Koliko je sigurno vaše kuhinjsko posuđe? Evo što izbjegavati
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Neke vrste posuđa su zdravije od drugih. Postoji širok raspon posuđa, uključujući nehrđajući čelik, staklo, teflon, lijevano željezo i bakar. Uz toliko izbora može biti teško odrediti koja je najbolja opcija. Koji je najkvalitetniji materijal, najbolja neljepljiva tava i koja je najsigurnija opcija za kuhanje česta su pitanja.
Pri kupnji posuđa dvije uobičajene opcije su keramičko i PTFE (poznato kao teflon). Teflon je poznat po svojoj neljepljivoj površini, ali su se pojavile zabrinutosti oko kemikalija u njegovom premazu, posebno o dugoročnim zdravstvenim učincima.
Iako je štetna kemikalija PFOA, koja se nekad koristila u teflonu, zabranjena, sada se postavljaju nova pitanja o PFAS kemikalijama koje se koriste u novijim proizvodima.
Keramičko posuđe, napravljeno od derivata pijeska, također pruža glatku, neljepljivu površinu. No, na što biste trebali obratiti pozornost prilikom odabira najzdravijeg posuđa za svoju obitelj?
Staklo i nehrđajući čelik
Jim Perko, glavni kuhar Cleveland Clinic, i dijetetičarka Julia Zumpano za portal Health preporučuju korištenje staklenog ili nehrđajućeg čeličnog posuđa zbog njihove sigurnosti i trajnosti.
Sigurnost posuđa ovisi o faktorima kao što su korišteni metal, vrsta premaza i način njegove primjene. Iako je keramičko posuđe sigurnije na visokim temperaturama u usporedbi sa starijim teflon proizvodima, neki brendovi mogu koristiti premaze koji sadrže teške metale.
Iako je PFOA zabranjen od 2014. godine, noviji teflon proizvodi sadrže PFAS, što i dalje izaziva zabrinutost za zdravlje.
Staklo i nehrđajući čelik, koji nemaju premaze, općenito se smatraju sigurnijima. Da biste produžili vijek trajanja keramičkog i teflon posuđa važno je izbjegavati visoke temperature, koristiti nježne metode čišćenja i izbjegavati metalni pribor.
Također je važno razumjeti osnovni materijal vašeg posuđa, jer se s vremenom premazi mogu istrošiti, što dopušta metalima poput aluminija da uđu u hranu. Anodizirani aluminij, lijevano željezo i nehrđajući čelik sigurniji su izbori, iako je potreban oprez pri korištenju bakrenog posuđa.
Pročitajte i ove članke:
- Ove štetne tvari nalaze se gotovo svugdje! Evo kako smanjiti izloženost
- Sintetička kemikalija iz plastike povezana je s razvojem ovih neuroloških stanja kod djece!
- Alarmantno otkriće: Znanstvenici srušili bitnu pretpostavku o takozvanim “vječnim kemikalijama” i otkrili uznemirujuću stvar.
- Daniel, K. (2024). Are Your Pots and Pans Safe? How to Choose Nontoxic Cookware. Everyday Health.
- Vogel, K. (2024). How Safe Is Your Cookware? Experts Weigh In on Ceramic, Teflon, Stainless Steel, and Glass. Health.
- Watson, K. (2023). Can Cookware Be Toxic? What to Know and How to Choose Pots and Pans. Healthline.