“Zašto moji roditelji nisu donosili bolje odluke?”
- Budite prvi i komentirajte!
- 1 min čitanja
Kristi Rendahl, izvanredna profesorica i direktorica neprofitnog programa vodstva na Državnom sveučilištu Minnesota, Mankato, koja je prethodno provela dva desetljeća radeći s međunarodnim nevladinim organizacijama, podijelila je prosvjetljujuće iskustvo za Psychology Today:
Kad sam ženi pokraj sebe u redu u trgovini opisala razvoj situacije sa svojim roditeljima, rekla sam joj da oni ne donose odluke koje bi ih učinile sigurnijima i olakšale život. Žena je radila u brizi za starije osobe, pa sam pretpostavila da će odmah potvrditi moj položaj, pogotovo jer je moja nevolja bila toliko vidljiva svakome tko je razgovarao sa mnom. Nisam očekivao da će me potaknuti na potpuno novi način razmišljanja.
Žena je istaknula:
Ne, vi ne donosite odluke koje bi ih učinile sigurnijima i olakšale život.
Prijenos odgovornosti na dijete
Ovaj neočekivani odgovor ostavio je Rendahl zbunjenom, natjeravši ženu da pojasni da su njeni roditelji davno povjerili njoj odgovornost donošenja odluka kada to sami više nisu mogli činiti. Očekivali su da će ona uskočiti u izazovna vremena, jasno dajući do znanja da je Rendahl ta koja treba preuzeti odgovornost.
Rendahl je shvatila istinu u ovim riječima. Njezini su roditelji godinama prije nego što im je bila potrebna pomoć pripremili upute o zdravstvenoj skrbi, ali ovo predviđanje sada je zahtijevalo njezino aktivno sudjelovanje.
Ova stalna promjena značila je prilagođavanje okolnostima koje se stalno mijenjaju, a ne uspostavljanje stabilne rutine. Prihvaćanje određene razine kaosa pokazalo se realističnijim od pokušaja njegovog uklanjanja.
Ovaj prijelaz na skrb, za nekoga tko je oduvijek bio njegovatelj, uključuje znanje kada treba intervenirati. Pretjerana skrb može infantilizirati voljenu osobu, obavijajući je nerealnom težnjom za nultim rizikom.
Ovakav pristup uništava i autonomiju voljene osobe i osjećaj slobode njegovatelja. Suprotno tome, nedovoljna skrb zanemaruje rastuću potrebu za pomoći, potrebu koju voljena osoba možda neće u potpunosti prepoznati unatoč evidentnom padu svojih sposobnosti.
Spoznaja da je netko glavni, ne kao diktator, već kao glavni koordinator skrbi, označava značajnu promjenu. Ova uloga, koju su voljeni očekivali i kojoj vjeruju, sada zahtijeva od njegovatelja da pojača i upravlja rastućim potrebama i izazovima.
Pročitajte i ove članke:
- 3 razloga zašto se odrasla djeca loše odnose prema vama
- 9 savjeta roditeljima kako pomoći odrasloj djeci da prevladaju sram
- 15 rečenica koje ne smijete reći nekome tko nije u dobrim odnosima s roditeljima.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Rendahl, K. (2024). “But Why Aren’t My Parents Making Better Decisions?” Psychology Today.