10. Zdravljak bio je iskreni razgovor o zdravlju muškaraca

10. Zdravljak bio je iskreni razgovor o zdravlju muškaraca

Zdravlje muškaraca često je zapostavljeno u odnosu na druge teme, no studeni nam pruža priliku da skrenemo pozornost na tu važnu problematiku. Iako bi redoviti zdravstveni pregledi trebali biti prioritet, mnogi muškarci, bez obzira na dob, često zanemaruju preventivne mjere, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Poliklinika Aviva 27. studenog 2024. godine održala je 10. po redu Zdravljak, koji nosi snažnu poruku za muškarce “Uzmi stvar u svoje ruke, pregledaj se!“, pozivajući muškarce da ne odgađaju, već da odmah poduzmu korake u očuvanju svojeg zdravlja.

Prevencija je temelj dobrog zdravlja, a rana dijagnoza može biti ključna u borbi protiv bolesti. U tom kontekstu 10. izdanje Avivina Zdravljaka okupilo je vrhunske stručnjake iz područja urologije i psihologije, kao i goste Momčila Otaševića i Ivana Milića, koji su razgovarali o tri najveća zdravstvena problema koji pogađaju muškarce – raku prostate, raku testisa i problemima mentalnog zdravlja.

Studeni je mjesec posvećen skretanju pozornosti na muško zdravlje i važnost redovitih pregleda kako bi se potaknula prevencija i rano otkrivanje bolesti, a svi sudionici Zdravljaka u Pokliklinici Aviva imali su priliku za besplatno mjerenje razine prostate specifičnog antigena (PSA).

Rano otkrivanje raka prostate ili testisa u gotovo 100 % slučajeva je izlječivo!

Dr. med. Tonći Dujmović, specijalist urolog u Poliklinici Urocentar, je rekao:

Kada gledamo karcinom prostate, bilo bi preporučljivo da oni muškarci koji nemaju simptoma krenu na pregled s 50 godina, a oni koji u obitelji imaju pozitivnu anamnezu, bilo s majčine, bilo s očeve strane, već s 45 godina.

Dr. med. Tonći Dujmović, specijalist urolog u Poliklinici Urocentar
FOTO: Nova Studio/Karlo Klasić

Najbolja je metoda otkrivanja raka testisa samopregled, gdje muškarac može nešto osjetiti, napipati i doći potražiti pomoć urologa.

Što se tiče karcinoma prostate, u posljednje vrijeme imamo metodu koja nam je puno pomogla u otkrivanju karcinoma prostate. Ta je metoda zapravo magnetska rezonancija prostate, a osim te metode postoji još jedna, tzv. mikroultrazvuk, koji također može otkriti dijelove prostate koji su sumnjivi. Tu su još neke druge visokospecijalizirane metode kao što su PET-CT, PET magnetska rezonanca, PSMA PET CT. Međutim, to se koristi samo za stageing bolesti karcinoma prostate, i to u visokospecijaliziranim ustanovama.

Specijalist urologije i subspecijalist iz urološke onkologije prof. dr. sc. Ognjen Kraus dodao je kako je osnovni pregled kod urologa digitorektalni pregled. Dotaknuo se i važnosti muškog zdravlja i pregleda slikovito to usporedivši s tehničkim pregledom automobila.

prof. dr. sc. Ognjen Kraus
FOTO: Nova Studio/Karlo Klasić

Ja već godinama vrlo često pitam pacijenta, kad meni dođe sa 60 – 70 godina prvi put na pregled, ide li on svake godine na tehnički pregled svojeg automobila. Svi idu na tehnički pregled svojeg automobila, a o svojem se zdravlju ne brinu.

Dr. Dujmović ističe kako je cilj potaknuti ljude da se što prije i u što ranijem stadiju otkrije ili karcinom prostate ili karcinom testisa jer je tada izlječivost moguća u gotovo 100 % slučajeva.

Mi se svakodnevno susrećemo s takvim primjerima da, kada nam dođu pacijenti i otkrijemo tumor u ranoj fazi, njihovo liječenje ima puno bolji ishod i za kvalitetu života dalje i za preživljavanje.

Momčilo Otašević: “Radi se o zdravlju, ideš na pregled, nema pogovora!”

Glumac Momčilo Otašević priznao je kako smatra da je sram jedan od razloga zbog kojeg muškarci odgađaju urološke preglede.

Mislim da se mi muškarci danas sramimo nekih stvari, ni sam ne mogu objasniti, ali nekako sam dovoljno racionalan i, čini mi se, koliko-toliko pametan da na koncu objasnim sebi – sve je to zdravlje, ideš na pregled, nema pogovora! Zdravlje je na prvom mjestu iako ga često zanemarimo.

Kaže kako upravo zato što zna i mlade ljude koji su s 20 godina dobili rak testisa, a živjeli su zdravo i bavili se sportom, smatra kako je važno pregledati se jer, ako se na vrijeme obavi pregled, sve će biti u redu.

Razbiješ tu barijeru i na kraju porazgovaraš s doktorom kao s prijateljem jer u tom trenutku ti je ipak on možda i najbolji prijatelj.

Momčilo Otašević
FOTO: Nova Studio/Karlo Klasić

Kada govorimo o sramu, još je jedna važna tema često u današnjem društvu tabu tema – a to je mentalno zdravlje muškaraca. Studeni je vrijeme kada se potiče muškarce da barem jednom godišnje odu na pregled, usvoje zdravije životne navike i progovore o zdravstvenim problemima.

Martina Štrk, mag. psihologije, psihologinja u Poliklinici Aviva, kaže kako je tabu tema mentalnog zdravlja među muškarcima izrazito rasprostranjena.

To vidimo i po ambulantama jer nam se vrlo rijetko muškarci odrasle životne dobi, pogotovo mlađi, javljaju za pomoć. Čak i u statistikama kad govorimo koliko je neki poremećaj prisutan znamo reći da vjerujemo da su prave brojke i veće, ali je statistika zamagljena činjenicom da se manje javljaju.

Najbolji je način da razbijemo ovu tabu temu upravo ovako – da o njoj govorimo, da je što više naglašavamo i da radimo na destigmatizaciji.

Naše mentalno zdravlje utječe na naše cjelokupno zdravlje

Psihologinja Štrk objašnjava kako stres i anksioznost na različite načine djeluju na nas:

Jedan od načina na koje mogu djelovati jest kroz tu pojačanu fiziološku komponentu, recimo osoba može prepoznati više drhtavice, palpitacije, znojenje ili nešto drugo, ponekad čak i do razine napada panike, što onda u ozbiljnoj mjeri narušava njezino funkcioniranje, pa ne može ni na poslu obavljati zadatke kao ranije, možda ne može spavati i u tom smislu zapravo vidimo kako naše mentalno zdravlje zapravo utječe na naše cjelokupno zdravlje.

Martina Štrk
FOTO: Nova Studio/Karlo Klasić

Za početak je važno prepoznati neke od tih smetnji, ako postoji sumnja na organsku etiologiju, obaviti pregled liječnika, otkloniti tu sumnju, a potom se odlučiti na pregled kod psihijatra ili psihologa i usredotočiti na traženje pomoći.

Najveća je prepreka kod muškaraca za traženje pomoći vezana za mentalno zdravlje zapravo stigmatizacija, odnosno rodni stereotipi koji postoje u društvu, npr. da muškarci trebaju sami rješavati svoje probleme, da moraju biti dovoljno jaki i da ne smiju tražiti pomoć.

Zbog toga nekako internaliziraju tu stigmu društva, počinju sami sebe stigmatizirati, što ih onda na neki način zaista nagna da potraže tu pomoć.

Otašević je podijelio kako je i sam odgajan na način da se muškarci ne trebaju i ne smiju žaliti.

Odgajan sam tako i živim tako, čini mi se. Kao, muško si pa nemoj se žaliti, to je tvoj posao, obavi, napravi, nemoj se žaliti, glupo je, ružno je, moraš. I nekako si navikao da moraš.

Kada govorimo o tim rodnim strereotipima, psihologinja Štrk naglašava:

Uzeti stvar u svoje ruke i biti snažan da redefiniramo tu snagu – je li snaga ignorirati problem ili je snaga napraviti nešto kad ga primijetim? Ovo drugo. Pa onda u tom smjeru zapravo skupiti snagu i izložiti se i tom potencijalnom stresu, odlasku recimo psihologu jer zapravo to na neki način i jest hrabrost.

Kako bismo smanjili stres, psihologinja bi svakome preporučila da kao mali detektivi steknemo malo jasniji uvid u svoje potrebe. Možemo krenuti od toga što nam se događa, što smo danas doživjeli, jesmo li bili pod stresom, jesu li sve naše potrebe zadovoljene.

Možda čak i neke osnovne fiziološke potrebe nisu zadovoljene, recimo možda nisam dovoljno spavao ili zadovoljio nekakvu svoju osnovnu fiziologiju. Dakle, kad primijetim problem, detektivski promatram s čime bi to moglo biti povezano, koja moja potreba možda nije zadovoljena i to je onda vrlo jasan putokaz ili smjerokaz na naše ponašanje – što bih trebao napraviti da barem u ovom trenutku kao prvi korak nešto poduzmem da si pomognem.

Njezina poruka svima koji osjećaju nekakvu osobnu patnju ili preopterećenost glasi:

Emocije nemaju rod, i muškarci plaču. Smijete plakati, smijete se brinuti, nije to rezervirano samo za žene.

Muškarci, potaknite promjene, pregledajte se!

Panel u Poliklinici Aviva bio je odlična prilika da se muškarce potakne na redovne zdravstvene preglede jer pravovremeno otkrivanje bolesti može biti ključno za uspješno liječenje. Prevencija ostaje temelj zdravog života, a Zdravljak s porukom “Uzmi stvar u svoje ruke, pregledaj se!” bio je izuzetna prilika za podizanje svijesti o važnosti preventivnih mjera.

Kroz stručne medicinske savjete i osobna svjedočanstva sudionici su stekli dragocjeno znanje o tome kako uravnotežen pristup zdravlju može znatno smanjiti rizik od ozbiljnih bolesti i poboljšati kvalitetu života. 

Nova StudioSadržaj napravljen u produkciji Nova Studija, native tima Nove TV, u suradnji s partnerom Poliklinika Aviva po najvišim profesionalnim standardima.
Članak objavljen:

Ocijenite članak

0 / 5   0

Foto: Nova Studio/Karlo Klasić

Napomena: Ovaj sadržaj je informativnog karaktera te nije prilagođen vašim osobnim potrebama. Sadržaj nije zamjena za stručni medicinski savjet.

Podijelite članak

Kopirajte adresu