Zanoktice – kako ih se riješiti?
- 2 komentara
- 5 min čitanja
Zanoktica je upalni proces na korijenu nokta, a nastaje pucanjem uskog orožnjelog dijela kože koji pokriva korijen nokta. Zanoktice nastaju zbog toga što nokat raste mnogo brže nego kožica oko nokta, zbog čega dolazi do njezinog razvlačenja i pucanja te stvaranja ranica. Kožica oko nokta ubrzo natekne i jako se zacrveni, uz jake bolove popraćene pucanjem.
Upala zanoktice – simptomi i liječenje
Ako se upala pravovremeno ne liječi, ona se širi pod sam nokat, što još više pojačava bolove. Osim toga, zanoktice se mogu inficirati, a tada nastaje gnojna upala koja može dovesti do gubitka nokta.
Vjerojatno ste se mnogo puta pitali čemu služi kožica oko nokta. A odgovor je jednostavan, kožica je tamo s razlogom, kao barijera i zaštita vašeg nokta. Kako biste zaštitili svoje nokte, preporučujemo vam da pročitate nekoliko savjeta koje smo niže u tekstu naveli.
Uzrok pojave zanoktica je najčešće pretjerano suha koža ili pak nedostatak željeza i vitamina u tijelu. Zanoktice uglavnom nastaju zato što nokat raste brže nego kožica oko nokta, zbog čega dolazi do njenog razvlačenja i pucanja, a potom i stvaranja ranica. Kožica oko nokta tada vrlo brzo natekne te se oko nokta pojavi prepoznatljivo crvenilo.
Zanoktice se uglavnom tretiraju svakodnevnom hidratizacijom, međutim u slučaju gnojnih zanoktica potrebno je potražiti pomoć liječnika.
Ne režite kožicu oko nokta
Dermatolozi kažu da ne postoji dovoljno dobar razlog za rezanje i uklanjanje kožice oko nokta. Rezanje može otvoriti vrata infekcijama ili iritacijama. Ako uklonite zanokticu, taj je prostor širom otvoren za razne bakterije.
Rezanje kožice na noktu također može dovesti do većih problema kao i pojave bijelih točkica ili linija. Ako dobijete bakterijsku infekciju u tom području, ona može ugroziti rast tog nokta ili pak dovesti do potpunog gubitka tog nokta.
Pojava zanoktica jest estetski problem, ali bezazlen u usporedbi s mogućom infekcijom zbog koje dolazi do prilično jakih bolova prilikom svakog korištenja ruke kada su prsti u položaju ”stiska”.
Gurajte kožicu
Ako želite da vam nokti izgledaju ljepše, ne trebate nužno rezati kožicu, već ju lagano gurnuti proizvodima namijenjenim za to.
Neki ljudi, koji su rezali kožicu, redovito su se bojali kako se rast te kožice neće zaustaviti, već da će kožica nastaviti rasti i dalje, što njihovim rukama može dati ružan izgled.
Stručnjaci kažu kako se to jednostavno neće dogoditi, jer rezanje zanoktica ne čini njihov rast bržim. Ništa što možete učiniti neće promijeniti stopu rasta. Zato stručnjaci kažu da je guranje kožice najpametniji potez.
Hidratiziranje zanoktica
Iako kožica oko noktiju nije meka kao ostatak kože vaših ruku, ona je sastavljena prvenstveno od kože, tako da je bitno da je i ona bude hidratizirana. Dobra hidratantna krema za kožicu oko noktiju je jednako važna kao i krema za suhu kožu. Laganim kružnim masiranjem svakodnevno utrljajte kremu na kožicu oko noktiju.
Većina dermatologa će vam preporučiti jače hidratantne proizvode, kao što su posebne masti ili kreme koje se dobivaju na recept, za najbolje rezultate. Također, mnogi će preporučiti vazelin, kao jeftin način njege za kožicu oko nokta.
Masti su definitivno neprikladne za nanošenje tijekom dana, ali su idealne za noć. Preko dana možete koristiti losione koji se mnogo brže suše i koji su prilagođeniji dnevnim aktivnostima.
Tretman vrućim voskom, koji postoji u salonima za njegu noktiju, još je jedan dobar način za hidratizaciju kožice. Za koji god se tretman odlučite, vodite računa o redovitoj hidratizaciji zanoktica.
Izbjegavajte agresivne manikure
Mnogi ljudi posjete svog dermatologa tek kada se pojave crvene, bolne točke oko njihovih noktiju ili kada se pojavi infekcija kožice – zanoktica.
Ako odlazite na manikure, napomenite svom manikeru kako želite da vam nježno odgurne kožicu i ništa više, te svakako napomenite da imate problem s upaljenim zanokticama. Vaš novac – vaša želja. Ako maniker odbije vaš naputak i počne vas uvjeravati kako je drugačije bolje – napustite salon. Jer vam ista ta osoba može nanijeti više štete nego koristi.
Svjedoci smo svakodnevnih prizora u kojim se nokti zaraženi gljivicama redovito premazuju lakom za nokte prije izlječenja, što dovodi do mnogo većih problema, a često i gubitka nokta, ista stvar je i sa zanokticama.
Klonite se sredstava koji isušuju kožu
Ruke, nokti i kožica oko njih mogu se isušiti od čestog pranja posuđa i od odstranjivača laka za nokte koji sadrži aceton. Dakle, stručnjaci preporučuju da nosite rukavice tijekom kućanskih poslova i da koristite odstranjivač laka za nokte bez acetona.
Ne stavljajte ruke u usta
Usta su prljavo područje, a slina je enzim koji razgrađuje kožu. Tako možete dobiti infekciju kožice. Dakle, ako imate naviku gristi nokte ili grickati kožicu oko noktiju, vrijeme je da prestanete. Ako imate problem s grickanjem noktiju i zanoktica u ljekarnama možete nabaviti mnoge kreme koje su jakog mirisa i okusa kako biste se odviknuli od te ružne navike.
Kako njegovati kožicu oko nokta?
Najprije trebate ukloniti mrtvu kožu koja se nalazi na korijenu nokta. Uklanjanje mrtve kože trebate izvršiti posebnim ”alatom” koji je namijenjen za njegu noktiju. Nipošto nemojte koristiti tuđi pribor za nokte jer tako može doći do prijenosa bakterija ili gljivica s tuđeg na vaš nokat ili obrnuto.
U slučaju da se pojavila upala nokta, savjetujemo vam precizno uklanjanje viška mrtve kože, nakon toga operite vaše ruke i područje oko kože neutralnim sapunom te namažite kremom za ruke ili još bolje odgovarajućom masti koju ste kupili u ljekarni. Time je za vas postupak tretiranja kožice gotov sve dok se upala ne povuče, u međuvremenu je područje potrebno mazati propisanom masti. Jednostavnije bi bilo da posjetite dermatologa koji će vas savjetovati.
Donosimo vam izvrstan prirodni recept za njegu zanoktica:
- 1 žlica maslinovog ulja,
- 1 žlica kokosovog ulja,
- 1 žlica ulja vitamina E,
- 2 kapi eteričnog ulja lavande,
- 2 kapi eteričnog ulja limuna.
Sve skupa pomiješajte i zagrijte na laganoj vatri, ali pripazite da ne počne ključati. Pričekajte da se ulje malo ohladi kako se ne biste opekli, zatim u toplo ulje umočite svoje prste i lagano masirajte područje noktiju kako bi se ulje što bolje upilo.
Ako imate odličan recept za prirodan bijeg od zanoktica – pišite nam u komentaru!
Tekst Dana
Za vas izdvajamo
12 vježbi s vlastitom težinom za izgradnju mišića
- Tomislav Stanić
- 4 min čitanja