Izbjegavate li “small talk” sa strancima? Ne biste trebali! Evo kako ovaj mali čin utječe na vaše mentalno zdravlje
- Budite prvi i komentirajte!
- 2 min čitanja
Mnoga istraživanja naglašavaju pozitivnu korelaciju između čvrstih društvenih odnosa i povećane sreće, za razliku od relativno nižeg blagostanja izoliranijih ljudi.
Međutim, utjecaj manjih i prolaznijih društvenih interakcija, kao što su “small talk” sa strancima ili slučajni susreti, manje je istražen. Nedavna studija Esre Ascigil i tima, objavljena u časopisu Social Psychological and Personality Science, istražuje kako čak i najkraće svakodnevne društvene interakcije mogu utjecati na dobrobit.
Utjecaj ležernih interakcija na ljudsku dobrobit
Povijesno gledano, istraživanja o dobrobiti i društvenim odnosima pretežno su bila usmjerena na bliske veze poput obitelji i prijatelja. Unatoč važnosti ovih odnosa, oni čine samo jedan aspekt naše društvene mreže.
Sociolozi često kategoriziraju dodatne veze kao “slabe veze”, uključujući poznanike poput kolega s posla s kojima vodite neobavezne razgovore, susjede koje susrećete tijekom šetnji ili mjesečne interakcije s vašim frizerom. Čak i ležerne interakcije poput razgovora s blagajnikom u trgovini spadaju u ovu kategoriju.
Dok su ograničene studije istraživale utjecaj interakcije sa slabim vezama na dobrobit, neki nalazi ukazuju na pozitivnu povezanost.
Drugi eksperiment koji je uključivao posjetitelje kafića otkrio je da su iskrene interakcije s konobarima dovele do pozitivnijeg raspoloženja u usporedbi s više transakcijskih razmjena.
Rezultati novog istraživanja
Da bi stekli sveobuhvatno razumijevanje o tome kako različite vrste povremenih društvenih interakcija utječu na sreću, Ascigil i kolege proveli su ankete u Turskoj i Velikoj Britaniji. Ispitanici su upitani o svojim interakcijama sa slabim vezama i strancima, uključujući razgovore, kao i male geste poput pozdrava i izraza zahvalnosti.
Sudionici su ocijenili svoje opće zadovoljstvo životom i prijavili učestalost započinjanja razgovora sa strancima. U turskoj studiji ispitanici su također procjenjivali koliko često se upuštaju u pozdrave, izraze zahvalnosti ili razgovore s poznanicima s kojima nisu posebno bliski.
Analiza podataka predstavljala je izazov u utvrđivanju uzročno-posljedičnih veza. Čin upuštanja u “small talk” sa strancima mogao bi dovesti do veće sreće, kao što su pretpostavili istraživači. Alternativno, pojedinci koji su inherentno sretniji mogu pokazivati prijateljskije i otvorenije ponašanje, što rezultira češćom interakcijom sa strancima.
Kako bi riješili ovaj problem, istraživači su koristili specijalizirane statističke tehnike kako bi povećali povjerenje u uspostavljanje uzročne veze između ovih interakcija i zadovoljstva životom.
Nalazi su otkrili da su češći razgovori sa slabim vezama i strancima povezani s višim razinama sreće. Iako se ne može isključiti mogućnost da se ispitanici netočno sjećaju učestalosti svojih interakcija, ova studija nudi uvjerljive dokaze da čak i najležerniji i najpovršniji razgovor može pridonijeti poboljšanju dobrobiti.
Pročitajte i ove članke:
- Pomognite si: Pet vještina samopouzdanog razgovora za introverte
- Slušamo li zaista jedni druge? Psihologinja otkriva sve što aktivno slušanje nije i što učiniti kada primijetimo da ne slušamo
- Zašto s godinama gubimo prijatelje? Nije nužno loša stvar, ali može ugroziti zdravlje! Evo što je pokazalo istraživanje.
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
Poslušajte Momčila Otaševića i stručnjake te besplatno izmjerite PSA
- Nova Studio
- 1 min čitanja
- Ascigil, E. i sur. (2023). Minimal Social Interactions and Life Satisfaction: The Role of Greeting, Thanking, and Conversing. Social Psychological and Personality Science, 10.1177.
- Seidman, G. (2023). How Daily Small Talk Can Improve Well-Being. Psychology Today.
- Leary, M. R. (2022). The Need to Belong. Routledge: London.