Skrivene posljedice grčeva i nadutosti na vaše zdravlje

Skrivene posljedice grčeva i nadutosti na vaše zdravlje

Grčevi i nadutost česti su simptomi koji pogađaju velik dio populacije, a iako uglavnom ne zahtijevaju traženje medicinske pomoći, mogu značajno utjecati na kvalitetu života i radnu produktivnost. Kako bismo bolje razumjeli uzroke, posljedice i mogućnosti liječenja tih tegoba, razgovarali smo s jednim od stručnjaka iz područja gastroenterologije, koji je podijelio svoja saznanja i preporuke na tu temu.

Što najčešće uzrokuje grčeve i nadutost kod pacijenata?

Stručnjak iz gastroenterologije objasnio je što uzrokuje te simptome:

Grčevi i nadutost česti su simptomi od kojih pati velik udio stanovništva, ali velika većina neće potražiti medicinski savjet za svoje tegobe. Međutim, intenzitet navedenih simptoma vrlo je varijabilan te će kod određenog dijela populacije oni biti toliko izraženi da utječu na kvalitetu života i radnu produktivnost.

Te simptome najčešće povezujemo sa sindromom iritabilnog crijeva, ali mogu se pronaći i u drugim bolestima i stanjima.

Postoje brojni uzroci nastanka grčeva te razlozi zbog kojih su kod određenog udjela stanovništva ti simptomi toliko izraženi.

Jedna od glavnih teorija jest pojačana osjetljivost stijenke crijeva na živčane podražaje koji nastaju prilikom normalnog procesa probave. Ta teorija navodi da su živčani nastavci u crijevima pacijenata s učestalim grčevima “preosjetljivi” na prisutnost normalne količine plinova i peristaltičkih valova tijekom probave, a što dovodi do grčeva i osjećaja nadutosti.

Nadutost često pacijenti shvaćaju kao prekomjerne probavne plinove. Plinovi nastaju na dva načina:

  • gutanjem zraka
  • u procesu probave od strane bakterija.

Stručnjak je pojasnio:

Gutanje zraka normalno se događa prilikom procesa hranjenja. Za dio populacije određeni šećeri, poput laktoze, nisu probavljivi pa bakterije u crijevima prilikom njihove razgradnje stvaraju plinove. Brojne druge bolesti mogu pridonijeti osjećaju nadutosti, a jedna od najpoznatijih jest celijakija.

Što najčešće uzrokuje grčeve i nadutost kod pacijenata
FOTO: Shutterstock

Istaknuo je i kako grčevi mogu utjecati na radnu produktivnost, fizičku aktivnost i društveni život pacijenata:

Grčevi imaju značajan utjecaj na kvalitetu života i produktivnost pacijenta. Često i medicinski stručnjaci ne percipiraju simptome grčeva i nadutosti kao nešto što značajno negativno utječe na nečiju kvalitetu života, što dovodi do nedovoljne skrbi o takvim pacijentima. Dio pacijenata imat će i simptome tijekom noći, što će utjecati na kvalitetu sna te kroničnu nesanicu, koja je rizični faktor za brojna kronična oboljenja.

Promjene u prehrani i načinu života

Stručnjak je pojasnio i koje promjene u prehrani ili načinu života pomažu pacijentima da bolje upravljaju tim tegobama:

Poznato je da hrana koja sadrži određene šećere od kojih nastaju plinovi kao posljedica njihove fermentacije može dovesti do osjećaja nadutosti. To je dovelo do popularizacije dijete kao što je low FODMAP dijeta, čiji je cilj eliminacija fermentibilnih šećera iz prehrane, što bi u teoriji trebalo smanjiti stvaranje plinova.

Neke od namirnica koje su povezane s nadutosti su kupus, kruške, jabuke, brokula itd. Štetne navike, poput pušenja, povezane su s pojačanim “gutanjem” zraka, što dovodi do nadutosti i promjena u crijevnoj mikrobioti. Također se savjetuje izbjegavati žvakaće gume. Svakako je bitno isključiti intoleranciju laktoze, što se postiže jednostavnim pokusom eliminacije proizvoda koji sadrže laktozu iz prehrane.

Pokazalo se da pacijenti kod kojih se pojavljuju simptomi grčeva i nadutosti također pojačano pate i od anksioznosti i depresije.

Poznato je da stres utječe na crijeva, stoga pogoršanje istog dovodi do pogoršanja probavnih smetnji. Bitna je i higijena sna te obroka, potrebno je pridržavati se vlastite rutine i ne konzumirati obilnije obroke 2 – 3 sata prije spavanja.

Prirodni pristupi liječenju nadutosti i grčeva

Liječenje simptoma grčeva i nadutosti zahtijeva holistički pristup. Brojni prirodni sastojci proučavani su u liječenju simptoma grčeva i nadutosti.

Jedan od najviše proučavanih jest menta, odnosno ulje paprene metvice. Ulje paprene metvice relaksira glatke mišiće crijeva te ima spazmolitički učinak, a predložen je i mehanizam kojim ono smanjuje osjetljivost živčanog sustava crijeva.

Colotens
FOTO: Colotens

Anetol, spoj koji se nalazi u ulju komorača, slične je strukture kao i neurotransmiter dopamin te djeluje relaksirajuće na glatko mišićje crijeva. Ti sastojci mogu se pronaći u dodacima prehrani poput Colotensa, koji sadrži visoke doze pročišćenih eteričnih ulja paprene metvice i komorača.

Paprena metvica sve se češće ističe kao prirodno rješenje u borbi protiv grčeva i nadutosti zahvaljujući dokazanim svojstvima opuštanja glatkih mišića i smanjenja osjetljivosti probavnog sustava. Ostali proučavani biljni sastojci uključuju ekstrakt kamiličinog cvijeta, ekstrakt korijena ljekovite anđelike, ekstrakt pelinove zeleni, ekstrakt sladićeva korijena, ekstrakt zelenog blaženog čkalja te ekstrakt zelenog guščarskog petoprsta.

Kada je vrijeme da pacijent zatraži stručnu pomoć za svoje simptome?

Stručnjak je istaknuo kako se žurnija obrada savjetuje u slučaju prisutnosti “alarmantnih” probavnih simptoma, kao što su nenamjerni gubitak tjelesne težine, uporni grčevi tijekom noći, prisutnost krvi u stolici, novonastali proljev, prisutnost sustavnih simptoma poput neobjašnjive vrućice, povraćanja, bolnog ili otežanog gutanja te laboratorijski dokazana slabokrvnost (anemija).

Iako su grčevi i nadutost nešto što može brzo proći uz pomoć dodataka prehrani ili promjenom u prehrani, stručnjaci upozoravaju da ponavljanje simptoma, posebno ako se javljaju tijekom noći, ako prate druge neobične promjene ili ometaju svakodnevni život, zahtijeva konzultaciju s liječnikom

Članak objavljen:

Saznajte više o nadutosti u sljedećim tekstovima:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Shutterstock

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu