakon treninga kako bi spriječili izbijanje prištića
FOTO: Shutterstock

Pomoći može i jednostavna rutina – ukloniti šminku prije vježbanja, oprati lice blagim sredstvom bez ulja nakon treninga ili pažljivo obrisati znoj papirnatim ručnikom – bez trljanja, jer to može dodatno iritirati kožu.

Dr. Amy Paller iz Northwestern Medicine savjetuje da se sa sobom nose papirnati ručnik i kockica leda u vrećici, kako bi se znoj što prije uklonio s lica tijekom aktivnosti.

Neki također koriste hipoklornu kiselinu ispod pazuha nakon teretane, kako biste smanjili neugodne mirise.

Ako vas brine miris nakon treninga, redovita upotreba može donijeti korist, kaže dr. Paller. Samo povremeno prskanje vjerojatno neće biti dovoljno.

Kako odabrati pravi proizvod?

Ako planirate koristiti hipoklornu kiselinu za lice ili tijelo, važno je odabrati proizvod koji je namijenjen njezi kože – nikako sredstvo za kućanstvo. Potražite sprejeve niske koncentracije, označene kao sigurne za kožu, i bez mirisa, jer dodani parfemi mogu iritirati osjetljivu kožu.

Većina ljudi može sigurno uključiti hipoklornu kiselinu u svoju skincare rutinu, no za vidljive rezultate potrebno je malo strpljenja i dosljednosti. Dajte si 4 – 6 tjedana. Ako ne vidite promjene, možda jednostavno nije za vas, zaključuje dr. Hooper. 

Pročitajte i ove članke:

Članak objavljen:

Ocijenite članak

5 / 5   1

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu