Što kada se vaš šef ponaša kao diktator? Evo kako mikromenadžment utječe na zaposlenike i što možete učiniti
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Mnogi zaposlenici, pa čak i oni na rukovodećim pozicijama, u nekim tvrtkama često izražavaju osjećaje preopterećenosti i bespomoćnosti. Iako cijene svoje uloge, stalni nadzor zaposlenika (mikromenadžment) u svakom aspektu njihova rada postaje izvor nevolje.
Neki šefovi vjeruju da tvrtka ovisi o njihovom stalnom nadzoru i čestim intervencijama u zadatke. Ako plan nisu izradili oni osobno, smatra se neadekvatnim. Ovakvo ponašanje, koje graniči s arogancijom, ulijeva nelagodu i dovodi zaposlenike do toga da propituju svoje sposobnosti. Ključno je prepoznati da problem leži u šefu, kako bi se stvorila prilika za obostranu korist.
Mikromenadžment – zašto se javlja?
“Diktatorski vođe” često ometaju vlastite zaposlenike u učinkovitom izvršavanju njihovih odgovornosti. Njihov strah od gubitka kontrole postaje primarni fokus te ometa operativnu učinkovitost. Podređeni koji su izostavljeni iz procesa donošenja odluka i dalje se smatraju odgovornima, zbog čega se stvara frustrirajuće radno okruženje.
Mikromenadžeri proširuju svoju kontrolu na svaku odluku i postupak, gušeći inovacije i potkopavajući inteligenciju svojih zaposlenika. Osporavanje njihovih uputa može rezultirati opomenama ili povećanim radnim opterećenjem. Štoviše, mogu gajiti ljutnju kada se dokaže da nisu u pravu, bojeći se da će narušiti svoj ugled.
Iz perspektive zaposlenika postoji osjećaj ogorčenosti i da sigurnost njegovog posla ovisi o šefu, a ne o postignutim rezultatima. Balansiranje želje za autonomijom sa strahom od posljedica stvara izazovan scenarij. Postavlja se pitanje kako steći veću neovisnost i olakšati pritisak uzrokovan stalnim nadzorom.
S druge strane, mikromenadžer uočava potrebu da čvrsto drži svoj tim kako bi spriječio odstupanje od zadanog cilja ili pravca.
Izazov za zaposlenika leži u pronalaženju načina utjecaja bez izravnog osporavanja autoriteta šefa.
Mikromenadžment – kako mu stati na kraj?
U izradi strategije za poslovanje imperativ je redefinirati pristup. Neslaganja treba izražavati diplomatski, naglašavajući alternativne pristupe, a ne izravnu kritiku. Također je potrebno znati kako prepoznati mikromenadžerove želje da izgleda profesionalno među kolegama i višim rukovoditeljima. Isto tako, suradnja je ključna – potrebno je pozicionirati se kao član tima koji pruža podršku, a ne buntovnik.
Izgradnja povjerenja je neophodna. Predstavljanje ideja koje su usklađene sa šefovom vizijom i traženje odobrenja potiče osjećaj suradnje. Redovita ažuriranja i detaljni pregledi zadataka umiruju mikromenadžera, ublažavajući strah od gubitka kontrole.
U konačnici, zaposlenik mora postaviti prioritete i odlučiti o opsegu svoje predanosti uvođenju promjene. Dok zagovaramo promjenu stila upravljanja, ključno je izbjeći samouništenje kada se suočimo s otporom. Ako situacija postane neodrživa, jedini izlaz može biti pokretanje potrage za novim poslom.
Pročitajte i ove članke:
- Znakovi za uzbunu kod poslodavaca: Obratite pozornost na ovo prije nego prihvatite ili odbijete ponudu za posao
- Stres na radnom mjestu: Psihologinja otkriva simptome i kako smanjiti stres na poslu
- Može li se ipak naći posao na kojem nema stresa?
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Dailey, P. (2023). When Your Boss Is a Dictator. Psychology Today.
- Shaw, B. (2018). Three Types Of Toxic Bosses And How To Work With Them. Forbes.
- Dhurve, C. WHY DO BOSSES BEHAVE AS DICTATORS? A SYSTEMS PERSPECTIVE. The Systems Thinker.